Ознаки гормонального дисбалансу
Охоплює тривожність, хочеться то плакати, то сміятися, важко засинаєте? Не поспішайте до психолога, можливо, справа у гормональному збої чи дисбалансі. Ці та інші ознаки можуть стати сигналом до відвідування ендокринолога
Гормони — хімічні речовини, що виробляють залози ендокринної системи та виділяють їх у кров. Дисбаланс виникає, коли гормонів надто багато чи надто мало. Вони регулюють безліч процесів в організмі, включаючи апетит та обмін речовин, цикли сну, репродуктивні цикли та сексуальну функцію, температуру тіла та настрій.
Рівень гормонів природно коливається на різних етапах життя, найбільш помітно в період статевого дозрівання, а у жінок — під час менструального циклу, вагітності та менопаузи. На них також можуть впливати спосіб життя та деякі медичні стани.
Перепади настрою. Жіночий статевий гормон естроген впливає на нейротрансмітери у мозку, у тому числі серотонін (хімічна речовина, що підвищує настрій). Коливання естрогену можуть спричиняти передменструальний синдром (ПМС) або пригнічений настрій у період перименопаузи (фаза перед повним припиненням менструації) та менопаузи.
Поліпшити настрій можуть зміни у харчуванні та способі життя — фізичні вправи, вживання меншої кількості алкоголю та відмова від куріння, трав’яні засоби (наприклад, звіробій) та замісна гормональна терапія.
Збільшення ваги. Ряд захворювань, пов’язаних з гормонами, може спричинити збільшення ваги, включаючи неактивну щитовидну залозу (коли вона не виробляє достатню кількість гормонів, що регулюють обмін речовин), синдром полікістозних яєчників (гормональна проблема, що спричиняє невеликі кісти на яєчниках) та менопауза (яка призводить до гормональних змін, через які можна набрати вагу в ділянці живота). Слід здати аналізи, щоб дізнатися про причину.
Рясні або болючі місячні. Якщо вони супроводжуються іншими симптомами (болі в животі, частими позивами до сечовипускання, болями в попереку, закрепами та болісністю статевого акту), то, можливо, причина у фіброїдах. Це неракові утворення, що розвиваються в матці або навколо неї. Точна причина їхньої появи невідома, але вважають, що їх розвиток стимулюється естрогеном. Проблему вирішують медикаментозно чи хірургічно.
Низьке лібідо. Часто зустрічається у жінок, які переживають періменопаузу або менопаузу, через зниження рівня естрогену та тестостерону (відомий як чоловічий гормон). Інші симптоми менопаузи, такі, як нічна пітливість, втома, поганий настрій та занепокоєння, також можуть вплинути на сексуальне життя.
Можливо, варто проконсультуватися з експертом з жіночого здоров’я, щоб спробувати тестостерон як частину гормональної терапії. Його вводять у дуже низьких дозах у вигляді гелю, який наносять на шкіру.
Проблеми зі шкірою. Хронічне акне у дорослих може бути ознакою низького рівня естрогену та прогестерону і високого рівня андрогенних гормонів, а також може свідчити про синдром полікістозних яєчників. Аналогічно, гормональний дисбаланс під час вагітності чи менопаузи може спричинити свербіж шкіри, а сухість епідермісу — симптом менопаузи чи проблем із щитовидною залозою.
Безсоння та неякісний сон. У період перименопаузи та менопаузи яєчники поступово виробляють менше естрогену та прогестерону, які сприяють сну. Низький рівень естрогену може також сприяти нічній пітливості, яка порушує сон, сприяючи втомі та нестачі енергії.
Можна собі допомогти: носити бавовняний нічний одяг, спати на простирадлах з натуральних тканин, тримати спальню в прохолоді та темряві, займатися спортом, скоротити споживання алкоголю та кофеїну. Звичайно, все це працює у зв’язку з комплексною терапією.
Сухість піхви. Найчастіше вона спричинена зниженням рівня естрогену, особливо в період перименопаузи та менопаузи. Прийом протизаплідних таблеток або антидепресантів також може змінити рівень гормонів. Підмивайтеся з непарфумованим милом і використовуйте лубриканти на водній основі. Якщо симптоми спричинені менопаузою, то допоможе гормонозамісна терапія, яка підвищує рівень естрогену.