Будуть нові хвилі Covid-19
Аналітики Українського центру охорони здоров’я прогнозують, що наступного року на коронавірус можуть перехворіти 3-3,3 мільйона українців. Від 65 до 110 тисяч можуть не здолати хвороби
2021 рік почався з позитивних новин: у світі стартувала кампанія з масової імунізації від Covid-19. Заможні країни закупили таку кількість вакцин, якої би вистачило, аби перевакцинувати своє населення кілька разів. Бідні – почали отримувати вакцини безкоштовно у рамках глобальної ініціативи COVAX. Усі чекали, що влітку буде сезонний спад захворюваності, і кожен потайки сподівався, що Covid-19 від нас піде і більше не повернеться.
Однак після спалаху «Дельти» в Індії стало зрозуміло: цього не трапиться. «Дельта» «пробила» оборону всіх – і невакцинованих, і вакцинованих. Вакциновані постраждали набагато менше. Невакциновані – пережили найгірші дні за всю пандемію.
У листопаді в Україні зафіксували два невтішні рекорди – найбільшу добову захворюваність (27 тисяч 373 випадки) і найбільшу добову смертність від Covid-19 (838 померлих). У період зі середини вересня до кінця листопада через ускладнення коронавірусної хвороби померло 32 тисячі українців! Жахливі цифри… «Справжні втрати цієї хвилі побачимо, коли у перші місяці 2022 року отримаємо дані, які дозволять оцінити «приховану смертність», – каже співзасновник Українського центру охорони здоров’я Павло Ковтонюк. Разом зі своїми колегами він провів аналітичний огляд ситуації з Covid-19 в Україні та світі цього року та змоделював сценарії розвитку подій у наступному.
Коли захворюваність, яку спровокував “Дельта”, почала нарешті спадати, з’явився новий штам “Омікрон”. ВООЗ одразу віднесла його до категорії версій коронавірусу, “які викликають занепокоєння” – нарівні з “Альфа”, “Бета”, “Гама” і “Дельта”. “Альфа”, нагадаємо, спровокував третю хвилю Covid-19 в Україні цієї весни, а “Дельта” – четверту хвилю цієї осені. Епідеміологи наразі не поспішають з оцінками. Можливо, “Омікрон” дуже небезпечний, а можливо, й ні. Що точно відомо на сьогодні, то це, що він є у чотири рази заразнішим за “Дельту”. Навчені гірким досвідом, країни вирішили діяти на випередження. Деякі перестали впускати іноземних туристів, обмежують роботу закладів культури і масові зібрання – навіть для вакцинованих, хоча жорсткий локдаун оголосили наразі лише у Нідерландах. Західні ЗМІ рясніють заголовками на кшталт “Омікрон” краде Різдво”.
І поки заможні країни мобілізують сили, щоб забезпечити своїх громадян третьою, бустерною дозою, бідні – ламають голови над тим, як 2/3 свого населення вколоти хоча би першою. За станом на середину грудня, у країнах з високим рівнем доходів повністю вакциновано 69% населення. А у країнах із низьким… тільки 3%! Україна – країна з доходами нижче середнього, а отже, ми десь посередині між “усе більш-менш добре” та “катастрофою”. За даними Open World in Data, наразі двома дозами у нас вакциновано трохи більш як 30% населення. За прогнозами УЦОЗ, до кінця року двома щепленнями проти коронавірусної інфекції вдасться охопити лише 31%. Цей показник експерти називають “дуже скромним”. А тому наступного року у нас і далі лютуватиме епідемія.
На думку Павла Ковтонюка та його колег, 2022 року на нас чекають чергові дві хвилі Covid-19. Перша уже традиційно накриє країну навесні, друга – восени. “Весняна хвиля – неминуча, – констатує Павло Ковтонюк. – Мало що можемо вже зробити, щоб на неї вплинути. Зростання захворюваності почнеться після Новорічно-Різдвяних свят, а пік припаде на лютий-березень”. Імовірно, домінуватиме штам “Дельта”. “Омікрон”, перший випадок якого вже зафіксували в Україні, ще не встигне витіснити свого попередника.
А от як будуть розвиватися події цієї осені, залежить від трьох факторів:
- який штам домінуватиме на той момент – “Омікрон” чи з’явиться якийсь інший, який “сплутає всі карти”;
- наскільки він буде агресивним;
- скільки людей вакцинується до цього часу і скільки перехворіє.
Аналітики УЦОЗ розглядають три можливі сценарії на осінь-2022.
Перший (оптимістичний). Вірус адаптується до своїх носіїв, а носії – до вірусу. Який би штам не домінував, людей хворітиме більше, але через те, що хвороба матиме у них легший перебіг, помиратиме, відповідно, менше. За таких умов на Covid-19 перехворіє не більш як 1,7 мільйона українців, помре – 25 тисяч.
Другий (нейтральний). Адаптації не відбудеться, але й агресивний штам не з’явиться. Нагадаємо, вірус мутує, коли проходить через велику кількість невакцинованих. Хвиля нагадуватиме ту, яку ми пережили у вересні-листопаді цього року. Прогноз – максимум 1,7 мільйона захворілих і 41 тисяча смертей.
Третій (песимістичний). Одна з мутацій призведе до появи більш агресивного штаму. Він буде більш заразним (а тому інфікованих буде більше) і частіше викликатиме важкий перебіг хвороби (тому й померлих також буде більше). Наявні вакцини можуть не забезпечити того захисту, якого від них очікують. Як результат, перехворіти може 1,9 мільйона українців, а померти – 66 тисяч.
Павло Ковтонюк підкреслює: серйозно вплинути на ситуацію може поява ліків, які можна буде застосовувати в амбулаторному лікуванні та які зупинятимуть прогресування хвороби на ранніх етапах.
Аналіз поточної ситуації дає підстави експертам говорити про те, що до кінця 2022 року хоча б однією дозою вакцинується лише 54% населення. Тобто кожного місяця показник охоплення щепленнями збільшуватиметься у середньому на 2%.
Нагадаємо, раніше міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко анонсував, що вакцинацію третьою дозою в Україні розпочнуть після того, як хоча б одну дозу отримає 60% населення. Павло Ковтонюк заспокоює: вакцинацію бустерними дозами в Україні розпочнуть раніше. Для окремих категорій вона буде доступною ще у січні-лютому, а вже у квітні-травні підсилити свій імунний захист зможе кожен охочий.
Читайте також: Постковідна втрата волосся кардинально відрізняється від попередніх