Чи вплинула пандемія Covid-19 негативно на українських дітей?
Дослідження показало, що ні. Навпаки, діти зблизилися зі своїми батьками, навчилися дисципліни й самоорганізації та почали… більше займатися спортом
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/447088/dity-kovid.jpg)
Кожна друга дитина не проти й далі навчатися онлайн (постійно або час від часу). Майже третина дітей обирає читання як дозвілля наодинці. Третина опитаних почала більше займатися спортом або ж збільшила його присутність у своєму житті. Це засвідчили результати соціо-антропологічного дослідження впливу пандемії коронавірусу на дитинство в Україні, які оприлюднила команда проєкту «Діти Covid-19». Проєкт був реалізований на замовлення ГО «Культурні географії» за фінансової підтримки Українського культурного фонду.
Дослідниць цікавило, як саме українські діти віком 9−16 років проживали карантин (про що вони думали, чим займалися, що їх хвилювало), тож майже пів року збирали та аналізували історії від дітей та підлітків з Києва, Харкова, Одеси й Львова. Школярів розпитували про досвід їхнього життя, навчання й відпочинку під час пандемії та те, який вплив мав карантин на їхній побут, звички і настрій. Дослідження складалося з трьох етапів: кабінетного (якісного етапу); аналізу фотографій, фото- та описових асоціацій, відеоекскурсій; глибинного інтерв’ю. Кількісний етап дослідження передбачав проведення телефонного опитування, яке реалізував партнер проєкту — Київський міжнародний інститут соціології (КМІС). Соціологи опитали 1000 дітей з різних українських міст із населенням понад 50 тисяч жителів.
Переважна більшість опитаних дітей (80,5%) визнала, що пандемія вплинула на їхнє життя, з них 53,4% назвали цей вплив «помірним», а 27,1% - «помітним». Натомість кожен п’ятий школяр (19,3%) переконаний: пандемія зовсім не вплинула на його життя або ж цей вплив був дуже незначним.
Кожен десятий школяр описав свій емоційний стан під час карантину як пригнічений, кожен сьомий — як піднесений. 74% респондентів оцінили свій емоційний стан як «нейтральний». Важливо розуміти, що більшість опитаних дітей відчували, що батьки їх підтримують у цей нелегкий для всіх період. Водночас лише 1,5% опитаних учнів повідомили, що відчували таку підтримку з боку вчителів.
За даними всеукраїнського етапу опитування, кожна друга дитина не хотіла б дистанційного навчання взагалі. 27% розглядають його як додатковий спосіб навчання (якщо й надалі періодично виникатиме потреба), а 11,5% - як основний. 8,2% воліли б навчатися у змішаному форматі (одні уроки — дистанційно, інші — «наживо»), і щоб так було на постійній основі.
Під час пандемії значно зросло користування ґаджетами — смартфоном, комп’ютером, ноутбуком, планшетом тощо. Для дітей це не лише інструменти для навчання, а й засоби для проведення вільного часу. 44% грали в ігри на телефоні або переглядали цікаву для них інформацію, 36,5% - дивилися фільми, 28% - читали. Читання у сучасних українських дітей здебільшого також відбувається з екранів — це показали відповіді дітей, які вони давали під час проведення глибинних інтерв’ю. Крім цього, ґаджети — це ще й спосіб комунікації з друзями: 61% опитаних використовують соціальні мережі з метою спілкування з товаришами.
Дослідниці з’ясували, що діти розділяють дружбу на умовні кола: є близькі друзі, є знайомі, а є однокласники, і для спілкування з першими їм необхідна фізична присутність — навіть за умови щоденного онлайн-спілкування. А от з тими однолітками, з якими близьких стосунків не склалося (подекуди у це коло входять і однокласники), достатньо спілкування онлайн у чатах. Саме брак живого якісного спілкування з близькими друзями або його просторові обмеження під час жорсткого карантину викликали найбільшу тривогу і засмучували дітей.
44,2% дітей проводили дозвілля, граючи в ігри. 36,5% переглядали фільми та аніме. Майже третина (28,1%) — читала. Спорт (23,7%) і малювання (23%) завершують топ-5 улюблених занять у вільний від навчання час на карантині.
Інтерв’ю, а також результати національного опитування засвідчили, що пандемія має й позитивний бік — діти частіше проводили час із батьками. Практично всім дітям така тісна взаємодія до вподоби.
Дистанційне навчання відбувається переважно у комфортних умовах. Діти, які живуть у містах із населенням понад 50 тисяч людей, зазначали, що їм вистачало особистого простору під час карантину — вони або мали свою кімнату, або ж ділили її з братами чи сестрами. Також вони запевнили, що під час навчання онлайн домашні їх не відволікали.
Доступ до відвідування звичних просторів був обмежений лише під час жорсткого карантину. Але з часом більшість школярів, яким і у докарантинні часи дозволяли пересуватися без нагляду батьків, а також ті діти, які підросли до умовного віку дозволеного вільного пересування (за спостереженнями дослідниць, це 11−12 років і старші), змогли проводити час надворі, хоч і у межах свого району — дорослі забороняли їм користуватися громадським транспортом та перебувати у місцях, де є велике скупчення людей.
Перебуваючи вдома на карантині, діти могли достатньо вільно користуватися цифровими пристроями та Інтернетом. Батьки лише частково контролювали час, який дитина проводить з ґаджетом, але не контент, який вона переглядає. Як показали глибинні інтерв’ю, діти й до карантину мали достатньо цифрової свободи, адже в Україні стосунки дітей із батьками стосовно користування ґаджетами та Інтернетом будуються здебільшого на довірі та невтручанні.
Дослідження показало, що пандемія виявила позитивний вплив на спортивні звички. Якщо у 36% дітей вони не змінилися, то 38,5% опитаних почали займатися спортом або ж збільшили його присутність у своєму житті. Спорт також був спільним заняттям із батьками для 11% опитаних.
Читайте також: «Син сам захотів вакцинуватися. А я не заперечувала»