Чудова рослина — ожина
Ожина — ароматна соковита ягода, споріднена малині. Смакові якості ожини майже два тисячоліття тому були відмічені давньоримським письменником Плінієм Старшим, проте вона набула популярності і серед цілителів, і травників, як лікарська рослина
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/495100/ozhyna.jpg)
Кущі з темно-синіми плодами можна побачити майже на всій території України. Ожина, солодко-кисла ягода, що має безліч корисних і лікувальних властивостей, буває на кухні будь-якої господині. Ожина може стати прикрасою торта, начинкою для пирога, основою для компотів, морсів, киселів тощо. Ожиновий чай, свіжі ягоди, сиропи і настоянки, відвари листя і гілок ожини допомагають у лікуванні та профілактиці захворювань організму.
Хімічний склад
Ягоди ожини містять величезну кількість вітамінів і корисних речовин: вітаміни групи В, Е, Р, С, каротин, глюкозу, фруктозу, органічні кислоти, токофероли, пектини, флавоноли, мінеральні речовини. Листя ожини багаті: вітаміном С, дубильними речовинами, амінокислотами та мінеральними речовинами.
Регулярне вживання ягід ожини підвищує імунітет. Вчені виявили, що плоди ожини допомагають призупинити розвиток ракових пухлин у онкохворих. Фенольні сполуки, якими багата ожина, зміцнюють капіляри і володіють протисклеротическим ефектом.
Корисні та лікувальні властивості
Стиглі, соковиті і приємні на смак ягоди ожини здавна використовують як десертне дієтичне блюдо. З ягід виготовляють соки, сиропи, варення, компоти, джем, мармелад та інші кондитерські вироби.
Ягоди ожини — прекрасний протизапальний і жарознижувальний засіб, тому при застуді, пневмонії або ГВРЗ корисно пити ожиновий сік. Плоди ожини корисні при хронічному циститі і хворобах сечостатевої системи. Стиглі ягоди ожини служать легким проносним засобом і допомагають нормалізувати роботу кишечнику. Корисний і дуже смачний також чай з листя рослини — напій поліпшує обмін речовин і рекомендується хворим на цукровий діабет.
Сучасна народна медицина призначає ожину за хвороб серцево-судинної системи, захворювань нервової системи, за лихоманки, катару шлунково-кишкового тракту, діареї, шлункових крововиливів, недокрів'я, гінекологічних захворювань, колітів.
Чай з листя ожини. 1 ст. ложку залити 1 склянкою окропу, настоювати 15−20 хвилин, процідити, вживати по ½ склянки 3−4 рази на день до їди. Можна пити просто як освіжаючий чай, додавши за смаком мед і лимон.
Свіжі ягоди ожини рекомендується їсти за хвороб нирок, сечового міхура, запалення суглобів, діабету і підозрі на онкологію.
Ягоди ожини «додають розуму», зміцнюють пам’ять, стимулюють уяву, активізують процеси мислення.
Сік зі стиглих соковитих плодів і молодого листя омолоджує весь організм.
Сік з листя лікує рани, дерматози, трофічні виразки, лишаї, екземи.
Відвари з листя ожини знімають подразнення і запалення шкіри.
Ожину широко використовують у народній косметиці. Вона здатна краще за всіх з відомих засобів освіжити шкіру обличчя, позбавити від сірого відтінку, видалити віджилі клітини і повернути шкірі сяючий вигляд.
Для додання шкірі здорового матового відтінку. Подрібнити жменю листя ожини, ошпарити невеликою кількістю окропу, покласти між шарами марлі і покласти на обличчя на 15−20 хвилин. Умиватися не треба.
Маска освіжаюча. 2 ст. ложки ягід ожини зім'яти і додати стільки вершків, щоб вийшла сметаноподібна маса. Накласти на шкіру обличчя на 10−15 хвилин. Змити маску тампоном, змоченим в теплій заварці зеленого чаю, потім вмитися прохолодною водою. Ця ж маска підходить для шиї і декольте.
В’янучу і в’ялу шкіру добре протирати сумішшю ожинового соку і молока 1:1. Жирну шкіру цільним соком. Суху — сумішшю ожинового соку і кип 'яченої води.
Маска для догляду за жирною шкірою обличчя. Свіжі ягоди ожини перетворити на пюре, додати ½ чайної ложки меду і 2−4 краплі лимонного соку. Нанести на шкіру обличчя на 10−15 хвилин. Вмиватися водою кімнатної температури.
Маска з ожинового пюре очищає шкіру обличчя і звужує пори.
Щоб зняти втому, потрібно змішати 1:1 сік ожини з мінеральною водою без газу і протирати обличчя вранці і ввечері.
Для живлення шкіри і додання їй матовості. Змастити шкіру зволожувальним кремом і накласти на обличчя на 15 хвилин пропущені через м’ясорубку листя ожини. Вмиватися кип’яченою водою.
Протипоказання
Ожина не має спеціальних протипоказань, однак необхідно знати, що у деяких людей вживання цих ягід викликає алергічну реакцію. Симптоми можуть з’явитися як через кілька хвилин, так і через кілька діб після прийому (виражаються в нудоті, проносі, блювоті і набряку слизових).
Підготувала Галина Вербицька.