«Насамперед звернув увагу на її бойовий характер»
Історія кохання, що народилося на війні
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/506880/poranennia.jpg)
Що може бути сильніше, ніж почуття, що зародилися у час війни? Почуття, перевірені випробуваннями, стражданнями, вірністю й відданістю… Пригадую, рік тому запитала одного військового, що для нього найстрашніше? «Головне — не потрапити у полон. І щоб я на сто відсотків був упевнений, що вдома на мене чекає кохана». У цій історії кохана не чекає на свого Богдана в тилу. Тепер він на неї чекає, оскільки після поранення йому ампутували ногу, а його дружина Анжела — воює. Богдан у реабілітаційному центрі чекає на свою кохану, з якою доля звела його під час війни, і яка стала йому дружиною після його другого поранення і ампутації.
Богдану Островському з Хмельниччини 24 роки. Ще 2018-го хлопець підписав контракт на службу в армії. Дія контракту закінчилася наприкінці 2021 року, але коли у лютому росіяни почали бомбардувати Україну, зрозумів, що має знову стати до лав захисників і боронити рідну землю. І вже 17 березня 2022-го Богдан був у ТЦК.
Із майбутньою дружиною познайомився у 71-й окремій автомобільній роті. Анжела не могла долучитися до лав «диванних вояків» і також пішла на війну добровольцем. Богдана згодом перевели до Рівного, де служив механіком автомобільної техніки. Разом з хлопцями довозили боєприпаси.
/wz.lviv.ua/images/news/2024/02/%D0%BA%D0%BE%D1%85%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F.jpg)
— Із Анжелою у Старокостянтинові ми потрапили в одну роту, — каже Богдан. — Їй виповнився на той час 21 рік. Ми тоді мешкали на одному поверсі у військовій частині. Щойно її побачив, звернув увагу на її бойовий характер. Я дуже хотів запросити її на побачення у якесь кафе чи в кіно. Але ж ми — люди військові, тож такої можливості не мали. А потім нас розформували, і ми опинилися на різних напрямках.
За словами Богдана, своє перше поранення він отримав у серпні 2023-го на сіверському напрямку. Після осколкового поранення хлопця госпіталізували. Анжела ж тоді була на харківському напрямку. Як випадала найменша можливість, телефонували одне одному. А потім кохана зробила сюрприз Богданові - приїхала його провідати.
Через два тижні Богдан повернувся до місця служби. Їх на той час уже перекинули на лиманський напрямок, потім — на куп’янський… А далі трапилося те, через що Богдан Островський втратив ногу. Поранення отримав під час штурму ворожої позиції. Наступив на вибухову міну 3 грудня. А вже 6 грудня закоханих розписали у лікарні на Харківщині.
— Я розумів, що маємо одружитися, — каже Богдан. — Анжелу кохаю понад життя. Ми не раз говорили про одруження, але хотіли це зробити відразу після війни. Часто уявляв, що Анжела — моя дружина. Знав, що кохана їде до мене у шпиталь, тож вирішив їй зробити сюрприз. Мене провідала знайома. Поцікавився, де найближчий рацс, і як би можна було нам розписатися, але за умови, що я туди не приїду. І вже наступного дня ця знайома нам все організувала. Коли Анжела до мене примчала, не довго думаючи запитав: «Вийдеш за мене?». Вона від несподіванки закліпала очима і відповіла «Так».
Їх розписали у госпіталі. Наречений у білій майці, прикритий пледом, під яким була лише права нога, бо ліву хлопець втратив. Наречена також не мала вельона і білої сукні - її весільним строєм був військовий камуфляж. А ще у молодят не було весільних перснів — лише був підпис на документах, де присягнули одне одному про вічне кохання і вірність на все життя.
— Виходить, одружилися на День святого Миколая?
— Це було три свята в один день. І День святого Миколая, і День Збройних сил, і наше весілля. Та найбільшим щастям було те, що кохана цілий місяць була поруч.
Якщо до Богдана додзвонитися було легко, бо ж хлопець проходить реабілітацію в одному з реабілітаційних центрів Львівщини, то «достукатися» до Анжели Дячук стало проблемою. Адже жінка на війні… Лише наступного дня ввечері Богдан написав, що дружина чекатиме мого дзвінка — від такої до такої години.
До повномасштабного вторгнення рф Анжела працювала кухарем. І не десь у їдальні, а, як сама зізнається, на «крутих кухнях і з крутими шефами». Але після 24 лютого 2022 року тилове життя для 21-річної дівчини стало «не в кайф». Сама собі сказала: там, де вбивають, не зможе жити й народжувати дітей. Тож пішла добровольцем у ТЦК.
— Анжело, а як батьки відреагували на це?
— О, перші два тижні вони мене стримували просто силоміць, — каже дівчина. — Але хто мене може стримати, якщо я вже вирішила, що маю захищати рідну землю? На рівненському напрямку була кухарем, а вже коли поїхали далі - долучилася до команди медиків. Надаємо першу медичну допомогу і доправляємо 300-х до лікарень.
— А з Богданом коли познайомилися?
— Коли йшла на війну, навіть думати не могла про якусь закоханість чи стосунки… Вперше побачила Богдана, коли керівництво попросило Богдана провести жінок туди, де будемо спати. Це вже потім він мені розповідав, що до дрібниць пам’ятає той момент, бо я йому ще тоді сподобалася.
Богдан знаходив найменшу можливість, щоб поспілкуватися з Анжелою. То прийде кави попити, то просто ніби щось запитати хоче… Дівчина не дозволяла собі навіть думати про стосунки, думала, що якщо служать в одній бригаді, то всі - просто друзі. А вже згодом і Анжела, коли Богдана тривалий час не було поруч, очима шукала хлопця…
А потім вона потрапила на донецький напрямок, коханий — на сіверський. Було дуже важко, бо прикипіли душею одне до одного…
— Богдана вдруге поранили 3 грудня торік. Чи підказувало вам серце щось недобре?
— Я тоді була на евакуаційних виїздах. Настав такий дивний момент, коли я впала у ступор і не знала, що зараз маю робити… А перед цим цілу добу не спала — сон не приходив, відчувала тривогу. Богдан мав давно вийти на зв’язок, але чомусь не виходив. Я молилася і переживала. Написала ротному медику, запитала, чи все гаразд. Він заспокоїв, мовляв, усе добре. Відчула — не все добре. І у мене хлинули сльози, хоча сама не розуміла, чого це я плачу… А вранці від Богдана прийшло повідомлення, щоб я його набрала, щойно матиму можливість. Спочатку зателефонувала медику. «Твій Бодька — 300. Щось там з ногами». Я розуміла, що док мене просто заспокоює, бо у нього вже була форма-100, у якій про стан хворого все написано.
Богдан зателефонував коханій сам: «Сонце, як ти?» таким голосом, ніби й нічого не трапилося. Не хотів, щоб Анжела переживала.
— Знаєте, я ж навіть перед ним не могла заплакати, щоб не понизити його моральний дух, — Анжела і досі не може стримати сліз. — Запитала, які травми, а Богдан лише відповів: «Нема частини ноги». Довго не розпитувала, побігла до ротного проситися у відпустку. І вже до обіду мене вивели з території - я їхала у шпиталь.
Із Дніпропетровщини до Харкова, де у лікарні лежала кохана людина, доїхала швидко. Попри те, що щодня сама вивозила поранених, не думала, що так тяжко буде у шпиталі. Коли увійшла до палати, думала, серце не витримає… А медсестра приклала палець до уст і показує «Тихо будь!». Очима вказала на стілець. Мабуть, боялася, щоб Анжела не знепритомніла. Сиділа біля ліжка хвилин зо двадцять, і дивилася, як спить найдорожча для неї у світі людина.
Обійми, сльози щастя і запитання: «Ти вийдеш за мене?». Анжела ні на секунду не сумнівалася, яку відповідь дати.
— Вас не зупинило те, що виходите заміж за чоловіка з інвалідністю?
— Навіть думки такої не було, жодного сумніву. Він, до речі, пізніше мене запитував те ж саме. Я ж розумію, що він все одно стане на ноги. Якби ми не одружилися у грудні, то одружилися б трохи згодом. Але маємо бути разом.
— Як на це відреагували ваші батьки?
— Мама знала про наші стосунки, як ми кохаємо одне одного. Плакала і була рада, що ми — разом.
Обручки молодята придбали і одягнули одне одному пізніше — у Львові, коли Богдана привезли на реабілітацію.
— Що для вас було найважче?
— Коли Богданові робили перев’язки. Мене виганяли з палати. Він від болю не кричав, бо знав, що я поруч. Але я чула, як він голосно стогнав. Я думала, моє серце розірветься…