«Туреччина вже впроваджує п’яту бустерну дозу вакцини для захисту своїх мешканців»
Бустерна доза рекомендована для всіх людей, які отримали дві дози вакцини з адекватною імунною відповіддю
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/450845/vaktsyna-kovid.jpg)
Щеплення від Covid-19 розпочинали із введення двох доз вакцини з інтервалом, що залежав від того, яку вакцину використовували. Зараз науковці та медики кажуть, що для захисту людей від нових мутуючих штамів коронавірусу двох доз вакцини недостатньо, і тому почали вводити і додаткову, і бустерну дозу.
Що таке додаткова і бустерна доза вакцини і для чого вони потрібні? На ці та інші запитання відповідає експерт департаменту охорони здоров'я з епідеміології та вакцинопрофілактики Львівської обласної державної адміністрації Наталія Іванченко-Тімко.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/01/timko.jpg)
– Наталіє Олександрівно, насамперед, розкажіть про додаткову дозу вакцини. Кому її вводять і з якою метою?
– Додаткову дозу вводять людям, які мають порушення в роботі імунної системи, так звані імунодефіцити, що можуть бути вродженими чи набутими. Ще є варіант імунодефіциту, коли людина приймає окремі групи медикаментів для лікування різних захворювань, і ці групи медикаментів не дають імунній системі адекватно спрацювати у відповідь на введення вакцини і утворити імунний захист. Саме для таких людей передбачена додаткова доза вакцини. Рекомендують її вводити тією самою вакциною, яку людина отримала при першому і другому щепленні.
Проте якщо під час попередньої вакцинації спостерігалися якісь несприятливі реакції організму, то ця додаткова доза може бути зроблена вакциною на основі мРНК – або Pfizer, або Moderna.
При цьому зазначу, що додаткова доза не продовжує дію сертифіката про проведену вакцинацію, тобто термін дії сертифіката залишається такий же, як після введення другої дози вакцини, тобто – завершення вакцинального комплексу. Додаток «Дія» не відображає додаткової дози вакцини. Її роблять для того, щоб підсилити імунну відповідь для створення повноцінного захисту людини від коронавірусу.
– Тепер розкажіть, що означає бустерна доза та хто її може отримати і коли?
– Бустерна доза рекомендована для всіх людей, які отримали дві дози вакцини з адекватною імунною відповіддю. Єдина вимога – має минути не менше шести місяців від введення другої дози вакцини проти коронавірусу. Ті люди, які отримали додаткову дозу, теж мають право на бустерну дозу. Але її будуть вводити з інтервалом у шість місяців, який є універсальним для введення бустерної дози.
– А якою вакциною роблять бустерну дозу?
– Рекомендованою є вакцина, що містить молекули мРНК (тобто кодує шипоподібний білок коронавірусу), це – Pfizer або Moderna. І навіть при тому, якщо першу і другу дозу людина отримала іншими вакцинами. Однак якщо спостерігалися несприйнятливі, непередбачувані реакції організму чи важкий перебіг під час проведення вакцинації, то бустерна доза може бути проведена іншими вакцинами, а не на платформі мРНК.
Станом на сьогодні доведено, що вакцини є взаємозамінними, і зробивши вакцинальний комплекс однією групою вакцин, бустерну дозу або ревакцинацію можна проводити іншими вакцинами.
– Для чого проводять ревакцинацію?
– Для того, щоб зменшити ймовірний відсоток інфікування Covid-19 вакцинованими людьми, і для того, щоб у цих людей, якщо вони і зустрінуться з вірусом і захворіють, перебіг захворювання був легким. І однозначно – для того, щоб ці люди залишилися живими і здоровими. Таким шляхом пішли більшість країн світу, зокрема, країни Євросоюзу. Деякі країни, наприклад, Туреччина, для захисту своїх мешканців запроваджують вже п’яту бустерну дозу.
– Чи в Україні будемо щороку отримувати додаткову бустерну дозу, чи їх буде кілька?
– Зараз національна технічна група експертів працює над тим, щоб обрати максимально правильний шлях для захисту населення від Covid-19.
Читайте також: «Йде серйозна хвиля коронавірусу. Такого за два роки не було»