«Коли втретє втікав з Німеччини додому, прострелена патрулем нога потрапила під колесо поїзда…»
Хірург Іван Сорокатий оперував по 10−12 годин на день. А пацієнти і не здогадувалися, що їхній рятівник спирається на протез
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/399249/sorokatyj.jpg)
Не тільки у столиці, а й у невеличких містах-селах живуть/жили серед нас люди-подвижники, про яких ходять легенди. Одним з таких у старовинних Бережанах, Почаєві досі називають лікаря Івана Сорокатого. Майже тридцять літ цього хірурга немає поміж нами, а спомини про нього колишні пацієнти з особливою теплотою передають молодим краянам. За віхами життя цього чоловіка можна було би написати сценарій захопливого фільму…
Рятував тих, кого інші лікарі «списували»…
Іван Михайлович справді був лікарем від Бога. Його успішна робота складалася із жадібно набутих знань, великої практики і професійної інтуїції. Колеги пригадують: якось до них звернулася зі скаргами на погане самопочуття медсестра бережанської лікарні: висока температура, нудота. Зібрався консиліум — але так і не можуть збагнути, у чому річ. І тут слово бере Іван Сорокатий: «Стефо, відколи тобі стало зле?». «Два дні тому», — відповідає. «Ти тоді, здається, мала чорне волосся?». «Так, але помалювала його хною». «А раніше ти колись нею користувалася?». «Ні». Тоді хірург Сорокатий звертається до лікарів: «Хлопці-дівчата, більше не шукайте причин: у нашої Стефи — алергія від косметичної фарби».
Іншого разу лікарі повідомили завхірургією Сорокатому, що у нового хворого всі ознаки апендициту. Прооперували, але, о диво, апендикса не знайшли. Кажуть: будемо зашивати. А Іван Михайлович їм: «Не можна цього робити — людина помре!». За спогадами сина Миколи, нині викладача Академії сухопутних військ, батько сам узявся обстежувати небогу на операційному столі. «Загублений» апендикс знайшов у тому місці, де, за всіма медичними атласами, його не мало би бути.
Був і такий драматичний випадок. Дядько у селі під Бережанами накривав хату. Послизнувся і впав у яму з вапном. Того вапна набилося повно у пробиту голову. Без обласних нейрохірургів не обійтися. Час збігав. «Провінційний» лікар Сорокатий не розгубився: розкрив черепну коробку, видалив звідти все «інородне». Прооперований чоловік вижив, невдовзі знову став до праці. Медичні світила дивувалися. Привозили того дядька на навчальні семінари у Тернополі наче диво…
До лікаря Сорокатого звернувся бережанець, у дружини якого виявили страшну хворобу. Дехто з колег натякав, що медицина у таких випадках безсила. А пан Іван попросив привезти йому на поміч двох фахівців з області — і взявся за скальпель. Та жінка невдовзі стала на ноги, дякувати Богу, досі живе-поживає. І разом з чоловіком добрим словом згадує рятівника.
А якось у лікарні пролунав тривожний дзвінок: 15-річний підліток купав у річці коня, а гривастий візьми і вкуси його за пісюна. Лікар Сорокатий зумів пришити дитині важливий орган, він функціонував як має бути. З часом хлопець створив свою сім’ю.
Під конвоєм на одній нозі вели у концтабір…
Народився Іван Сорокатий у 1925-му — на хуторі з дев’яти хат, за 10 км від Кам’янця-Подільського, у сім’ї землеробів. Коли закінчив дев’ятий клас, розпочалася війна. З окупованих земель фашисти почали масово забирати молодь на невільничі роботи до Німеччини. У список «остарбайтерів» потрапив і цей неповнолітній подолянин. Двічі втікав з неволі додому — щоразу поліцаї його ловили і відправляли назад. Третя спроба була теж невдалою. Втікав разом із двома земляками, ховалися у житах-пшеницях. А потім придумали план: щоб швидше дістатися рідної домівки, підстерігатимуть поїзд, що курсуватиме на схід. Коли потяг почне набирати хід, заскакуватимуть по черзі на сходинку товарняка…
Іван стрибав останнім. Учепився за поручні, думав, що все страшне вже позаду. Але втікачів помітив німецький патруль і відкрив вогонь з автомата. Одна з куль потрапила Іванові у праву ногу. Від сильного болю хлопець почав сповзати. Скалічена нога потрапила на рейки і велике залізне колесо відтяло її по саме коліно. Непритомного Івана викинуло з поїзда на узбіччя…
Коли отямився, не міг збагнути, чому довкола так багато мух. Побачив біля себе калюжу крові, і все зрозумів. Знову втратив свідомість. Вона повернулася до нього, коли двоє невідомих плескали його по лиці. Скривавленого хлопця знайшло подружжя австрійських селян, які жали просо. Поклали на воза, повезли до села. Відповідно до встановлених нацистами порядків, замельдували про свою знахідку у поліцію.
Івана забрали у госпіталь, ампутували ногу. Почав одужувати. Але знову опинився за крок від смерті. У цьому госпіталі лікували також поранених радянських воїнів. За пропозицією своїх політруків, вони домовилися, що 1 травня вчинять колективний акт самогубства: вистрибнуть із третього поверху на бруківку. На знак протесту проти того, що їх… лікують німці. Хтось доповів про цей намір начальству. Всіх бунтарів, які не могли ходити, вивезли з лікарні, а ходячих вишикували у колону і кудись повели. Серед них шкандибав Іван Сорокатий.
— У студентські роки мені у складі будівельного загону довелося побувати у Польщі, — розповідає кореспонденту «Високого Замку» Юрій Сорокатий, син Івана Михайловича. — Привіз звідти багато фотографій. Якось переглядаючи їх, мій батько вигукнув: «Ось тут під час війни був я!». На знімку було зображено розгалуження залізничної колії і водонапірну вежу. За цими орієнтирами батько упізнав знайоме місце. Біля нього пролягала колись дорога до концтабору Освенцим. Саме туди вели мого батька на страту…
Коли Іван Сорокатий під наглядом есесівців із собаками йшов у тій колоні, якийсь старший чоловік шепнув: «Синку, якщо можеш — втікай! Трохи відстань від патрулів, стрибай у придорожній рів, лицем донизу, закрий голову руками і не дихай хоч якийсь час. Бо як тільки почує тебе пес — буде смерть!».
Так і зробив. Пролежав у глибокій канаві, поки колона приречених не зникла з горизонту. Нацисти не помітили втікача…
У лісі зробив собі костур, прив’язав до скаліченої ноги і за сонцем подався на схід. Було холодно, ночував у ямах з опалим листям. Сонного його випадково знайшов польський лісник, забрав до себе додому. У нього долікувався. Есесівцям той лісник Івана не видав.
На засіданнях райкому партії думав про своїх хворих
Коли з усілякими бідами виснажений голодом і холодом хлопець причвалав додому (довго не приступав до рідної хати, щоб німці знову не пов’язали його), мама сказала синові, що війна… закінчилася місяць тому. Тоді дав собі слово, що неодмінно стане лікарем: аби лікувати людей, щоб ніхто з них не відчував такого болю, який змушений був зносити він. Пішов у Кам’янець-Подільське медучилище. Заодно підробляв, щоб придбати собі вбрання. Бо вступні іспити складав в одяганці із домотканого з конопель полотна, яке пофарбували соком бузини…
По закінченні училища (там знайшов свою половинку Лідію) Іван Сорокатий дізнався, що у районному тоді Почаєві на Тернопільщині з’явилося місце хірурга — пішов туди. Згодом почув, що його попередника «впіймали на хабарі» і за вказівкою райкому партії засудили на два роки. У «хабарника» радянська міліція знайшла фарфорову статуетку українського козака і козачки, а також картину, яку подарував вдячний пацієнт. За цей «злочин» той лікар у колонії в’язав із дроту кошики для сміття. Отримав заборону на лікарську практику. До кінця життя працював патологоанатомом — розтинав трупи. До живих його не допускали…
За успішну роботу Івана Сорокатого призначили головним лікарем. Підвищення його гнітило, не любив адміністративної роботи. Скаржився домашнім: «Я змушений по три години сидіти на засіданні бюро райкому партії і відповідати, хто від чергової санітарної фіри в якомусь там селі вкрав колесо. А я за той час за операційним столом міг би врятувати комусь життя…».
У 1970-му сім’я медиків Сорокатих перебралася до Бережан. Поки не надали житла, спав на розкладачці у лікарняній бібліотеці. Призначили завідувачем хірургічного відділу. Був ним до кінця життя. Оперував до 65 років. Мав гострий хірургічний «нюх». Іноді робив три операції в день, по три-чотири години кожна. Нога у протезі німіла, а він старався нікому не показувати, як йому нестерпно тяжко. Хворі про це не здогадувалися. Багатьох «безнадійних», на яких інші лікарі махнули рукою, витягував з тамтого світу.
А потім його раптово підкосив рак легенів. Коли дізнався діагноз, заборонив рентгенологу комусь говорити про це. Не захотів лікуватися від цієї хвороби — мабуть, щоб не завдавати клопоту рідним…
У Бережанах шанують видатних людей, які прославили це місто. На честь багатьох з них названо вулиці. Думаю, було би справедливо, якби одна з них носила ім’я хірурга Івана Сорокатого.
м. Бережани, Тернопільська область