Банк — радіо — культурний хаб: історія одного будинку
На фасаді будинку № 6 на вулиці Князя Романа нещодавно лазером відчистили «золотих левів»
![Торік фасад історичного будинку Львівського радіо «озолотився». Фото Бюро спадщини у Львові](https://img.wz.lviv.ua/cRIqdSrFUfbFqncfXRmMy27PtrE=/fit-in/428x285/filters:fill(auto):format(webp)/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/527497/budynok-kniazia-romana.jpg)
У місті Лева днями відкрили перший в Україні Культурний хаб ЮНЕСКО, а це вчергове привернуло увагу до історичного будинку, в якому він розмістився. П’ятиповерховий будинок на вулиці Князя Романа, 6 — пам’ятка архітектури місцевого значення. Вирізняється своєрідним вхідним портиком із гранітними неороманськими колонами, прикрашеними барельєфами з левами та кадуцеєм — атрибутом Меркурія, покровителя успішного підприємництва. Фасад декоровано модерністськими фігурами лицарів-атлантів.
Будинок на вул. Князя Романа, 6, збудували у 1912−1913 роках як кам’яницю купців Людвіка Штадтмюллера і Кароля Чуджака, за проєктом архітектора Адольфа Піллера. Це приклад архітектури раннього модернізму. У його стильовому вирішенні поєднані мотиви юґендстилю, неоготики, сецесії.
Спершу це був суто чиншовий (прибутковий) будинок. На першому поверсі були торгові приміщення, на другому — ресторан, вище — помешкання. У 1920-х тут розмістився Банк Польської землі. У 1929 році — офіси Львівського радіо.
У 2023 році під час реставрації під’їзду на сходовій клітці на п’ятому поверсі знайшли неоготичні розписи. Це був фриз (декоративна смуга на стіні під стелею), оздоблений листям каштана. Стіни однотонні, але на них зробили зондажі, щоб показати цінніші елементи. Місцями розписи втрачені після кількох ремонтів, оригінальний малюнок віднайти не вдалося.
А торік у вересні фасад історичного будинку Львівського радіо «озолотився» — тут відновили автентичне золоте тло. Радниця міського голови Львова з питань збереження культурної спадщини Лілія Онищенко розповіла «ВЗ», що дослідити та відновити фасад будинку з власної ініціативи вирішили представники компанії «Креативна фабрика Вікторія». У реставрації використали лазерний очищувач, який добре знімає застарілий бруд і кіптяву з фасаду. Під брудним шаром виявили золоте тло, про яке ніхто не знав. Це не сусальне золото чи позолота, а звичайна жовта фарба, однак створює ефект золота. Лазерна очистка фасаду має переваги у тому, що зберігає старий шар, який ховався під пилом. Левів також очистили лазером, вони сірого кольору.