Більше страху, ніж переполоху…
Як вчасно виявити ментальні проблеми, випадки яких почастішали через війну?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/506887/panichnaataka.jpg)
Мало хто з українців не відчуває сьогодні тривоги, паніки чи страху. Як розпізнати панічну атаку? Коли це вже не просто спалах негативних емоцій, а серйозна проблема, яка може завадити нормальному функціонуванню? Як подолати надмірну тривожність, і чи можуть емоційними хвилюваннями проявлятися хвороби не лише душі, а й тіла? Пояснюють лікарі.
«Панічна атака — не діагноз, а симптом, наприклад, панічного розладу чи генералізованого тривожного розладу. У відповідь на виділення адреналіну людина раптово відчуває виражену тривогу, яку часто описує як „тваринний жах“. Серцебиття пришвидшене. З’являється задишка. Людина відчуває приплив жару, через що починає панікувати ще більше», — тлумачить лікар-психіатр вищої категорії, невролог Глухівської спеціалізованої лікарні Євген Скрипник.
Виникає страх смерті, страх, що «зупиниться серце» чи під тиском «розірветься судина у мозку». Людина боїться втратити свідомість, впасти чи навіть зійти з розуму.
За словами Євгена Скрипника, сама собою панічна атака не вимагає лікування — її потрібно просто прожити. Адреналін утримується в крові протягом 5−15 хвилин, після чого самостійно нейтралізується. Але якщо людина цього не усвідомлює, якщо до панічних атак приєднується страх, що цей стан повториться, і вона починає уникати місць, де ці атаки трапляються, то є всі підстави запідозрити, що у такої особи — панічний розлад.
Панічний розлад найчастіше діагностують за трьома критеріями:
- нападами паніки, які виникають з певною періодичністю;
- тривогою, коли людина очікує нападу паніки або боїться її наслідків;
- охоронною поведінкою — коли людина діє так, щоб мінімізувати ймовірність виникнення паніки та її наслідків. Приміром, уникає місць, де у неї раніше виникала паніка або які, на її думку, є небезпечними. Також вона може регулярно вимірювати артеріальний тиск, запанікувавши, відразу викликати «швидку» чи приймати препарати, які створюють відчуття контролю небажаного психологічного стану. Варіантів охоронної поведінки може бути безліч.
Як діяти у разі підвищеної тривожності
Тривога, як і страх, є адекватними реакціями на небезпеку. Але якщо у разі страху небезпека є очевидною (наприклад, коли над нашою головою пролітає ракета), то у разі тривоги вона завуальована («У мене погані передчуття. Я боюся, що сьогодні трапиться щось погане») й навіть часом парадоксальна — багато українців починають відчувати тривогу тоді, коли кілька днів… не чують сповіщень про загрозу ракетних ударів.
«Тривожність є не тільки маркером ментального здоров’я. Відчуттям тривоги без очевидних причин можуть проявлятися захворювання щитоподібної залози. Тож якщо ви спостерігаєте у себе підвищену пітливість, пришвидшене серцебиття, різкі коливання ваги, дратівливість — зверніться до сімейного лікаря, щоб виключити ймовірність хвороби, — радить терапевт Хмельницького обласного медичного центру психічного здоров’я Ірина Шиманська. — Якщо ж ваш сімейний лікар пройшов навчання за програмою ВООЗ, то він зможе допомогти як за соматичних захворювань, так і психічних порушень».
Такий курс фахівчиня пройшла ще минулого року, коли до неї почали дедалі частіше звертатися пацієнти зі скаргами на підвищену тривожність, пригніченість та поганий настрій. «На тлі стресу люди часто зауважують, що вони стали більш дратівливими, легко впадають в апатію. Я завжди прошу не зволікати, адже якщо захворювання виявити вчасно та вчасно їх пролікувати, в людини не лише покращиться самопочуття, а й загалом зміцниться ментальне здоров’я», — запевняє Ірина Шиманська.
Лікарка нагадує, що триматися у непрості часи допомагають гормони щастя — дофамін, серотонін, ендорфін тощо. Їх виробляє нервова система, і стимулюють цей процес приємні рутинні заняття, як-от систематичні заняття спортом, прослуховування улюбленої музики, медитації, а також уникання потенційно стресових ситуацій. До корисних звичок слід додати споживання здорової їжі.
«Пам'ятайте: „правильно“ не завжди є синонімом до слова „несмачно“. М’ясо, риба, овочі, фрукти — це основа здорового харчування. У боротьбі з поганим настроєм допоможуть також повноцінний сон (не менше ніж 8 годин) та прогулянки на свіжому повітрі», — підсумовує вона.