Як розпізнати інсульт і врятувати життя собі та близьким
Щоразу, коли ми чуємо про інсульт, думаємо, що з нами цього не станеться, і нас та наших близьких така біда омине. На жаль, в оточенні кожного з нас є родичі, друзі або близькі, які потерпіли від інсульту. Чи можна йому запобігти? Як заздалегідь його розпізнати? І якщо трапилася біда, чим близькі можуть допомогти хворим?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/499014/insult.jpg)
Інсульт — це клінічний синдром, викликаний гострим порушенням кровообігу головного мозку. Інсульти поділяються на ішемічні та геморагічні. Геморагічні (тобто крововиливи) відбуваються внаслідок розриву стінки судини мозку. На щастя, вони трапляються лише в 10% випадків, адже вони більш небезпечні для життя. Ішемічні інсульти (мозкові інфаркти) залежно від причини, що їх викликала, мають свої підтипи: атеротромботичний, кардіоемболічний, лакунарний тощо. Головне — в основі лежить порушення кровообігу в якійсь ділянці мозку через стеноз (звуження), спазм, оклюзію (закупорку) артерії тромбом, атеросклеротичну бляшку, емболу (повітря) тощо.
Спазм — це різке скорочення судини, що в принципі є природною захисною реакцією організму. Наприклад, воно може статися на висоті гіпертонічного кризу. Через це якась із ділянок мозку виявляється знекровленою, тобто припиняється харчування мозкової тканини, і вона перестає функціонувати. Коли по великих судинах рухається тромб, людина нічого не відчуває, але в маленькій судині у мозку він зупиняється, і далі частина мозкової тканини перебуватиме в стані ішемії та гіпоксії.
Гіпоксія — це зниження постачання киснем, кисневе голодування.
Ішемія — процес порушення кровообігу, що призводить до порушення метаболізму в мозковій тканині, дефіциту глюкози та накопиченню продуктів розпаду. Через це в подальшому відбувається низка різних патологічних реакцій і, головне, — загибель нервових клітин.
Причина інсульту може бути різною, але ззовні кінцевий результат буде однаковим — зниження кровообігу або відсутність кровообігу в якійсь ділянці мозку. Головне завдання лікаря — правильне визначення характеру і виду інсульту, оскільки від цього залежить лікування (воно принципово відрізняється за різних видів інсульту), тактика ведення, прогноз хвороби та профілактика подальших інсультів. Оскільки кожна ділянка мозку відповідає за певне функціональне навантаження, після інсульту функції постраждалої ділянки мозку порушуються, і з’являється клінічна картина захворювання. Практично завжди за порушенням функцій лікар може визначити характер інсульту, яка артерія постраждала.
В Україні інсульт — поширене явище. Інсульт відносять до судинних захворювань, а нині в світі лідирує судинна патологія, і серед нервових хвороб — вона найбільш поширена. Інсульт — це ускладнення гіпертонічної хвороби і атеросклерозу, який є найчастішою причиною інфарктів. Страждає вся судинна система, а ускладнення можуть бути різними. Також додають своє і захворювання серця, аритмія, підвищена або знижена здатність згущення крові, ревматизм, метаболічні порушення (цукровий діабет) тощо.
Хто в групі ризику. Найчастіше інсульт виникає у літніх людей із підвищеним артеріальним тиском, високим рівнем холестерину і, відповідно, атеросклерозом. Вважається, що до групи ризику входять люди з метаболічним синдромом — це збільшення маси жиру (жирові відкладення в ділянці талії), а також пацієнти з підвищеним рівнем цукру у крові. Крім того, до групи ризику потрапляють люди з цукровим діабетом. Слід зазначити, що за цукрового діабету метаболічний синдром проявляється практично завжди. До того ж він є додіабетичним станом, адже рівень цукру вже підвищений, але це не настільки високі показники, за яких призначають постійну терапію. Хвороби серця, підвищене згортання крові, куріння, ожиріння, гіподинамія, вживання деяких препаратів, наркотиків (кокаїн), зловживання алкоголем також є факторами ризику.
Чи можна розпізнати наближення інсульту за декілька днів або годин, аби йому запобігти? Передінсультний стан супроводжується підвищеним артеріальним тиском, але це зовсім не обов’язково. Що стосується відчуттів пацієнта, то він може відчути головний біль, запаморочення, неадекватність, дезорієнтацію, асиметрію обличчя (частіше помічають родичі), «мурашки» по голові, частині тіла (наприклад, правій руці чи нозі) або по одному боці тіла. Може з’явитися слабкість з одного боку тіла. Людина відчуває, що їй незручно, — вона кидає ложку, не може нести сумку в одній руці, чіпляється носком однієї ноги за поріг, може не помічати предметів бічним зором, можуть двоїтися предмети. Буває, що пацієнти забувають слова, в основному іменники — це характерна ознака порушень функцій мозку, такий вид амнезії, коли людина знає, що це, приміром, «ручка», але згадати слово не може і скаже, що це предмет, яким пишуть. Окрім того, може порушуватися артикуляція. Також це може бути оніміння навколо рота, порушення ковтання, дряпання, затікання рідкої їжі в ніс, заплітання язика. Крім цього, симптомами можуть бути раптова слабкість, нудота, запаморочення. Якщо перед очима літають мушки, відчувається оніміння з одного боку, перекіс обличчя, вестибулярні порушення, нудота, блювання — все це ознаки передінсультного стану або початку інсульту. Але найбільш часті симптоми інсульту — параліч половини тіла і порушення мови. Може бути лише один симптом, а можуть бути кілька в комплексі. Буває, що турбує щось одне, а завтра до нього доєднується ще одна ознака. Сьогодні повзають мурахи з одного боку тіла, а завтра з’являється несподівана слабкість у руці, ускладнення мови. Трапляється навіть, що звужується поле зору, хворий натикається на предмети — це теж порушення функції мозку.
Коли з’являється будь-яка з перелічених скарг — це вже свідчення порушення, тому бажано звернутися до лікаря. Чим раніше пацієнт звернеться по допомогу, тим більше шансів, що інсульт може і не розвинутися або, скажімо, результат буде з мінімальними порушеннями. Трапляється, що на початку симптоматика слабка, пацієнт навіть звертався до лікаря, йому надали допомогу, але інсульт розвивається далі. Все залежить від артерії, яка страждає: чим вона більша, тим ширший інсульт. Тут важливо не втратити час.
Реабілітація після інсульту. Це одна з найдорожчих і трудомістких медичних процедур. Саме тому у всьому світі борються з судинними захворюваннями і з їх ускладненнями — інсультами. Пацієнти, які пережили інсульт, дорого коштують суспільству. Крім того, для такої людини це дуже велика психологічна травма, часто вона стає інвалідом. Після серйозних інсультів пацієнт може стати лежачим, у нього може бути повністю паралізований правий чи лівий бік, порушується мова, функція тазових органів. Якщо паралізований правий бік, то додається ще й афазія — порушення мови. Хворі розуміють вас, але не можуть нічого зрозумілого сказати. Таких людей потрібно як маленьких дітей заново вчити розмовляти — це трудомісткий процес із логопедом. Дуже добре, коли паралізований бік може відновитися, але бувають ситуації, коли параліч залишається. Якщо таким пацієнтам дозволяє загальне здоров’я, вони можуть самі себе обслуговувати. Їх можна навчити сідати, самостійно їсти і ходити, нехай навіть спочатку з ходунками. Щоправда, все це об'ємна колосальна праця з обох боків. Тим паче, що часто можлива післяінсультна депресія: пацієнти не вірять у свої сили, не вірять, що знову зможуть ходити, почуваються безпорадними, не хочуть бути тягарем. Це завжди погіршує ситуацію. Важко допомогти людині, якщо вона не вірить у свої сили, нічого не хоче, важко створювати мотивацію.
Важливо відразу після інсульту проводити дихальну гімнастику, необхідно обробляти пролежні, щоб не було ран. Хворого потрібно перевертати, стежити, щоб він вчасно ходив у туалет (часті закрепи), щоб завжди була чистою білизна. Слід звернути увагу на важливість положення тіла в період, коли людина лежить. Адже досить швидко виникають контрактури — коли м’яз не працює, він перероджується у сполучну тканину. Потрібно, щоб м’язи працювали і не забували свою функцію. Людині треба робити гімнастику, масаж, стежити за правильним положенням рук і ніг у ліжку. Під коліно треба підкладати валик, під стопи — упор, щоб вони були зігнутими, рука має перебувати у фізіологічному напівзігнутому положенні, у кисті рук покласти кульки, щоб пальчики були весь час напівзігнуті. Все це потрібно масажувати, щоб надходила кров, щоб м’язи відчували, що є рух в суглобах, інакше все «закостеніє». Крім цього, після паралічу у всіх суглобах буде виникати біль через розтягування суглобових сумок, тому паралізовану руку потрібно обов’язково підв'язувати. Якщо за цим не стежити, з часом виникають сильні болі у плечі, руці. З перших днів важливо не пропустити застійну пневмонію, затримку сечі, висхідний пієлонефрит, пролежні, закрепи. Це захворювання психологічно важко пережити не тільки пацієнтам, а й родичам. Але життя дорожче за все у будь-якому вигляді.
Сьогодні доведено, що рання реабілітація — масаж, лікувальна гімнастика, вставання, сидіння, ходіння дає найкращі результати в прогнозі відновлення після інсульту. Родичам треба мотивувати людину жити далі. Від того, наскільки активними будуть рідні в плані підтримки у період реабілітації, залежатиме, наскільки швидко буде йти відновлення. Наші нервові клітини влаштовані так, що здорові клітини поблизу загиблих беруть на себе їхні функції, вони заново навчаються. До того ж робота здоровими кінцівками стимулює відновлення хворого боку, адже в мозку працюють перехресні зв’язки. Від оптимізму, віри, наполегливості близьких залежить, наскільки швидко хворий навчиться вставати, сідати, їсти (звичайно, якщо ситуація дозволяє, щоб пацієнт досяг таких результатів). Бувають важкі інсульти, коли домогтися цих результатів вкрай складно. Але відновлювальні можливості кожного конкретного хворого ніколи не можна знати наперед. Тому треба боротися, незважаючи ні на що, до останнього.
Перша допомога у випадку інсульту. Ви можете відправити пацієнта до спеціалізованого медичного закладу, де йому нададуть допомогу. За інсульту, який зачіпає стовбурові функції, може виникнути небезпечна ситуація — людина може почати задихатися або поперхнутися. Також може статися зупинка дихання, серцебиття або падіння артеріального тиску. На жаль, це може статися раптово. Потрібно стежити за людьми з підвищеним артеріальним тиском та іншими факторами ризику, адже вони перші страждають від інсульту. Необхідно стежити й за людьми з миготливою аритмією, коли серце повноцінно не скорочується, а скорочується асинхронно, в передсердях формуються мікротромби. Щодо людей із підвищеними факторами ризику інсульту родичі мають бути напоготові. Якщо вони бачать, що людина дезорієнтована, не зовсім адекватна, у неї порушилася мова — її потрібно терміново проконсультувати у невропатолога.
Профілактика інсультів. Це профілактика всіх серцево-судинних захворювань: контроль артеріального тиску, зниження коагуляційної функції крові в літньому віці, зниження до адекватної віку норми маси тіла, низькохолестиринова дієта, повноцінне харчування, адже надмірна вага — фактор ризику. Потрібно правильно харчуватися, намагатися отримувати позитивні емоції, стежити за своїм здоров’ям. Фізична активність повинна бути адекватна віку. Потрібно багато ходити, робити гімнастику, не перегріватися на сонці і не забувати, що рух — це життя.
Підготував Юрій Червінський.