Передплата 2024 «Добра кухня»

Ознаки гормонального дисбалансу

Охоплює тривожність, хочеться то плакати, то сміятися, важко засинаєте? Не поспішайте до психолога, можливо, справа у гормональному збої чи дисбалансі. Ці та інші ознаки можуть стати сигналом до відвідування ендокринолога

Гормони — хімічні речовини, що виробляють залози ен­докринної системи та виді­ляють їх у кров. Дисбаланс вини­кає, коли гормонів надто багато чи надто мало. Вони регулюють безліч процесів в організмі, вклю­чаючи апетит та обмін речовин, цикли сну, репродуктивні цикли та сексуальну функцію, температуру тіла та настрій.

Рівень гормонів природно ко­ливається на різних етапах життя, найбільш помітно в період стате­вого дозрівання, а у жінок — під час менструального циклу, вагіт­ності та менопаузи. На них також можуть впливати спосіб життя та деякі медичні стани.

Перепади настрою. Жіночий статевий гормон естроген впли­ває на нейротрансмітери у моз­ку, у тому числі серотонін (хімічна речовина, що підвищує настрій). Коливання естрогену можуть спричиняти передменструальний синдром (ПМС) або пригнічений настрій у період перименопаузи (фаза перед повним припинен­ням менструації) та менопаузи.

Поліпшити настрій можуть змі­ни у харчуванні та способі життя — фізичні вправи, вживання меншої кількості алкоголю та відмова від куріння, трав’яні засоби (напри­клад, звіробій) та замісна гормо­нальна терапія.

Збільшення ваги. Ряд захво­рювань, пов’язаних з гормона­ми, може спричинити збільшення ваги, включаючи неактивну щито­видну залозу (коли вона не виро­бляє достатню кількість гормонів, що регулюють обмін речовин), синдром полікістозних яєчни­ків (гормональна проблема, що спричиняє невеликі кісти на яєч­никах) та менопауза (яка призво­дить до гормональних змін, через які можна набрати вагу в ділянці живота). Слід здати аналізи, щоб дізнатися про причину.

Рясні або болючі місячні. Якщо вони супроводжуються ін­шими симптомами (болі в животі, частими позивами до сечовипус­кання, болями в попереку, за­крепами та болісністю статевого акту), то, можливо, причина у фіброїдах. Це неракові утворен­ня, що розвиваються в матці або навколо неї. Точна причина їхньої появи невідома, але вважають, що їх розвиток стимулюється естрогеном. Проблему вирішують медикаментозно чи хірургічно.

Низьке лібідо. Часто зустріча­ється у жінок, які переживають пе­ріменопаузу або менопаузу, через зниження рівня естрогену та тес­тостерону (відомий як чоловічий гормон). Інші симптоми менопау­зи, такі, як нічна пітливість, втома, поганий настрій та занепокоєння, також можуть вплинути на сексу­альне життя.

Можливо, варто проконсуль­туватися з експертом з жіночого здоров’я, щоб спробувати тес­тостерон як частину гормональ­ної терапії. Його вводять у дуже низьких дозах у вигляді гелю, який наносять на шкіру.

Проблеми зі шкірою. Хро­нічне акне у дорослих може бути ознакою низького рівня естрогену та прогестерону і високого рівня андрогенних гормонів, а також може свідчити про синдром по­лікістозних яєчників. Аналогічно, гормональний дисбаланс під час вагітності чи менопаузи може спричинити свербіж шкіри, а су­хість епідермісу — симптом мено­паузи чи проблем із щитовидною залозою.

Безсоння та неякісний сон. У період перименопаузи та ме­нопаузи яєчники поступово ви­робляють менше естрогену та прогестерону, які сприяють сну. Низький рівень естрогену може також сприяти нічній пітливості, яка порушує сон, сприяючи втомі та нестачі енергії.

Можна собі допомогти: носити бавовняний нічний одяг, спати на простирадлах з натуральних тка­нин, тримати спальню в прохолоді та темряві, займатися спортом, скоротити споживання алкоголю та кофеїну. Звичайно, все це працює у зв’язку з комплексною терапією.

Сухість піхви. Найчастіше вона спричинена зниженням рів­ня естрогену, особливо в період перименопаузи та менопаузи. Прийом протизаплідних таблеток або антидепресантів також може змінити рівень гормонів. Підми­вайтеся з непарфумованим ми­лом і використовуйте лубриканти на водній основі. Якщо симптоми спричинені менопаузою, то до­поможе гормонозамісна терапія, яка підвищує рівень естрогену.