Як позбутися печії
Печія — поширена недуга, від якої страждає кожен другий житель Землі. Хтось лише час від часу, хтось часто
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/480355/pechiia.jpg)
Печія зазвичай проявляється печінням у горлі та кислим присмаком у роті. Пекучий біль у грудях спричинений зворотним закиданням шлункового соку у стравохід. Симптом печії може бути нешкідливим, але не завжди. Якщо печія виникає часто, слід звернутися до лікаря.
Щоб зрозуміти, як розвивається печія, варто подивитися, як працює травлення. Щодня організм виробляє близько двох-трьох літрів шлункового соку, завданням якого є переробляння їжі та усунення шкідливих мікроорганізмів. Ось чому шлунковий сік дуже кислий. За печії ви це одразу відчуваєте. Стравохід — це м’язова трубка завдовжки близько 25 см і діаметром 1 см, вистелена слизовою оболонкою. Він з'єднує горлянку зі шлунком. На вході до шлунка розташований сфінктер. Вміст стравоходу може затікати у шлунок.
Причини печії
Стрес. Стресові ситуації стимулюють вироблення шлункового соку та спричиняють печію.
Неправильні харчові звички. Вживання надто великої кількості жирів, прийом їжі надто пізно або переїдання сприяють закидання шлункового соку у стравохід.
Зайва вага. У людей із надмірною вагою також буває, що у стравохід потрапляє велика кількість вмісту шлунка.
Побічна дія деяких ліків може спричинити печію. Звичка пити гарячий чай чи каву також може призвести до печії.
Як позбутися або зменшити печію
- Їжте п’ять разів на день невеликими порціями. Великі порції дуже громіздкі та призводять до переповнення шлунка. Збільшується ризик потрапляння шлункової кислоти у стравохід. Зокрема, вечорами слід їсти менше і не надто пізно.
- Не лягайте одразу спати після їди. Зачекайте хоча б дві години. У горизонтальному положенні збільшується ризик закидання шлункового соку у стравохід. Також корисно спати із ледь піднятою верхньою частиною тіла.
- Більше рухайтеся і будьте фізично активними, щоб скинути зайву вагу.
- Уникайте стресу, який є поширеною причиною печії.
- Фізичні вправи, медитація та відпочинок можуть допомогти зменшити стрес і, отже, печію.
- Не носіть тісний одяг і не стягуйте живіт ременем.
- За печії уникайте роботи під нахилом. Особливо це стосується дачників, які розпочинають роботу на грядках одразу після їди.
- Відмовтеся від алкоголю та куріння.
- Уникайте надто кислих напоїв, зокрема грейпфрутового, лимонного та інших цитрусових соків.
- Перевіреними домашніми засобами є чаї з ромашкою, фенхелем або кмином.
- Обмежте вживання шоколаду, він також може бути причиною печії. У цих випадках винен теобромін, який є у цьому продукті.
- Відмовтеся від гострих та пряних страв або хоча б зменшіть їх вживання.
Якщо печія проявляється надто довго і часто, необхідно звернутися до гастроентеролога, оскільки вона може бути запобіжною ознакою органічного захворювання — виразки шлунка або гастриту.