«Дивилася на убитого сина-повстанця і не сміла зронити й сльози…»
Обеліском-тризубом у селі Усті вшанували пам’ять борців за волю України
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/383104/ustya-pamyatn-2.jpg)
Перед Новим роком громада села Устя в урочищі Видний Берег, що примикає до Сайківського лісу, відкрила величний пам’ятник 15 борцям за волю України. Вони полягли від куль радянських карателів такої ж зимової пори далекого 1945-го. Наймолодшому із загиблих було 15 років. Про місце цієї драми устянці ніколи не забували, навіть у комуністичні часи…
За розповідями одного з очевидців, із яким за його життя розмовляла колишній вчитель історії Марія Цюра, в останні дні 1944-го група партизанів УПА з боївки «Бурого» переходила у Карпати. На ніч зупинилися в Усті. Зранку повстанці стали збиратися у дорогу, снідали. Аж раптом у хату прийшов сусід, попросив закурити. Побачив невідомих і… Швидше за все, саме він дав знати у районний гарнізон НКВС про появу партизанів. І вже під вечір Устя оточили 80 червонопогонників…
— У той час із сусіднього Розвадова в Устя йшли колядувати дівчата, — розповідає Марія Сильвестрівна. — Вони й повідомили вартовому УПА, що наближається облава. Щоб не підставляти господарів, хлопці вибігли з хат. На обійсті Балагайди під гноярнею був схрон, ґазда сказав партизанам, щоб сховалися туди. Але вони не хотіли нікого наражати на небезпеку, побігли на пасовище і там прийняли нерівний бій.
Устянські старожили згадують: після тієї «зачистки» енкаведисти зігнали людей, поскладали в одне місце убитих партизанів для «оглядин». На них потрапила мати і вся родини убитого Миколи Андрухіва. Дивилися на свого сина, брата, племінника — і не сміли навіть зронити сльози. Інакше їх вирахували б і розстріляли б на місці.
Енкаведисти сказали місцевим жителям не чіпати цих тіл — мовляв, заберуть їх завтра зранку. Поїхали доповідати про «успішну операцію» у район. А за ніч устянці потайки викопали на пасовищі могилу, поховали убієнних, землю вирівняли і заклали її дерном — так, щоб не було пізнати, що це — братська могила. А для знаку посадили там кущ. Зранку приїхали кадебісти — і не знайшли жодної своєї жертви… А на це місце довгі роки роки потайки приходила мати Миколи. До одного кущика-знака на пасовищі вела завжди протоптана стежина…
Деталі тієї повоєнної трагедії в Усті дослідив в архівах миколаївський краєзнавець Роман Сколоздра. З’ясувалося, новорічну облаву здійснювала перша рота 173-го батальйону 17-ї стрілецької бригади внутрішніх військ НКВС під командуванням старшого лейтенанта Ігоніна. Наймолодшому з убієнних, Івану Козинському з Миколаєва, було лише 15 років.
— У листопаді 1990 року ми розкопали ту братську могилу за Дністром на пасовиську, — згадує Роман Васильович. — Знайшли 15 скелетів. Два черепи були розколоті — видно, поранених добивали прикладами. На одній щелепі було вибито зуби… Прах повстанців (серед полеглих був і брат моєї матері) перепоховали на устянському цвинтарі. Пам’ятник на цій могилі поставив виходець з цього села, лауреат Шевченківської премії Іван Самотос. Він, будучи 12-річним хлопчиком, чув звуки того бою біля Дністра…
А тепер величний пам’ятник повстанцям з добротного демнянського каменю з’явився і на місці їхньої загибелі. За проектом архітектора Ярослава Костка його виготовив каменотес Іван Одноріг. До вшанування пам’яті полеглих доклалася Дроговизька сільська рада, багато жителів Устя, а найбільше — відомі підприємці-земляки Михайло та Іван Буги, на рахунку яких багато споруджених соціально-культурних об’єктів у рідному селі.
Миколаївський р-н, Львівська обл.