Через 80 років довідалася про долю батька
Під час І І Світової війни Іван Пастернак загинув безвісти. Як з’ясувалося, був похований у Німеччині
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/451168/pexels-juan-pablo-serrano-arenas-1250452.jpg)
Зворушлива звістка потрясла родину Пастернаків зі Львова. Майже 80 років тому в горнилі Другої світової війни зник безвісти солдат Іван. Досі у нащадків не було жодних відомостей про те, коли і де обірвалося життя батька, діда й прадіда… Але нещодавно знайшли його воєнний жетон!
Новину в себе на сторінці у Фейсбуці оприлюднив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
«2021 року в одному з районів Бремена на півночі Німеччини розпочалася підготовка до промислового будівництва, — розповів глава українського МЗС. — Будівельний майданчик мав бути розташований на місці засипаного піском колишнього кладовища
Як стало відомо, після завершення війни американська армія задокументувала на кладовищі 772 поховання. Невдовзі відбулося перепоховання загиблих. Але вічний спочинок на новому місці знайшли останки лише 456 осіб. Інших же засипали двометровим шаром піску.
Шар за шаром почали повертати солдатів з небуття п’ять студентів-археологів Київського національного університету ім. Т. Шевченка під керівництвом кандидата історичних наук Тетяни Пастушенко. Робота стартувала у серпні, й невдовзі були перші знахідки. Зокрема — жетон № 14 683, який належав українському солдату Іванові Пастернаку.
Місяці плідної роботи в архівах дали результат — дослідники знайшли нащадків цього героя. Як виявилось, щасливої миті дочекалася дочка Івана Марія, яка сама вже у дуже поважних літах. З нею розділили радість її діти — онуки солдата Василь, Лідія та Галина. Були сльози радості й великої вдячності за повернення батька з небуття.
Іван Пастернак до війни трудився кравцем. У червні 1941-го йому виповнилося 33 роки. Коли нацистська Німеччина напала на Радянський Союз, його мобілізували, а після полону відправили до Німеччини. Відтоді зв’язок з ним обірвався.
Завдяки археологічній експедиції стали відомі імена ще двох українських солдатів, похованих у роки Другої світової війни у Бремені. Це — Сергій Селик з Київщини та Микола Ковальчук з Волині. Родину останнього пошуковці ніяк не можуть знайти. Допомогти зголосився помічник-консультант народного депутата України Олег Місірук: «Інформація про воїна з Волині: Ковальчук Микола Климович,
Розкопки колишнього радянського кладовища в Німеччині триватимуть до березня. Пошуковці сподіваються, що їм вдасться ідентифікувати рештки ще не одного українського солдата.
Читайте також: Чи можна було зупинити Гітлера у 1938 році?