Фантомний біль здолає… отрута біологічного походження
Пацієнтам з ампутованими кінцівками призначають ботулінотоксинотерапію
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/499520/fantomnyybil.jpg)
Втратити руку чи ногу людина може з різних причин — через глибокий опік, обмороження, ускладнення цукрового діабету, злоякісну пухлину у кістці. Сьогодні багато українців — як цивільних, так і військових — втрачають кінцівки, зазнавши тяжких поранень внаслідок ворожих обстрілів. Лікарі намагаються рятувати ситуацію до останнього, адже, позбувшись ноги чи руки, людина зазнає психологічної травми й стає фізично обмеженою. А ще — може відчувати біль у відсутній частині тіла. Цей феномен називають «фантомним болем».
Ідеться про напади прострільного пекучого болю в ампутованій кінцівці, який не дає спати вночі та який часто не може зняти навіть сильне знеболювальне. За статистикою, з цією проблемою стикається 60−80% пацієнтів, що перенесли ампутацію.
Як зазначає завідувачка Центру діагностики неврологічної патології Надія Сегін, раніше ін'єкції токсину бактерії клостридії призначали:
- хворим, що потерпають від хронічного головного болю;
- людям з постінсультною спастичністю, які не можуть розігнути руку;
- пацієнтам з блефароспазмом, в яких неконтрольовано закриваються повіки чи мружаться очі;
- хворим з деформацією шиї, в яких голова перебуває в неприродному положенні.
«Ботулінотоксинотерапія має міорелаксантну дію і використовується за хронічного невропатичного болю. Це — біль, причиною якого є ушкодження нерва, — пояснює лікарка. — За фантомного болю маємо перетин нерва. У кінці нерва утворюється невринома, яка прилягає безпосередньо до м’яких тканин та болить під час дотику».
Як це працює?
Використання ботулінотоксинотерапії інактивує нервові закінчення і на деякий час блокує нервово-м'язову передачу імпульсу на рівні синапсу (ділянки, де відбувається контакт між двома нейронами й ефекторною клітиною, яка отримує сигнал).
За мігрені та надмірного скорочення м’язів ефект зберігається протягом трьох місяців. За фантомного болю — протягом шести. Такі цифри наводяться у медичній літературі.
Керівниця Центру додає, що інтенсивний фантомний біль може призвести до появи проблем з психічним здоров’ям, зокрема до виникнення неврозів, депресій і патологічної зміни особистості.
Наразі кілька пацієнтів медзакладу, які перенесли ампутацію кінцівок, проходять лікування ін'єкціями ботулотоксину. Лікарі обіцяють невдовзі поділитися результатами.