ВООЗ попереджає: до 2030 року кожна людина страждатиме від алергії
Кількість захворювань на алергію стрімко збільшується у всьому світі, випереджаючи за темпами росту навіть рак та серцево-судинні захворювання
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/487781/alerhiia.jpg)
На думку лікаря-імунолога-алерголога вищої категорії Олександра Назаренка, «темп зростання кількості хворих на різні види алергій найвищий серед інших хвороб. За загальною кількістю людей, що страждають від них, алергії поступаються лише онкологічним захворюванням та серцево-судинним розладам здоров’я. Це пов’язано з погіршенням екології та генетичною схильністю до цієї хвороби».
У кожного алергіка — «свій» подразник. Хтось важко переносить період цвітіння трав, когось мучать напади полінозу чи ринокон’юнктивіту під час цвітіння злакових рослин. «Закладеність носа, тривале чхання, сльозотеча і свербіж в очах — ось основні ознаки алергії, — зазначає алерголог Людмила Сайко. — Крім того, потрапляючи в дихальні шляхи, пилок рослин часто провокує алергічний кашель, а у хворих на бронхіальну астму здатний спричинити загострення захворювання. Алергени часто призводять до виникнення шкірних проявів алергії у всьому їх розмаїтті: свербіж, почервоніння, висипання за типом кропив’янки або екземи, атопічний дерматит. І це ще не повний перелік проявів алергії. На жаль, багато хто вдається до самолікування, послуговуючись порадами знайомих та фармацевтів в аптеках. Але більшість ліків проти алергії лише усувають симптоми, а не причин самої хвороби. Боротьба з симптомами важлива, однак цього замало. Саме тому профілактика загострень є одним із основних завдань терапії».
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/04/%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80%20%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B3%D1%96%D1%97.jpg)
Головне і в профілактиці, і у лікуванні алергії - постаратися максимально обмежити контакт з алергеном, рекомендують лікарі. Якщо у вас алергія на пилок, не відвідуйте місця з великою кількістю рослин. Найбільша концентрація пилку у повітрі спостерігається рано-вранці і в сухі спекотні дні, тому у цей час краще перебувати в приміщенні. Необхідно менше перебувати на повітрі, не їздити з відчиненими вікнами в машині. Після повернення з вулиці обов’язково вмивайтеся та мийте руки з милом (а краще прийміть душ), ніс промивайте ізотонічним сольовим розчином, щоб змити алергени. Ідеальна погода для провітрювання приміщення — дощ. Віконну сітку регулярно мийте водою і не забувайте про часте вологе прибирання.
«В алергології існує поняття гіпоалергенний побут, тобто максимальне припинення контакту з потенційними алергенами. Не заводьте домашніх тварин. Не куріть у будинку. Користуйтеся гіпоалергенними матрацами, подушками та ковдрами. Якщо речі довго висять у шафі, то на них осідає пил, тому перш ніж одягати вбрання, його рекомендується випрати. Завжди майте при собі виписані лікарем антигістамінні препарати. Якщо маєте алергію на побутову хімію, не використовуйте таких засобів або зведіть контакти до мінімуму», — застерігає Л. Сайко.
Вас повинні насторожити: тривалий нежить; свербіж у носі та напади чхання; свербіж повік, сльозотеча; почервоніння очей; шкірні висипання; набряки; затруднене дихання. Якщо ці симптоми турбують вас тривалий час, зверніться до алерголога або ж до сімейного лікаря.