Ситуації, в яких наші буденні слова змушують інших почуватися гірше
Подивимось, як це відбувається, на прикладах
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/464587/pexels-pixabay-247314.jpg)
Для нас звично, що можна поскаржитись друзям на застуду чи взяти лікарняний через харчове отруєння. Але пояснити негаразди із психічним здоров’ям і потурбуватися про себе належним чином буває набагато складніше. Або навіть соромно. Через це життя людини значно ускладнюється, а видужання затягується.
Часто так трапляється через наші слова та дії у певних ситуаціях, на які ми можемо не надто звернути увагу. Подивимось, як це відбувається, на прикладах.
Ситуація перша: навішування ярликів
Дві подруги зустрілися після роботи. Одна з них емоційно розповідає про те, як минув день: “Директорка знову кричала і сварилась, я просто вже не можу з нею спілкуватися. В неї точно якісь психічні проблеми”. Тут ідеться про те, що керівниця нашої героїні поводилася агресивно. У них стався конфлікт, вони не змогли знайти спільну мову, або ж дівчині просто не подобається директорка. Проте не варто відразу робити висновки про її психічне здоров’я.
Уявімо, що інша дівчина, яка почула такий коментар від своєї подруги, сама переживатиме певні труднощі з психічним здоров’ям. Їй буде набагато складніше поділитися з подругою й попросити підтримки. Адже вона вже почула, що подруга має упередження: люди із проблемами психічного здоров’я – агресивні, з ними неможливо спілкуватися. Насправді ж люди дуже часто проживають складнощі із психічним здоров’ям всередині. І ми можемо не помітити цього з поведінки людини, вона просто почуватиметься погано.
Ситуація друга: твоя проблема несправжня
Двоє колег зустрілися на кухні, і один каже іншому, що змушений був взяти лікарняний через клінічну депресію. Колега відповідає: “Ой, а так можна? У мене теж минулого тижня такий депресняк був, зовсім не хотілося йти на роботу – погода відстій, ще й клієнти дратують. Треба було і собі лікарняний взяти!”.
Багато людей використовують слово «депресія» як синонім поганого настрою і не сприймають серйозно, коли мова справді про хворобу. У цьому випадку хлопець прирівняв клінічне захворювання колеги, через яке той потребував лікування, зі своїм небажанням не йти на роботу через погану погоду. І показав, що ставиться до його досвіду несерйозно. Та ще й натякнув, що той зловживає лікарняним, щоб не робити неприємну роботу. Часто таке ставлення стає причиною дискримінації людини на роботі: коли інформація про проблеми з психічним здоров’ям трактується керівником чи колегами як ознака непрофесійності.
Однак депресія не залежить від зовнішніх умов: людина не може просто почекати, поки вийде сонечко. Це внутрішній стан, і часом дуже важкий – із яким вона не може впоратись самостійно. Так само, як без лікування не впорається з пневмонією чи виразкою шлунка. Тому доречніше з боку товариша було б поцікавитися, чи його колега зараз почувається вже достатньо добре, і виявити співчуття. Так само некоректно буде порадити людині, яка має розлад психічного здоров’я, просто зібратися, відволіктися або змінити своє ставлення до обставин. Адже в цьому випадку людина не вирішує, як їй почуватися.
Ситуація третя: у всіх все так само, як у мене
Дві молоді мами розмовляють на дитячому майданчику. Одна розповідає, що вже кілька місяців лікується від післяпологової депресії і досі повністю не почувається добре. Інша відповідає: “Ой, а я коли народила – в мене не було часу на жодні депресії! Ти просто звикла жити для себе, а треба думати більше про дитину Материнство – це радість!”.
Те, що у вас з іншою людиною є схожий досвід, не означає, що ви будете почуватися однаково. Є багато факторів, які впливають на наше психічне здоров’я і те, як ми будемо проживати одну й ту ж ситуацію. Нам може здаватися, що таким чином ми допомагаємо людині – допомагаємо побачити позитивний бік ситуації. Проте насправді такі слова не сприймаються як підтримка, а лише як повчання чи звинувачення самої людини у її проблемах зі здоров’ям. У цій ситуації молода мама могла очікувати підтримки від жінки, що перебуває у схожих обставинах. Доречно було б сказати щось на зразок: «З малюком справді буває непросто, але я бачу, як ти добре справляєшся. Мені дуже шкода, що ти почуваєшся погано, адже ти хороша мама. Сподіваюсь, ти скоро з цим упораєшся, зможеш насолоджуватись материнством».
Не ігноруй прохання близької людини, друга чи знайомого про допомогу, коли він чи вона у пригніченому стані. Часто ми не сприймаємо таке прохання, бо думаємо, що людина просто прагне привернути до себе увагу. Тим самим ми применшуємо значущість почуттів іншої людини і погіршуємо її самопочуття. Думайте про те, що прохання про допомогу – це вияв сили і реальний сигнал про те, що людині потрібно підтримка.
Ситуація четверта: хочу знати всі деталі
Ваш колега не може взяти участі у корпоративній події, тому що потрапив у лікарню з нервовим зривом. Інша колега коментує: “Ой, так дивно, ніколи не подумала б, що він сильно нервував. Я навіть у нього запитувала, як йому вдається бути таким спокійним. Та й він завжди казав, що в нього все нормально. Міг би й поділитися, хіба ми б не зрозуміли?”.
У цій ситуації жінку обурило те, що колега не поділився з нею тим станом, який переживає. Однак важливо приймати та визнавати право людини не ділитися з вами своїми переживаннями. Не змушуйте людину відкритися вам. Якщо справді хочете допомогти – будьте терплячі і зачекайте, поки людина буде готова вам відкритися. Коли відкриється – спробуйте вислухати її без осуду та виявити підтримку. Якщо ви не знаєте, як правильно реагувати, вислухайте людину і запитайте, чим ви можете їй допомогти.
Чому це важливо для нас усіх
Кожен і кожна з нас може стикатися із проблемами з психічним здоров’ям. Тому всі ми зацікавлені у тому, щоби тема психічного здоров’я не була табуйована. І, говорячи про свої труднощі, людина могла отримати підтримку і розуміння. Через брак відкритого спілкування про психічне здоров’я в Україні люди часто розуміють проблеми з ним лише як тяжкі розлади і хвороби. Тому ми можемо свідомо чи несвідомо упереджено ставитися до людей, котрі почуваються недобре. І таким чином підштовхувати їх почуватися ще гірше, не визнаючи їхнього права на погане самопочуття. Ми можемо ставитися упереджено і до самих себе та діяти щодо себе так само, як в описаних ситуаціях люди діяли щодо інших. А саме: знецінювати власні почуття. Списувати симптоми розладів та поганий настрій, звинувачувати себе у власному самопочутті і тим самим робити його ще гіршим.
Нінель Кузнецька.