Гармонія гормонів
У жіночому організмі все має бути гармонійним, особливо це стосується гормонального тла. Брак чи надлишок будь-якого гормону серйозно позначається на загальному стані й може призводити до найрізноманітніших наслідків
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/472923/hormony.jpg)
Найважливішим для жіночого організму є естроген, який поєднує групу різних гормонів. Більшою мірою вони виробляються в яєчниках та впливають на жіночі зовнішні ознаки і навіть на характер. Завдяки естрогену відбувається швидка регенерація клітин в організмі, тому за його нормального балансу набагато довше зберігається пружність і гладкість шкіри, волосся залишається густим і блискучим, а на стінках судин не утворюються відкладення холестерину.
Недостатня кількість естрогену негативно позначається на фігурі - ще у підлітковому віці формується «хлопчачий» силует. Крім цього, дисбаланс естрогену стимулює надмірне оволосіння по всьому тілу, раннє старіння шкіри обличчя. Але надлишок естрогену так само шкідливий для жіночого організму, як і його брак. Наприклад, може призвести до ожиріння в ділянці стегон і живота, а в деяких випадках призводить до розвитку міоми матки.
Прогестерон посідає друге місце за своєю значущістю для жіночого організму. Незважаючи на те, що він, по суті, є чоловічим гормоном, в організмі жінки починає вироблятися, якщо дозріла яйцеклітина залишає свій фолікул. Якщо ж цей процес не здійснюється — прогестерон не виробляється. Прогестерон досягає максимального рівня концентрації у дні овуляції, оскільки пов’язаний з певними циклами в жіночому організмі. І саме від його балансу залежатиме здатність жінки зачати та виносити дитину.
Найактивнішим статевим гормоном, що виробляється у яєчниках та в плаценті, є естрадіол. Також він може у невеликій кількості перетворюватися з тестостерону. Завдяки нормальному балансу естрадіолу статева система розвивається за жіночим типом, встановлюється чіткий менструальний цикл, дозрівають яйцеклітини і під час вагітності росте матка. Крім цього, гормон має анаболічну функцію — може прискорити регенерацію кісток та їх ріст. Також в організмі він знижує рівень холестерину, але при цьому підвищує згортання крові. Коли баланс естрадіолу порушений, жінка починає страждати від дратівливості та нервової напруги.
У жіночому організмі надниркові залози у невеликій кількості виробляють тестостерон, гормон, що відповідає за сексуальність, характер і цілеспрямованість. Як правило, надлишок тестостерону стимулює прекрасну стать більше часу займатися спортом і розвивати мускулатуру. Варто зазначити, що такий дисбаланс дозволяє довше зберігати молодість, але характер набуває агресивних рис і мінливого настрою. Дефіцит гормону, навпаки, знижує лібідо та загальну активність.
У надниркових залозах також виробляється такий гормон, як окситоцин. Він відповідає за почуття прихильності, ніжності та сентиментальність, але надлишок призводить до істеричності та нав’язливості жінки у стосунках з оточенням. Своєї найбільшої концентрації він досягає відразу після народження дитини, пробуджуючи у жінки материнський інстинкт, почуття відповідальності за свого малюка.
Тироксин виробляється у щитовидній залозі та відповідає за формування жіночної фігури та розвиток інтелекту. Він бере участь в обміні речовин, контролює швидкість надходження кисню в клітини, енергію та мислення. Отже, тироксин впливає на масу жінки та її розумові здібності. За його надлишку в організмі жінка стрімко втрачає вагу, стає неуважною та безвідповідальною. Брак тироксину негативно позначається на стані шкіри, загальному тонусі організму, викликає постійну сонливість та погіршення пам’яті.
Навіть за стрункість фігури та фізичну силу в жіночому організмі відповідає свій гормон — соматотропін, що виробляється у гіпофізі. Він є своєрідним «скульптором» жіночого тіла, оскільки контролює ріст м’язів. Від рівня соматотропіну залежить також міцність зв’язок і те, яку форму мають молочні залози. За надлишку гормону, особливо у підлітковому віці, спостерігається понаднормове збільшення частин тіла та росту.
За балансом гормонів необхідно стежити, щоб не тільки зберігати привабливість, а й завжди добре почуватись та мати міцну нервову систему.
Соломія Павлюсь, гінеколог-ендокринолог, лікар вищої категорії.