Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Журавлина збереже молодість та здоров’я

Цю червону ягоду здавна цінують за цілющі якості. У її маленьких кислих плодах сконцентровано все найцінніше і найнеобхідніше для нашого організму

Журавлина з давніх часів рятує жителів північних районів від цинги та авітамінозу. Існує безліч рецептів лікування журавлиною. Журавлина ніби створена природою для підтримки нашого здоров’я.

У народі журавлину називають «вітамінною» бомбою, і вчені це підтверджують – адже ця ягода займає одне з перших місць за вмістом вітамінів і антиоксидантів.

Хімічний склад ягід журавлини

Журавлина – це і ліки, і вітамінний комп­лекс, і незамінний харчовий продукт. До складу ягід журавлини входять бор, залізо, йод, калій, кальцій, магній, марганець, срі­бло, фосфор та інші мінеральні речовини.

Багата журавлина й на вітаміни. У її складі є вітаміни В1, В2, С, К, РР. Особли­во багато в ній вітаміну С. До складу ягід журавлини входять такі органічні кислоти, як бензойна, лимонна, хінна, яблучна. Міс­титься в цих маленьких ягодах і багато ін­ших біологічно активних компонентів, жит­тєво необхідних нашому організму.

Журавлина в народній медицині

Саме різноманітним і унікальним скла­дом обумовлені цілющі властивості журав­лини. Завдяки великому вмісту бензойної кислоти, журавлина не тільки довго збері­гається, а й активно використовується як природний консервант.

Журавлиновий сік і журавлиновий морс запобігають розвитку хворобот­ворних бактерій і мікробів. Рани та опіки, промиті журавлиновим соком, миттєво заживають.

Користь журавлини полягає в багатьох її поживних властивостях. Журавлина, на­самперед, – активний антиоксидант, вона оберігає клітини від шкідливого впливу вільних радикалів, захищає від старіння.

У журавлині серед усіх ягід і фруктів най­більший вміст фенолу. Фенол має яскраво виражену бактерицидну дію. Завдяки цим властивостям журавлина незамінна в ра­ціоні жителів мегаполісів і промислових центрів, районів з несприятливими еколо­гічними умовами. З журавлини виготов­ляють препарати, що знижують негативні наслідки підвищених доз радіоактивного опромінення.

Ця ягода багата на солі калію і вітамін С. Вона захищає організм від дії вірусів. Неда­ремно жарознижувальним засобом є чай з журавлини. Він виводить усі шкідливі речо­вини з організму.

Журавлина дуже корисна для нашої травної та серцево-судинної систем, нор­малізує обмін речовин і захищає сечову систему. Дослідження вчених довели, що свіжі ягоди журавлини і журавлиновий сік нормалізують обмін холестерину і запо­бігають утворенню тромбів у кровоносних судинах. Урсолова кислота, що міститься в журавлині, сприяє розширенню коронар­них судин серця.

Свіжий сік журавлини і журавлиновий морс запобігають утворенню каменів у нир­ках і сечовому міхурі. Тому рекомендують вживати журавлину за інфекцій сечовивід­них шляхів. Її знезаражувальні властивості обумовлені високим вмістом органічних кислот, зокрема бензойної та хінної.

Урсолова кислота сприяє нормалізації обміну речовин. Вживання в їжу журавлини стимулює функцію підшлункової залози. Тому журавлину рекомендують хворим на цукровий діабет.

Журавлина запобігає винекненню глау­коми.

Сік журавлини згубно діє на збудни­ка холери, стафілокок, знімає запалення ясен. Журавлина дуже корисна за паро­донтозу. Потрібно розчавити ягоди у роті язиком і масажувати ними ясна. Ягоди журавлини і журавлиновий сік не дозво­ляють бактеріям, що викликають карієс, закріпитися на поверхні зубів. Досить по­жувати після їди кілька ягід або злегка про­полоскати порожнину рота журавлиновим соком.

Журавлиновий сік і журавлиновий морс мають властивість виводити з організму шлаки і солі важких металів. Ще журавлина здатна збирати хвороботворні мікроби і ви­даляти їх з нашого організму.

Напої з журавлини, морс, кисіль, насто­янка покращують розумову і фізичну актив­ність організму. Журавлиновий сік з насто­янкою або відваром шипшини – чудовий тонізуючий засіб, з яким не зрівняються популярні сьогодні «енергетики».

Журавлина має хорошу зміцнювальну дію на капіляри. Вживання журавлини ко­рисне для профілактики появи капілярних «зірочок» на обличчі, ногах, руках та інших частинах тіла.

Корисна журавлина за спазмів судин і гіпертонії. Плоди, розтерті з медом, до­помагають за атеросклерозу. Хворим на туберкульоз корисно вживити ягоди журав­лини, розтерті з медом і олією (найкраще лляною).

Журавлина для зовнішнього застосу­вання:

  • маска для жирної шкіри: змішайте 1 ч. л. соку журавлини і 2 ч. л. збитого яєчного білка, накладіть маску на обличчя на 7 хви­лин і змийте водою;
  • накладіть на обличчя серветку, змоче­ну в журавлинному соку, потримайте її на обличчі 20 хвилин і змийте водою залишки соку. Курс складається з 12 масок по 2-3 на тиждень;
  • для того, щоб ваші нігті росли швид­ше і були міцними, втирайте сік журавлини в самі нігті і шкіру навколо них. Робіть цю процедуру регулярно, краще три рази на тиждень.

Шкода і протипоказання

Незважаючи на те, що журавлина має величезну кількість корисних властивос­тей, вживати її необхідно в помірних дозах. Лікарі застерігають, що вживання журавли­ни в їжу протипоказано людям, які мають гастрит з підвищеною кислотністю, а також будь-які захворювання печінки. Протипока­зана журавлина і людям, які часто потерпа­ють від печії.

Кислоти, що входять до складу журавли­ни, здатні подразнювати слизову дванад­цятипалої кишки і шлунка. Також журавлину не рекомендується вживати людям з осла­бленою емаллю зубів, оскільки ця ягода здатна її руйнувати.

Галина Вербицька

Читайте також: Підвищить імунітет фізаліс

Схожі новини