Морська капуста — здоров’я з морських глибин
У прозорих водах морів ростуть бурі водорості, які ми називаємо ламінарією, або морською капустою. Вживати її в їжу люди почали багато століть тому, оскільки морська капуста — справжнє джерело корисних і лікувальних речовин, як-от йод, амінокислоти, вітаміни і мікроелементи, яких не знайти в жодній іншій рослині
Результати досліджень показали, що водорості мають здатність витягувати з морської води й акумулювати численні корисні елементи. Якщо ви хоча б раз на тиждень будете вживати в їжу морську капусту, то отримаєте місячний запас вітамінів, який може замінити мультивітамінні комплекси.
За вмістом вітаміну С ламінарія, виявляється, не поступається лимонам і апельсинам. Її профілактична доза невелика — достатньо з'їдати в день 300 г у вареному, маринованому чи тушкованому вигляді (або по дві чайні ложки сухих водоростей).
Хімічний склад
Ламінарія містить амінокислоти, альгінати, поліненасичені жирні кислоти, вітаміни (А, С, D, B1, B2, B3, B6, B12, E, R, PP), макро- і мікроелементи (К, Na, Ca, Mg, I, Cl, S, Si, Mg). Порівняно зі звичайною капустою, у морській вдвічі більше фосфору, в 11 разів — магнію, в 16 — заліза, у 40 разів — натрію.
Лікувальні і корисні властивості
Лікарі Стародавнього Китаю і Японії називали ламінарію морським женьшенем за здатність швидко відновлювати сили втомленої і ослабленої людини. Хороше самопочуття китайців до глибокої старості пояснюється регулярним вживанням цієї корисної водорості.
Сучасні дослідження показали, що як суха, так і відварена ламінарія перешкоджає розвитку склерозу судин. І це не тільки завдяки йоду. До складу диво-капусти входять «борці» з холестерином — стерини. Вони дозволяють зберігати молодість надовго.
Учені також довели, що внаслідок тривалого вживання в їжу морської капусти значно поліпшуються показники крові (вона перешкоджає підвищенню згортання і утворенню тромбів). Корисна ламінарія жінкам з порушеннями менструального циклу.
Брак йоду в організмі рано чи пізно викликає важку хворобу — ендемічний зоб, який порушує всі життєво важливі функції організму. Кращого, ніж морська капуста, профілактичного і лікувального засобу у випадку йододефіциту і захворювань щитовидної залози просто немає.
Альгінова кислота, що міститься у морській капусті, — це активний природний ентеросорбент. Завдяки особливій просторовій структурі молекул альгінати володіють здатністю зв’язувати і виводити з організму іони важких металів, радіонукліди, різні токсини, хвороботворні бактерії, надлишки холестерину.
Поліненасичені жирні кислоти, що містяться в ламінарії, — найважливіші речовини для профілактики атеросклерозу.
Морська капуста допомагає і в лікуванні чоловічих та жіночих статевих хвороб і запалень.
Рослинні волокна, що містяться у морській капусті у розчинній формі, є необхідними елементами для нормальної діяльності шлунково-кишкового тракту.
Морська капуста належить до дуже небагатьох рослин, які містять повноцінний білок, що включає всі відомі амінокислоти.
Високомолекулярні полісахариди активізують імунні реакції, перешкоджають утворенню тромбів, нормалізують обмінні процеси, регулюють водно-сольовий баланс, а також рівень холестерину у крові.
У разі зовнішнього застосування морська капуста позитивно впливає на шкіру — активізує клітинні процеси, розгладжує зморшки, зволожує шкіру і насичує її киснем, знімає набряки і подразнення, сприяє загоєнню ран і опіків.
Суха, в брикетах і в порошку
Вийнявши капусту з морських глибин, її піддають невеликій термічній обробці і сушать, оскільки вона майже повністю складається із води. Однак і після цих маніпуляцій ламінарія не втрачає своїх корисних властивостей: вона позбувається зайвої вологи, але вітаміни і мікроелементи зберігає повністю. До речі, цінні властивості зберігаються і у шинкованій морській капусті, замороженій у брикетах до температури -15 …-18 С.
До речі, ті, хто не переносить смаку морської капусти, рятуються сушеною. Можна додавати 1 ч. л. в готові страви. Смак не буде відчуватися, а йод і фосфор засвояться організмом.
Проте слід пам’ятати: для того, щоб відчути, наскільки морська капуста корисна, необхідно вживати її регулярно, але не більше як 2 ч. л. на день в разі щоденного прийому.
Будьте обережні!
Морську капусту не рекомендується вживати у випадку загострення хвороб нирок і шлунково-кишкового тракту, геморагічних діатезів, деяких ендокринних порушень і підвищеної чутливості організму до йоду.
Підготувала Галина Вербицька.