Як запобігти інсульту та іншим судинним катастрофам?
Лікарі закликають вчитися розпізнавати симптоми, що вимагають негайного звернення по медичну допомогу
Серцево-судинні захворювання, так само як цукровий діабет, є одними з основних причин передчасної смерті не тільки в Україні, а й у всьому світі, і пов’язують ці патології з нездоровим способом життя. Як зберегти хорошу фізичну форму та запобігти порушенням у роботі серцево-судинної системи, говоримо з фахівчинями відділення епіднагляду й профілактики неінфекційних захворювань відділу на залізничному транспорті Львівського обласного центру контролю і профілактики хвороб МОЗ України — завідувачкою Оксаною Кунинець та лікаркою із загальної гігієни Ольгою Литюк.
— Чи багато українців мають надмірну вагу?
О. К. 25% населення працездатного віку. Від ожиріння, коли надлишок накопиченого в організмі жиру починає негативно впливати на здоров’я, страждає аж 20%. Зберігається також тенденція до збільшення кількості дітей і підлітків з цією проблемою.
— Чому діти гладшають? Дитячий організм мав би «спалювати» всі калорії.
О. К. Бо у раціоні є багато оброблених продуктів і страв з високим вмістом доданого цукру, солі та жиру. Натомість діти й підлітки споживають надто мало натуральних продуктів — овочів, фруктів, цілих злаків, горіхів, молочних і кисломолочних продуктів, яєць, м’яса, риби.
— В Інтернеті можна знайти багато різних рекомендацій щодо здорового харчування, різноманітних дієт, й у цьому масиві інформації важко загубитися. Є якісь базові рекомендації, які б ви радили взяти на замітку і дорослим, і дітям?
О. Л. Дорослим рекомендується споживати щодня щонайменше 400 г овочів та фруктів 25 г натуральних харчових волокон. При цьому овочів треба з'їдати більше, ніж фруктів. Крохмалистих овочів бажано уникати. Дітям та підліткам овочів і фруктів необхідно не менше як 250 г щодня (у віці 2−5 років), 350 г (6−9 років) й 400 г (10+ років).
У щоденному раціоні здорової дорослої людини жири повинні становити не більше ніж 30%, тобто найменше з-поміж усіх джерел енергії. Перевагу слід надавати ненасиченим жирним кислотам, що містяться у горіхах (волоських, мигдалю та арахісі), рослинній олії (соняшниковій, оливковій, конопляній), авокадо, лососі, оселедці, скумбрії, насінні соняшнику, гарбуза і льону, кунжуті тощо. Інші жири рекомендується обмежити. Так, насичені жирні кислоти (жирне м’ясо, молочні продукти, сало, вершкове масло, пальмова й кокосова олії) повинні становити не більш як 10%. Смажені продукти, снеки — не більш ніж 1%.
Експерти ВООЗ наголошують на необхідності скоротити споживання вільного цукру, який може міститися як у натуральних продуктах, таких, як мед, сиропи, фруктові соки, концентрати, так і у вигляді доданого цукру в готових напоях, соусах, ковбасних, кондитерських і хлібобулочних виробах тощо. Закликаю не пити газованих напоїв, особливо солодких. Найкраща рідина для нашого організму — це чиста вода.
О. К. Важливо не переїдати! Їсти необхідно сидячи за столом, ретельно пережовуючи кожен шматочок. Не досолюйте готові страви. Норма солі для дорослої здорової людини — не більш ніж 5 г на день. Це трохи менше як 1 чайна ложка. Сюди входить і та сіль, яка вже міститься у м’ясі, рибі та готових продуктах.
— Які поведінкові фактори суттєво впливають на розвиток серцево-судинних захворювань?
О. К. Це:
- відмова від тютюнокуріння і зловживання алкоголем;
- мінімізація стресових ситуацій (позитивні емоції, максимум доброзичливості та взаєморозуміння у стосунках з оточенням);
- достатня фізична активність (не менш ніж 150 хвилин на тиждень).
Що найпростіше робити — це ходити. Сучасні телефони, смартгодинники можуть фіксувати кількість кроків, які ви зробили за добу, й на ці показники варто орієнтуватися. Більшість рекомендацій про те, скільки саме кроків потрібно проходити за день, називають цифру у 10 тисяч, що становить приблизно 7−8 км. Вважається, що це норма, яку треба виконати задля підтримки базових показників здоров’я. Проте мінімальний рівень активності - не менш ніж 30 хвилин на день 5−7 разів на тиждень.
О. Л. Існує і така класифікація:
- менш як 5000 кроків — малорухливий спосіб життя;
- 5000−7500 — низький рівень щоденної активності;
- 7500−10 000 — середній рівень;
- 10 000−12 500 — активний спосіб життя;
- більш ніж 12 500 — вкрай активний спосіб життя.
— А варто регулярно проходити профілактичні огляди, здавати якісь аналізи?
О. Л. Як доводить статистика, українці доволі часто стикаються з чотирма медичними проблемами: підвищеним кров’яним тиском (вищий ніж 140/90 мм рт. ст. становить загрозу, навіть якщо пацієнт при цьому добре почувається), цукровим діабетом, миготливою аритмією, яка підвищує ризик інсульту у п’ять разів, та високим рівнем холестерину. Тому дуже важливо регулярно контролювати артеріальний тиск, рівень цукру й холестерину у крові, регулярно проходити медичні огляди та дотримуватися медикаментозного лікування, яке призначив лікар.
О. К. Особливо небезпечним є інсульт, який посідає друге місце у світі серед усіх причин смерті та інвалідності, — щороку реєструють близько 6,5 млн летальних випадків, і за цим показником інсульт поступається лише ішемічній хворобі серця. Україна займає одне з перших місць в Європі за показниками захворюваності та смертності від інсульту: кожного року маємо близько 100−110 тисяч випадків.
— Як розпізнати інсульт?
О. К. Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, що є наслідком звуження, закупорки або розриву артерій, які живлять головний мозок. Якщо судина заблокована атеросклеротичною бляшкою чи тромбом, діагностують ішемічний інсульт. Якщо артерія розривається — геморагічний.
З потоком крові у мозок надходять кисень і поживні речовини. Якщо кровопостачання заблоковане або утруднене, це призводить до пошкодження й загибелі клітин мозку, внаслідок чого протягом кількох хвилин чи годин розвивається клінічна картина вогнищевої та/або загальномозкової неврологічної симптоматики. Цей стан може утримуватися понад 24 години або ж призводить до смерті хворого у короткі терміни. Статистика невтішна: зі 100 хворих помирає в середньому 30 людей. Тож кожному необхідно вміти вчасно розпізнати ознаки гострого інсульту:
- раптова м’язова слабкість, оніміння чи поколювання в ділянці обличчя, руки, ноги або з одного боку тулуба;
- раптова поява труднощів у розумінні мови;
- раптова повна або часткова втрата зору на одне чи обидва ока;
- раптовий сильний головний біль;
- раптова втрата рівноваги, запаморочення, блювота у поєднанні з іншими переліченими симптомами.
— Як діяти за підозри на гостре порушення мозкового кровообігу?
О. Л. Попросіть людину усміхнутися, заговорити, показати язик або підняти обидві руки. Якщо це інсульт, то ви зауважите, що куточок рота у хворого прямує донизу, язик буде викривлений. Людині буде складно вимовляти слова. Вона не зможе підняти обидві руки або зробить це несиметрично. При цьому треба відразу викликати швидку медичну допомогу. На сьогодні існує дієве лікування ішемічного інсульту — тромболізис, але воно ефективне лише протягом 4,5 годин від появи перших ознак гострого порушення мозкового кровообігу.
Найкращі результати лікування інсульту забезпечує багатопрофільна лікарня, де є інсультний блок. Відмінністю інсультного блоку є не тільки лікарі, які добре знаються на інсульті, і відповідне обладнання, а й медичні сестри з відповідною підготовкою, фізичні терапевти, логопеди тощо. У Львові чотири лікарні приймають пацієнтів з підозрою на інсульт, в області - шість.
Усім людям, які перенесли інсульт, потрібно проконсультуватися з лікарем-неврологом та пройти обстеження, щоб з’ясувати причину того, що сталося, а також пройти лікування та отримати рекомендації щодо профілактики повторного інсульту у сімейного лікаря. Таким чином можна зменшити ризик повторної судинної катастрофи на 50−80%.
— Як відновитися після перенесеного інсульту, й чи можливо відновитися повністю?
О. К. Мозок людини може самостійно відновлювати свою роботу, що сприятиме зменшенню порушень, але відбувається це не у кожного хворого, здебільшого за невеликих уражень і зазвичай не повністю. Щоб досягти максимального відновлення порушених функцій та повноцінного життя, більшості пацієнтів зі стійкими післяінсультними порушеннями (коли людина не може ходити, самостійно одягатися, вмиватися тощо) потрібна реабілітація.
Реабілітація передбачає не уколи чи крапельниці, а заняття з фізичним терапевтом, ерготерапевтом і логопедом, метою яких є відновлення порушених функцій і зменшення потреби у сторонній допомозі. Такі методи, як бджоли, п’явки, крапельниці з нейропротекторами не мають науково доведеної ефективності й тому не рекомендовані для використання.
— Люди часто запитують, чи за гіпертонії, хвороб серця можна ходити у сауну й займатися спортом?
О. К. Відвідування сауни, якщо воно не пов’язане з вживанням алкоголю чи сильним зневодненням, не збільшує ризику інсульту. Що стосується фізичних навантажень, корисними можуть бути аеробні, тобто динамічні вправи: швидка ходьба, їзда на велосипеді, плавання тощо. А от статичного навантаження (силових вправ) варто уникати.