Підпис Шевченка, зашифрований під Тризуб!
Святий образ виявився портретом королеви Бони?
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/401669/obraz.jpg)
Про те, що на теренах сучасної Волині у складі Тимчасової комісії для розгляду давніх актів (Київської археографічної комісії) побував Тарас Шевченко, у сьогоднішніх науковців майже не виникає сумніву. Хоч точні відомості є фактично лише про відвідини ним Почаївської лаври, де великий митець написав серію акварелей, а також центру тодішньої Волинської губернії Житомира. Але є віддалені від тих місць храми, в яких таки знайдено слід Кобзаря!
Богородиці домалював коралі
У наш край Шевченко прибув восени 1846-го. Членів комісії зобов’язали оглядати і замальовувати історичні пам’ятки, старовинні будівлі, кургани й урочища, а також збирати давні акти, різні старожитності та документи в давніх монастирях, храмах, замках та приватних колекціях. Вони також записували народні легенди, перекази, оповідання, пісні…
Які саме населені пункти відвідав Тарас Григорович, й до сьогодні достеменно не відомо. Та сучасні учені-шевченкознавці таки склали умовний маршрут його мандрівки. Це були Житомир-Новоград-Волинський-Корець-Дубно-Кременець-Почаїв-Вишнівець-Берестечко-Дубно-Луцьк-Ковель. Їм у цьому допомогли перекази близьких родичів сучасників Шевченка, а також залишені митцем сліди.
Років десять тому мені випала нагода побувати у селі Секунь Старовижівського району Волині. Тоді місцевий священник показав мені старовинну запрестольну ікону «Діва Марія». Не можна було погляду відвести від Її образу. Особливо від коралів. Адже насправді дуже дивно було бачити наші прадавні українські прикраси на шиї Богородиці.
— Це — робота Шевченка, — зауважив священник.
І розповів мені коротеньку історію знайомства цього волинського села з великим Кобзарем.
Пам’ять про Кобзаря знайшли в церковній книзі
Скільки часу провів тут Шевченко, невідомо. Але люди переказували нащадкам про художника — пана у чорному плащі й чорному капелюсі, який говорив народною мовою. Кажуть, він робив замальовки старої церкви (пізніше у Секуні збудували нову) й реставрував запрестольну ікону. Після цього й з’явилися на шиї Діви Марії українські пацьорки.
Відомий шевченкознавець Віктор Жадько, побувавши у Секуні, сфотографував образ «Діви Марії» в деталях — зробив 32 кадри. Вдома пильно їх розглядав, збільшуючи на моніторі комп’ютера. Сподівався побачити на полотні якщо не автограф Кобзаря, то хоча б його ініціали. І знайшов! Він помітив у медальйоні на грудях Ісуса Христа літери «Ш» та «Т», що схожі на герб України Тризуб, а також дату — «1846». Це відкриття науковцю не давало спокою. Він відправився в архів Почаївської лаври. Там знайшов книгу «Опись церковного имущества», заведену у cекуньському храмі ще 1806 року (фіксувалися весілля, похорони, хрестини, робився опис майна). У ній навпроти запису «Образ Божої Матері за Престолом» зазначено: «В 1846 году образ сей рештаврирован проезжим живописцем Тарасіем Шевченком». Так він отримав ще один доказ Шевченкової присутності на теренах сучасної Волині.
Цікавою є й інша деталь, з’ясована Віктором Жадьком. Науковець помітив, що образ секуньської Богородиці неймовірно схожий на вигляд польської королеви Бони, дружини Сигізмунда І. І виявилося (і це підтвердили дані архіву Почаївської лаври), що спочатку це справді була не ікона, а кімнатний портрет земної владичиці з одним із її синів! Королева займалася на Волині благодійництвом, її поважали селяни та на неї молилися. Виходить, образу вже майже п’ять століть, адже Бона жила у XVI столітті.
Поновив долоні Миколі Чудотворцю
Під час експедиції у складі археологічної комісії Тарас Шевченко побував у селі Вербка на околиці Ковеля. І там його художня рука торкнулася ще однієї святині — образу Миколая Чудотворця. Про це розповідає волинський дослідник Володимир Рожко. Мовляв, є зарисовки місцевого храму тих часів і креслення плану будівлі. Та радянські вчені не визнавали приналежність цих робіт Тарасові Григоровичу. У пана Рожка є свої вагомі аргументи: в той час на Ковельщині перебував відомий професор Микола Іванишев, який мав доручення від генерал-губернатора віднайти могилу московського втікача князя Курбського та зібрати відомості про нього. Останній був похований у Вербці. Шевченко допомагав професору. Тоді й домалював чудотворному образу святого Миколая, подарованому Вербці князем Курбським, руки. Адже старовинний образ, до якого на поклоніння йшли тисячі селян з цілої околиці (тут було відпустове місце), втратив фарби. Сьогодні доля святині невідома, адже ікона безслідно зникла в часи Другої світової війни, у 1944-му.
Про Шевченковий почерк на образі Божої Матері згадують й у селі Туричани Турійського району. Тут зберігалася надвівтарна ікона Діви Марії, мальована Тарасом Григоровичем. Але і її слід загубився у горнилі Другої світової війни.
Є припущення, що Шевченко робив замальовки різних історичних місць Волині. Володимир Рожко знайшов свідчення колишнього працівника краєзнавчого музею, який стверджував, що у 1939-му до них приходив польський археолог з роботами Кобзаря, які віднайшов у приватній колекції. Та куди вони зникли, невідомо…
Волинська область