«Вакцинуватися від грипу не пізно навіть навесні»
«Адже ніхто із нас не знає, коли матиме контакт із хворим», – кажуть лікарі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/450121/hryp.jpg)
Наразі в Україні фіксують поодинокі випадки грипу. Натомість уже зареєстрували понад 9 тисяч випадків грипоподібних захворювань. Нерідко – з тяжким перебігом. Попри пандемію Covid-19, гострі респіраторні інфекції нікуди не зникли. За прогнозами експертів, грипозний сезон триватиме до кінця весни щонайменше і знову збіжиться з черговою хвилею коронавірусу, яка, ймовірно, накриє Україну після новорічно-різдвяних свят.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/01/zaika.jpg)
«Специфічного лікування проти грипу не існує (за винятком грипу, викликаного вірусом типу А), а от профілактика є, і вона – доступна, безпечна та ефективна», – нагадує завідувач відділу імунізації Центру громадського здоров’я Олександр Заїка.
Чи не пізно вакцинуватися від грипу і навіщо це взагалі робити? Хто може вакцинуватися безкоштовно і кому слід отримати щеплення у першу чергу? Чим небезпечний грип? Про це йшлося під час пресбрифінгу на тему «Грип та ГРВІ: вакцинуватися можна впродовж всього епідсезону», участь в якому, крім Олександра Заїки, взяла також д.м.н., сімейна лікарка, професорка кафедри сімейної медицини Запорізького державного медичного університету Ірина Волошина.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/01/voloshyna.jpg)
– Як отримати вакцину проти грипу? Це – платна процедура?
О. З.: Вакцини проти грипу ми отримуємо з різних джерел за кількома механізмами:
- вакцини закуповує приватний сектор. Представники виробників кожного року вчасно поставляють їх на приватний ринок, і вони є доступними в аптечній мережі. Улітку, до початку епідсезону, ми провели круглі столи з представниками виробників, досягли домовленостей, і, як результат, на приватний ринок надійшов понад 1 мільйон доз вакцини. У кожній із них містяться ті штами, які ВООЗ рекомендує включити до складу вакцин перед початком кожного епідсезону. Це – чотирикомпонентні вакцини виробництва Південної Кореї, Франції і Нідерландів;
- вже другий рік поспіль ЦГЗ отримує вакцини у тісній співпраці з американською ініціативою PIVI. Цьогоріч у рамках цього механізму ми отримали безкоштовно близько 30 тисяч доз вакцини проти грипу, яку розподілили між медичними працівниками, котрі надають допомогу хворим на Covid-19;
- другий рік поспіль за кошти державного бюджету держава закуповує певну кількість вакцин для груп ризику. Це також чотирикомпонентні вакцини. Цього року їх закупили близько 180 тисяч, розподілили по регіонах, і тепер уже обласні державні адміністрації на місці їх розподіляють.
– Але вакцинація від грипу не прописана Календарем обов’язкових профілактичних щеплень?
О. З.: Так, вона рекомендована для пріоритетних груп ризику:
- людей похилого віку (60 років і старших);
- медичних працівників;
- освітян.
Ці групи ризику теоретично (і практично) перетинаються із групами ризику щодо коронавірусної хвороби.
– Всі вакцини, які Україна отримала у рамках всіх трьох механізмів, були доставлені вчасно, тобто на початку епідсезону. Чи вакцинуватися зараз уже не пізно?
О.З.: Вакцинуватися від грипу можна (і потрібно) не лише на початку, а й протягом усього епідсезону. Так, ми говоримо про необхідність і доцільність вакцинації до підвищення рівня захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції, тобто у жовтні-листопаді, але у жодному разі не говоримо про те, що це заборонено робити взимку чи навесні, бо ніхто з нас не знає, коли буде мати контакт із хворим на грип. Це може відбутися будь-де і без нашої на те згоди (всміхається).
У представників груп ризику є досить велика ймовірність захворіти на грип і мати тяжкі ускладнення. За даними ВООЗ, у світі щороку реєструють понад 65 тисяч летальних випадків, пов’язаних з ускладненнями цього захворювання. Це – велика кількість навіть у масштабах світу. Тож якщо ви у групі ризику, вам у першу чергу потрібно вакцинуватися. Це особливо стосується вагітних жінок і дітей. Ми з дружиною щороку вакцинуємося від грипу і вакцинуємо своїх дітей, показуючи на власному прикладі ефективність та безпечність цієї процедури.
Якщо ви не вакциновані, але мали контакт із хворим і потім вирішили вакцинуватися, звичайно, захистити себе ви вже не встигнете і захворієте. Можливо, організм дасть індивідуальну, дуже швидку відповідь на вакцину, і в якийсь спосіб ви зможете запобігти хворобі. Але це – швидше виняток з правил, ніж правило.
– Грип стає ледь помітною хворобою. Тепер практично всі респіраторні вірусні хвороби називаємо «ГРВІ» і лікуємо симптоми…
І. В.: Хочу передати «вітання» від моїх колег з первинної ланки, які зараз сидять на прийомах. Під час пандемії кількість звернень на первинну ланку збільшилася від 5 до 10 разів, а кількість медичних працівників, навпаки, зменшилася. Зараз, аби потрапити до сімейного лікаря, потрібно чекати щонайменше два тижні. Тому задайте собі питання: чи хочете ви зіткнутися з такою ситуацією, що у вас виникла якась гостра проблема, температура +40ºС, а ви не можете потрапити на прийом до свого сімейного лікаря? Якщо хочете уникнути такої ситуації, будь ласка, вакцинуйтеся від грипу!
– Але дехто каже, що грипу немає.
І. В.: Це не відповідає дійсності. Лабораторна діагностика в Україні ускладнена. Пацієнт з респіраторними симптомами, швидше за все, залишиться вдома і нікуди не звернеться, або ж лікуватиметься у телефонному режимі. Мої колеги з різних регіонів розповідають, що до них приходять цілими родинами – вагітна мама, тато, маленька дитина, і у всіх експрес-тест підтверджує грип А! Грип в Україні вже є. Просто зараз, в умовах пандемії, дуже складно синхронізувати всі ці випадки в єдину центральну базу.
– Яким зазвичай є перебіг цього захворювання?
І. В.: З важкою інтоксикацією, температурою. Якщо людина має хронічні хвороби, перенесла інсульт, інфаркт або якщо це вагітна жінка, то такі люди дуже ризикують, адже у них можуть розвинутися тяжкі ускладнення. Я у своїй практиці зіткнулася з дуже неприємними ситуаціями, коли у молодих людей без жодних (!) факторів ризику через два тижні після перенесеного грипу розвивався цукровий діабет 1-го типу (і людина пожиттєво переходила на інсулін), аутоімунний гломерулонефрит, виникали вади серця, грипозні пневмонії (вторинні (гнійні) пневмококові ускладнення). Це все – загальновідомі ускладнення після грипу, і їх так багато, що всіх не перерахуєш. Всього цього можна уникнути, просто вакцинувавшись! Вакцинація ефективно запобігає виникненню тяжких ускладнень. Тобто на грип людина може захворіти, але у легкому варіанті.
Всі ви знаєте вартість свого робочого дня. Це десь у межах 500-2000 гривень. Коли ви хворієте на грип і через це не працюєте, сидите вдома і не заробляєте, втрачаєте від 2000 до 5000 гривень. А крім того, ще й витрачаєте кошти на ліки. Дуже часто – недоказові, що, на жаль, є дуже поширеним явищем в Україні.
– Але для більшості українців вакцинація від грипу не безкоштовна.
І. В.: Коштує від 350 до 400 гривень. Однак вакцинувавшись, ви уникнете і лікарняних, і непотрібних призначень бездоказових ліків.
– Проте ці ліки якраз так і називають – «протизастудними».
І. В.: Вони не тільки не допоможуть, а ще й, навпаки, можуть зашкодити. Людина випиває пакетик протизастудного засобу, а потім її госпіталізують у відділення нефрології, бо відмовляють нирки. Про такі випадки нефрологи дуже часто розповідають.
– Я ще не вакцинувалася від грипу, але хочу це зробити. Порадьте, яким має бути мій наступний крок.
І. В.: Перше, що потрібно зробити, – звернутися до свого сімейного лікаря і запитати у нього, як вам краще вакцинуватися. Є різні опції. Можна вакцинуватися і на роботі, в офісі, і в амбулаторії, і в аптеці. ЦГЗ зробив цього року революцію у громадському здоров’ї – перейняв міжнародний досвід вакцинації від грипу в аптеках. У таких країнах як США, у розвинутих країнах Європи (Великій Британії, Франції) абсолютно нормальним вважається протягом 2-3 місяців, з початком епідсезону, вакцинувати людей в аптеках. Це дозволяє істотно зменшити навантаження на амбулаторії.
О. З.: Наблизити послугу до людей, незалежно від їхнього економічного та соціального статусу.
І. В.: Пілотно ми почали це робити у п’яти аптеках м. Києва, де протягом п’яти днів з 8.00 до 20.00 працювали лікарі – представники Академії сімейної медицини України, які приїздили з різних регіонів. Переважно це були лікарі-ФОП, але один був із КНП м. Рівне. Люди вакцинувалися у порядку живої черги. З підписанням інформованої згоди, видачею документації. Загалом по Києву щеплення від грипу в аптеках отримали понад 1700 людей. Це – достатньо високі показники. Проєкт виявився успішним. Сподіваюся, наступного року повторимо цей досвід.
– Чи є якісь протипоказання до вакцинації від грипу?
І. В.: В усьому світі щеплення від грипу вважається вакцинацією з нульовими протипоказаннями. Вакцинуватися можна практично всім. Є тільки вікові обмеження – вік від шести місяців. Вакцинація переноситься легко.
– Чи можна одночасно вакцинуватися і від COVID-19, і від грипу? Чи не створить це надмірного навантаження на організм?
І. В.: Згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я, Національної технічної групи експертів з імунізації, вакцинацію від грипу і Covid-19 можна проводити в один день, і ми мали декілька таких людей, які успішно вакцинувалися. О 10.00 людина вакцинувалася від Covid-19 у центрі вакцинації, а через годину – в аптеці від грипу. Єдине, що вакцинація у таких випадках проводиться у різні кінцівки: у правий дельтаподібний м’яз від Covid-19, у лівий – від грипу, чи навпаки, про що ставиться відповідна позначка у медичній документації.
Ці люди зекономили час і собі, і медичним працівникам. Усе пройшло чудово, без жодних побічних реакцій. Це – світова практика. Це безпечно та ефективно. Жодного навантаження на імунну систему при цьому не відбувається.
Читайте також: МОЗ: в Україні запроваджено бустерне щеплення для всіх категорій громадян від 18 років