«Наша кров може воювати»
Українців закликають ставати донорами й рятувати таким чином життя хворих та поранених
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/481820/krov-2.jpg)
Щороку у період Новорічно-Різдвяних свят в Україні зменшується донорська активність. Зрозуміло, коли люди вживають алкоголь та багато їдять (переважно те, що не надто корисне), не думають про те, що завтра їм потрібно піти й здати кров. Однак тяжкі хвороби, складні пологи та нещасні випадки неможливо поставити на паузу. А через війну до цього переліку додалися також поранення — військових і цивільних.
У Міністерстві охорони здоров’я неодноразово наголошували: російські пропагандисти не полишають спроб нав’язати українському суспільству думку, що війська загарбників нещадно б’ють по наших захисниках та захисницях, і через це наші лікарні начебто переповнені пораненими. Мовляв, починає бракувати донорської крові… Цю дезінформацію ворог періодично «закидає» в соцмережі. Мета очевидна — посіяти паніку і зневіру серед українців. У МОЗ підкреслюють: стратегічні запаси крові в Україні залишаються стабільними! Утім, це не означає, що можна ослабити донорський фронт. Тривають тяжкі бої з окупантами, росіяни продовжують обстрілювати мирні українські міста та села. Регулярне поповнення запасів крові та її компонентів — запорука національної безпеки й обороноздатності країни.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/01/krov%201.jpg)
Як дізнатися, що потрібна саме ваша група крові та як стати донором
Зателефонуйте до найближчого центру крові або іншого медичного закладу, який проводить забір крові, повідомте працівнику, яка у вас група і резус-фактор. Якщо на момент дзвінка нагальної потреби у вашій крові не буде, вам запропонують здати її в інший день або ж внесуть у базу донорів й зв’яжуться за потреби.
Якщо ви живете далеко від центру крові, ви можете дізнатися, коли у вашому регіоні працюватиме виїзна бригада.
Також можна внести свої дані в онлайн-реєстри донорів. Швидко і просто це можна зробити на платформі «ДонорUA» або медичному сервісі Helsi. Після того, як ви вкажете необхідну інформацію, залишиться дочекатися повідомлення від координаторів.
Як підготуватися до здачі
Як нагадують в Українському центрі трансплант-координації, за 72 години не слід приймати ліки, які розріджують кров, — аспірин, анальгін тощо. Якщо ви приймаєте інші медикаменти, перед здачею крові потрібно проконсультуватися з медичними працівниками центру крові. Виняток — гормональні контрацептиви.
За 48 годин не можна вживати алкоголь. День перед цим необхідно обов’язково добре виспатися, а в день донації - з'їсти легкий сніданок.
Рекомендується утриматися від куріння — не курити за годину до і годину після процедури. Нікотин проникає в кров і може становити небезпеку для тих пацієнтів, яким її будуть переливати, особливо для новонароджених. Крім того, від куріння може погіршитися самопочуття самого донора.
Не варто вживати в їжу смажене, гостре, солоне й копчене. А ще — банани, яйця, молочні продукти та вершкове масло. Ці продукти негативно впливають на якість компонентів крові.
Що дозволяється пити:
- солодкий чай;
- морс;
- компот;
- мінеральну воду.
Що можна їсти:
- хліб;
- сухарі;
- варені каші (готові сніданки — не варіант);
- варення;
- рибу;
- овочі й фрукти (крім бананів).
Перед здачею крові або її компонентів потрібно пред’явити посвідчення особи. Коли вас оглядатиме лікар, постарайтеся чесно відповісти на всі запитання. Не приховуйте інформації про вживання лікарських засобів, алкоголю, наркотичних речовин та перенесені захворювання.
Перед донацією випийте дві склянки соку або води — це забезпечить добре самопочуття після здачі крові. Постарайтеся цього дня не планувати важливих зустрічей і серйозних справ.
Протипоказання до донорства:
- серйозні активні, хронічні, неінфекційні захворювання;
- патологічна схильність до кровотеч;
- багаторазові випадки втрати свідомості чи судом;
- цукровий діабет (якщо пацієнт застосовує інсулін);
- інфекційні хвороби (гепатити В і С, ВІЛ тощо);
- онкопатології (за винятком раку in situ з повним одужанням);
- хвороба Кройцфельда-Якоба;
- будь-які випадки проведення внутрішньовенних або внутрішньом'язових ін'єкцій препаратами, яких не призначив лікар, зокрема застосування стероїдів і гормонів у бодибілдерів;
- пересадка ксенотрансплантатів (від організму іншого виду);
- ризикована сексуальна поведінка.
Інформацію у медперсоналу варто уточнювати щодо всіх захворювань й патологічних станів.
Інтервал між здачами крові й еритроцитів має становити не менш ніж 60 днів. Для здачі плазми та тромбоцитів — мінімум 30.
Донором може стати будь-яка здорова людина від 18 до 60 років, яка важить не менш ніж 50 кг. Старші люди також можуть здавати кров, але це вже — на розсуд лікаря, який проводитиме забір.