Ультрафіолет: користь чи шкода?
Яскраве сонце — підступний ворог чи надійний друг, здатний допомогти зміцнити здоров’я та впоратися з депресією?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/491306/zasmaha.jpg)
Позитивний вплив
Важко уявити собі, чи можливе життя без ультрафіолетових променів. У рослинних організмах вони активізують процес фотосинтезу. В організмі людини та тварин вони впливають на безліч біохімічних процесів, важливих для життєдіяльності.
У помірних кількостях ультрафіолетове випромінювання сприяє боротьбі з дефіцитом в організмі вітаміну D, запобігаючи таким чином розвитку рахіту. Активізація метаболізму вітаміну D дуже важлива і для нормальної діяльності імунної системи, яка забезпечує природний захист організму від зовнішніх та внутрішніх напастей.
Ультрафіолет активізує вироблення серотоніну, запобігає розвитку депресивних станів, нормалізує психоемоційне тло, усуває сезонну депресію.
Ендорфіни, вироблення яких збільшується під впливом ультрафіолету, підвищують поріг больової чутливості, роблять організм витривалішим за фізичних навантажень.
Негативний вплив
Принцип «що більше, то краще» — не про ультрафіолет. Надмірна дія такого опромінення на організм здатна завдати шкоди, часом непоправної.
Очі. Яскраве сонячне світло може спричинити не лише суб'єктивний дискомфорт. Надлишок ультрафіолетового випромінювання здатний спровокувати появу дефектів слізної плівки, що є невидимим захистом органу зору, такого чутливого до впливу зовнішнього середовища. Крім захисної та зволожувальної функцій, слізна плівка відіграє роль формування гостроти зору, оскільки є заломлюючим середовищем.
Дефекти, зумовлені впливом ультрафіолету, позначаються на стані рогівки. Внаслідок надмірного впливу сонячного світла на орган зору можуть виникати патологічні стани, подібні до синдрому сухого ока. Є дані про те, що надмірна інсоляція може сприяти формуванню катаракти.
Шкіра. Поряд із позитивними ефектами сонячні промені за певних умов мають і негативні впливи на покривні тканини. Насамперед це стосується випадків непомірного опромінення.
Негативний вплив виявляється таким чином:
- стартує механізм старіння клітин внаслідок руйнування колагену, результатом є втрата пружності та еластичності шкіри;
- тривале опромінення негативно позначається на структурі клітин, що за несприятливого результату може спровокувати розвиток онкологічної патології;
- травма епідермісу від сонячних опіків;
- зневоднення клітин шкіри внаслідок випаровування великої кількості вологи, заповнювати яку організм не встигає;
- крім локальних дефектів, за великої площі опіку можливі системні реакції - порушення терморегуляції, ослаблення імунного захисту організму;
- порушення метаболізму пігменту меланіну, що локалізується у спеціальних клітинах шкіри, результатом розладу є зміна шкірної пігментації.
Зрозуміло, повністю позбавляти себе можливості контактувати із сонячним світлом недоцільно. Сонячні ванни сприяють активізації вироблення серотоніну, нормалізації роботи нервової та імунної систем, стимулюють механізм синтезу вітаміну D.
Недарма медицина широко використовує ультрафіолетові опромінювачі, які заповнюють дефіцит сонячного світла. Негативного впливу на здоров’я можна уникнути, правильно обмежуючи час сонячних ванн та захищаючи очі і шкіру за допомогою спеціальних засобів.