Що робити, коли сон не бере?
П’ять міфів про сон, які слід розвіяти
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/460183/son.jpg)
Добрий сон – важлива умова фізичного та душевного здоров’я. Саме він дозволяє нам бути активними та сконцентрованими протягом дня, тримати себе у формі та досягати значних успіхів. А що робити, якщо сон не бере? Тоді ми посилено згадуємо різні способи боротьби з безсонням, які бачили в Мережі або чули від знайомих. Чи всі вони дієві, чи частина з них – міф?
Зважаючи на те, наскільки перенасиченим подіями та втомливим є життя більшості з нас, логічно припустити, що швидкість засинання – остання з проблем, однак це не так. Багато хто стверджує, що, попри втому і бажання якнайшвидше заснути, потрапити в обійми Морфея часто непросте завдання.
Сьогодні в Інтернеті можна знайти безліч порад щодо боротьби з безсонням, дієвість яких викликає сумніви. Дехто стверджує, що засинати їм допомагає перегляд серіалів або читання книги, тоді як інші вирушають на нічну пробіжку, щоб максимально навантажити організм перед сном. Час розвіяти п’ять найпопулярніших міфів.
1. Порція алкоголю перед сном допоможе розслабитися і краще спати. Це неправда. Келих вина або порція чогось міцнішого, яку випили, щоб розслабитися після важкого дня, аж ніяк не покращить якості нічного відпочинку. Здається, що за допомогою алкоголю ми швидше засинаємо, насправді від цього якість сну лише страждає, а також настає раннє пробудження. Замість алкоголю випийте перед сном трав’яний чай без кофеїну, наприклад, лавандовий або ромашковий, щоб допомогти тілу та мозку розслабитися.
2. Розслабитися перед сном допоможе цигарка. Це також міф. Деякі люди вважають, що куріння заспокоює, хоча насправді все з точністю до навпаки. Вчені довели, що залежність від куріння є хронічним джерелом стресу. Чим більший інтервал у курців між курінням, тим більш напруженими, неспокійними і дратівливими почуваються. Отож тим, хто покурив перед сном, наступна доза нікотину знадобиться швидше, що зробить сон менш міцним і спровокує раптові пробудження вночі.
3. Потрібно потренуватися, щоб швидше заснути. Відповідь буде неоднозначною, оскільки у цьому є частка правди. Тренування справді покращують сон, але якщо зайнятися спортом безпосередньо перед тим, як лягати в ліжко, можна отримати зворотний ефект. Після фізичного навантаження у вас підніметься температура тіла, відчуєте приплив сил і бадьорості, тому заснути буде важче. Тож завжди закінчуйте тренування приблизно за три години до сну.
4. Серіал перед сном допомагає розслабитися. Звичайно, ні. Яскраве світло і різкі звуки, що надходять від телевізора, ноутбука або смартфона, насправді знижують секрецію гормону сну мелатоніну, який перед сном має підвищуватися. Екрани гаджетів випромінюють синє світло з короткою довжиною хвилі, яке спонукає мозок залишатися пильним. Навіть читання книги на планшеті або гортання стрічки соцмереж у смартфоні у повній тиші спричинять такий ефект. Тож перед сном читайте друковану книгу або газету.
5. За вихідні можна виспатися і набратися сил на тиждень вперед. Це 100%-ий міф! Регулярно недосипати у будні та відсиплятися у вихідні – не найкраща ідея. Почнімо з того, що виспатися про запас неможливо. Більше того, проспавши до обіду в суботу, ви навряд чи зможете лягти спати о 23.00, а це означає, що з нового тижня у вас знову почнеться низка недосипань. Тому фахівці радять дотримуватися єдиного режиму сну, тобто щодня лягати в ліжко і прокидатися приблизно в той самий час, навіть у вихідні.
Що робити, якщо здолало безсоння? Спочатку важливо сприйняти той факт, що постійний дефіцит сну – це проблема, з якою слід звернутися до лікаря. З’явилися нові, більш ефективні снодійні препарати, та слід зважати на те, що всі вони мають побічні ефекти і є ризик звикання. Необхідна обов’язкова консультація фахівця, який підбере вам правильний препарат і дасть інструкції щодо його вживання.
У будь-якому разі, зіткнувшись з безсонням, не хапайтеся за пігулки. Спочатку спробуйте змінити деякі свої звички та налагодити режим дня:
- Лягайте спати і прокидайтеся в той самий час, відводячи на сон мінімум сім годин.
- У спальні має бути приємна атмосфера, комфортна температура повітря, тиша та темрява.
- Намагайтеся не лягати в ліжко надто голодними або, навпаки, ситими.
- Не їжте перед сном важкої їжі, не пийте алкоголю і не куріть.
- Якщо протягом дня відчуваєте сонливість, краще уникайте денного сну або скоротіть його до півгодини. Тоді ви швидше заснете вночі.
- Обов’язково додайте до свого розпорядку дня заняття спортом, лише не пізно ввечері.
- Протягом дня вирішуйте всі проблеми, щоб вони не турбували вас вночі, коли треба спати.