Додаткова доза – не бустерна
У МОЗ пояснили різницю: на додаткову не треба так довго чекати, але розраховувати на неї можуть не всі
Як у світі?
В Ізраїлі вже розпочали вакцинацію від COVID-19 четвертою дозою. Наразі ревакцинують лише медиків. На черзі – люди похилого віку. Вслід за Ізраїлем про такі наміри заявили Німеччина та Велика Британія.
Тим часом Ізраїль скоротив інтервал між введенням другої і третьої доз з п’яти до трьох місяців. До такого ж кроку (вочевидь, у відповідь на загрозу поширення “Омікрону”) вдалася і Франція. У більшості країн, де вже активно вакцинують третьою дозою, ревакцинацію проводять переважно через п’ять місяців після другої, причому “бустери” отримує все доросле населення, незважаючи на вік, наявність хронічних захворювань та показники імунної системи.
А от Україні вакцинація третьою дозою стартувала лише нещодавно
Дефіциту вакцин у нас немає. Навпаки, за інформацією Українського центру охорони здоров’я, за рік в Україні сумарно утилізували майже мільйон доз, які виявилися незатребуваними. Та, попри це, третю дозу поки що пропонують лише окремим категоріям населення: людям з ослабленим імунітетом, лікарям та працівникам інтернатів. І тут є невеличка різниця, бо перші отримують не бустерну, а додаткову дозу вакцини. Йдеться про пацієнтів з гострими та хронічними лейкозами, ВІЛ-інфікованих, хворих, які перебувають на імуносупресивній або імуномоделювальній терапії тощо. У цих людей ефект від вакцинації є очікувано нижчим, ніж у загальній популяції. А отже, є ризик, що дві вакцини, які їм ввели, могли просто не подіяти і не забезпечити належного імунного захисту.
Як пояснюють у пресслужбі МОЗ (відповідні рекомендації Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики надала відомству ще 18 жовтня), додаткову дозу вакцини такі особи можуть отримати вже через 28 днів після другої, але не пізніше, як через три місяці. Цей термін вважається оптимальним. Якщо вакцинація передбачає однодозову схему, то додаткову дозу вводять після першої, але з тим же інтервалом.
Якщо людина приймає препарати, які пригнічують імунітет, то за два тижні до вакцинації їй бажано припинити прийом вказаних ліків. Але, звісно, дозвіл на це повинен дати лікуючий лікар.
А от уже лікарі та працівники інтернатів, тобто групи ризику за професією, розраховувати можуть, власне, на бустерну (ревакцинальну) дозу. МОЗ рекомендує вводити її як мінімум через шість місяців після останньої.
Із часом ефективність вакцини знижується, і щоб посилити імунну відповідь організму, необхідно провести ревакцинацію. Це – не нова практика. Таку ж ревакцинацію від дифтерії і правця ми би мали отримувати кожні 10 років – у 16, 26, 36 років і т. д. Печальний факт: за даними МОЗ, бустерне щеплення від цих двох інфекцій, за станом на 1 листопада 2021 року, проігнорувало… понад 60% дорослих!
Як додаткова доза вводиться та вакцина, яка застосовувалася перед цим, – мРНК-вакцина, інактивована чи векторна. Для отримання додаткової дози необхідне скерування від сімейного або профільного лікаря. З цим документом слід звернутися до найближчого пункту щеплення чи центру вакцинації.
Вакцинацію від COVID-19 часто порівнюють з вакцинацією від грипу. Мовляв, від коронавірусу, швидше за все, вакцинуватися доведеться так само, як від грипу, – щороку.
Нагадаємо: вакцинація від грипу є рекомендованою і проводять її раз на рік. В ідеалі – перед початком кожного епідсезону, хоча щеплюватися можна і до його закінчення, яке зазвичай припадає на березень. Але при цьому не вводиться ані третя, четверта і т. д. доза, ані додаткова. Щороку склад вакцини змінюється залежно від штамів, які, за прогнозами експертів ВООЗ, циркулюватимуть у цьому епідсезоні.
COVID-19 не вважається гострою респіраторною вірусною інфекцією, якій притаманна сезонність, хоча влітку захворюваність й падає. Невідомо, які будуть ще мутації вірусу та наскільки вони виявляться небезпечними – чи будуть більш заразними, чи викликатимуть більш тяжкий перебіг захворювання, та наскільки ефективно зможуть протидіяти їм існуючі вакцини, над удосконаленням яких продовжують працювати вчені. Ймовірно, доки триватиме пандемія, вакцинація залишиться обов’язковою для представників окремих професій (а у багатьох країнах – обов’язковою для всіх дорослих). Якими будуть часові інтервали між уведенням різних доз вакцини – покаже час. Але вже зрозуміло, що приходити на процедуру щеплення нам доведеться частіше, ніж раз на рік.
Читайте також: Будуть нові хвилі Covid-19