Як запобігти розвитку діабетичної стопи
Допоможуть самомасаж і нескладні вправи, які можна виконувати, сидячи в кріслі
Через те, що рівень цукру у крові тривалий час перевищує показники норми, у людей з діабетом 2-ого типу може розвинутися діабетична стопа. Пацієнти починають скаржитися на зниження функції м’язів гомілки, порушення чутливості в стопі й обмежену рухливість щиколотки, що є наслідком ушкодження тканин. Як результат, збільшується ймовірність падінь, особливо у літніх людей, а також виразок стопи та інших небезпечних ускладнень. Як зменшити біль, покращити чутливість і кровообіг у нижніх кінцівках, розповідають творці проєкту «Діабет. Допоможемо разом».
Підготовка до масажу
Перед тим, як проводити самомасаж в домашніх умовах, необхідно проконсультуватися з лікарем. Важливо впевнитися, що на шкірі немає виразок, ран або некрозів (змертвілих ділянок), а також схильності до утворення тромбів.
Перед проведенням масажу необхідно виміряти рівень цукру у крові. Це дозволить вчасно виявити гіпоглікемію.
Деякі дослідження показують, що масаж може допомогти нормалізувати рівень глюкози у крові та подолати симптоми діабетичної нейропатії. Масаж у жодному разі не може замінити лікування цукрового діабету, проте може бути приємною рутиною. Щонайменше він допомагає зняти стрес.
Почніть з теплої ванночки на 10−15 хвилин. Витріть шкіру насухо рушником, після чого акуратно розітріть долонями, щоб підвищити чутливість. Почніть із пальців й рухайтеся вгору до колін.
Розімніть шкіру пальцями, приділяючи особливу увагу ділянкам з онімінням. Постарайтеся відчути м’язи, але не масажуйте ямку під коліном, оскільки там пролягає багато судин і нервів. Постукуйте по гомілках та стопах кулаками й долонями, створюючи вібрації. Спочатку легко, а тоді сильніше. Всі ці рухи не мають викликати болю чи дискомфорту. Важливо також ненароком не травмувати шкіру.
Після масажу змастіть шкіру кремом, щоб запобігти появі тріщинок і підвищеної сухості шкіри.
Вправи для ніг
Для тренувань знадобиться два м’ячики — м’який і тенісний, поролоновий валик і роликовий масажер для стоп.
Почніть з розминки.
- Розмістіть м’який м’ячик у центрі стопи та обережно притисніть його ногою. Рухайте щиколоткою по колу впродовж однієї хвилини. Повторіть те саме з іншою стопою.
- Розмістіть у центрі стопи поролоновий валик. Обережно притисніть його до підлоги й катуляйте вперед-назад протягом однієї хвилини. Повторіть те саме іншою ногою.
- Розташуйте поролоновий валик під кутом 45 градусів відносно стопи. Обережно притисніть і катуляйте вперед-назад упродовж однієї хвилини. Повторіть з іншою ногою.
- Поставте обидві ноги на носочки, відірвавши п’яти від підлоги на 10 секунд. Зігніть злегка коліно й напружте м’язи живота, щоб підтримати верхню частину тіла. Повторіть вправу тричі.
- Щосили натисніть п’ятою на пальці протилежної ноги та утримуйте цю позицію протягом 10 секунд. Підніміть п’яту вище, натисніть на підйом стопи й утримуйте ще 10 секунд. Повторіть так тричі, після чого поміняйте ноги.
- Посуньте ногу вперед, не відриваючи стопу від підлоги та не піднімаючи пальців. Затримайтеся в цьому положенні 10 секунд і, повторивши тричі, поміняйте ногу.
- Підніміть п’яту, не відриваючи пальці від підлоги. Затримайтеся в такому положенні 10 секунд. Повторіть тричі, після чого поміняйте ногу.
Самомасаж
- Розмістіть тенісний м’ячик у центрі стопи. Міцно притисніть й катуляйте вздовж стопи протягом однієї хвилини. Повторіть іншою ногою.
- Помістіть тенісний м’яч під передню, середню або задню частину стопи (положення слід чергувати). Міцно натисніть на цю ногу протилежною та затримайтеся на одну хвилину в кожній позиції. Поміняйте ногу й повторіть.
- Поставте стопу на центр масажера. Притисніть валик і катуляйте його стопою впродовж однієї хвилини. Повторіть іншою ногою.
- Поставте на масажер внутрішній бік стопи та обережно катуляйте його протягом однієї хвилини. Повторіть іншою ногою.
- Так само поставте на масажер зовнішній бік стопи й обережно катуляйте впродовж однієї хвилини. Повторіть іншою ногою.
Важливо при цьому досягнути компенсації діабету із рівнем глікованого гемоглобіну, нижчим за 7%, що позбавить зайвого ризику розвитку ускладнень або їх подальшого прогресування.