«Українці зараз переживають кризу, трагедію, травму, втрату»
Можливо, навіть не вірять у те, що відбувається. Як спостерігачі війни можуть допомогти її жертвам, розповідає психологиня
![](https://img.wz.lviv.ua/-pshzYQl6sG3cohKKxDJbZ0bwD4=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/455133/bizhentsi.jpg)
У Польщі вже понад 1,7 мільйона наших біженців, і ця цифра продовжує щодня зростати. А загалом від початку російської війни з України виїхало 2, 8 мільйона людей.
Перетнувши кордон, українці відчувають полегшення, адже не чують звуків сирен, не бояться, що біля них десь впаде й розірветься снаряд. Однак майбутнє їхнє непевне. Наприклад, ресурси сусідньої Польщі вже практично вичерпуються: ростуть ціни, залишається дедалі менше робочих місць. А крім того, практично всі, хто втікає від війни, залишає в Україні когось із рідних, домівку, в яку не знати чи повернеться, своє звичне життя.
![Андріанна Отмані](https://img.wz.lviv.ua/W1UgUDhmYdXzz6GPBD8-38eSHsM=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2022/03/psykholohynia_pol%D1%8Cshcha.jpg)
Психологиня Андріанна Отмані, докторка медичних наук і наук про здоров’я, лекторка Вищої школи бізнесу National-Louis University (Польща) в інтерв’ю місцевій газеті dts розповіла, які емоції зараз переживають жертви та спостерігачі війни та як другі можуть допомогти першим. Ці поради стануть у пригоді й жителям західних областей України, які приймають переселенців зі сходу.
– 24 лютого росія вторглася в Україну. Як це вплинуло на жителів України та інших країн?
– Немає сумніву, що сам факт інвазії, і то настільки агресивної, мав і має великий вплив на функціонування, щоденне життя передусім громадян України. Але війна вплинула також і на громадян інших країн, не тільки європейських. Думаю, попри численні попередження, які лунали у ЗМІ, ніхто не припускав, що росія заатакує Україну, і то настільки масштабно.
– Що відчувають громадяни України? Що відчувають громадяни інших країн?
– Перед обличчям війни всі відчувають одне і те ж: страх, тривогу, неспокій. Українці зараз переживають кризу, трагедію, травму, втрату. Звісно, що така реакція є абсолютно нормальною. Жертви війни, так само як її спостерігачі, починають трактувати різні речі, пов’язані з війною. Шукають причини, чому так трапилося. Намагаються у різний спосіб «перетравити» інформацію, яка до них надходить. Якщо ми говоримо про спостерігачів, то частина з них, навпаки, всіляко відгороджується від негативної інформації. Частина реагує надто емоційно, постійно плаче. Ще хтось починає діяти. Це – класична модель того, як люди дають собі раду зі стресом, пов’язаним з війною.
– Бачимо, що дуже багато поляків хочуть допомогти своїм східним сусідам і здебільшого допомагають абсолютно незнайомим людям. Чому вони це роблять?
– Поляки, як і громадяни інших країн, надають українським біженцям фінансову та матеріальну підтримку, забезпечують їх житлом. Це, безумовно, робить їм честь. Як психолог можу сказати, що люди, які допомагають іншим, вирізняються високим рівнем емпатії, вмінням співчувати і розрізняти емоції інших, ставити себе на їхнє місце, виявляти альтруїзм. Водночас багато поляків з перших днів війни бореться з поганим настроєм, боїться за майбутнє не тільки України, а й їх самих. Свої відчуття найчастіше описують так: «Я не впевнений у завтрашньому дні, а тому живу «одним днем».
– Ви кажете, що багато поляків хочуть допомогти. І наскільки успішно вони це роблять?
– Проводячи різні збірки, доставляючи гуманітарну допомогу, ми допомагаємо громадянам України, але мусимо також пам’ятати, що нашу допомогу, навіть таку великодушну, українці можуть іноді приймати неохоче.
– Зрозумійте: ці люди змушені були покинути свою батьківщину! Вони подолали довгий складний шлях, щоб дістатися іншої країни. Змінилося їхнє нормальне функціонування, звичний уклад життя.
– Можна зауважити, як багато біженців почуваються розгубленими, не знають, чи дадуть собі раду у новій країні, у нових умовах. Слід пам’ятати, що багато з них не зможе повернутися додому, бо, повернувшись, виявлять, що їхнього дому вже немає. Зараз українці переживають шок. Можливо, навіть не вірять у те, що відбувається. Ось чому допомога тих, хто може їм цю допомогу надати, є настільки важливою.
– Як допомагати, але при цьому не бути нав’язливим?
– По-перше, намагаймося допомагати всім, але не дивуймося також, якщо цієї допомоги від нас хтось не потребуватиме, буде її відкидати. По-друге, будьмо відкритими, толерантними, шануймо інших і приймімо той факт, що наша допомога не завжди є потрібною. Намагаймося створити максимально комфортну атмосферу, в якій людина, яка втікає від війни, зможе відчути любов, прийняття. Класична фраза психологів: якщо мене потребуєш, я тут і готовий тобі допомогти.
Належить створити умови, щоб наші східні сусіди почувалися у нас як вдома. Було б мило вивчити кілька простих ввічливих фраз, щоб полегшити комунікацію, запропонувати допомогу навіть у виконанні найпростіших завдань, разом готувати і споживати їжу, але головне – запевнити їм безпеку. Зауважмо, що українці змушені повністю змінити свій звичний спосіб життя, умови проживання, зіткнутися з іншими правилами життя, новим законодавством іншої держави. Це викликає певного роду неспокій, страх, що їх можуть відкинути. Тож даруймо позитивні емоції.
Мусимо пам’ятати, що жертви війни можуть боротися з посттравматичним стресовим розладом, який призводить до порушення їхнього щоденного функціонування. Можуть з’явитися такі симптоми:
- злість;
- роздратування;
- знижений настрій;
- бажання багато разів переповідати пережите в Україні.
Таких людей потрібно підтримати, але не тиснути на них. Якщо хтось потребуватиме вашої допомоги, то повинен просто знати, що ви є і допоможете.
– Як розмовляти з дітьми про війну?
– Розмови з дітьми на цю тему не повинні особливо відрізнятися від розмов із дорослими. Зрозуміло, що варто упускати якісь драматичні деталі. Будьмо щирими і переконливими. Діти дуже швидко розпізнають брехню або спроби затаїти правду. Будьмо собою.
Читайте також: «Треба дати дитині трохи любові, і тоді вона може відштовхнутися і сама рухатися далі»