Віра галичан у доброго цісаря не виправдала себе, але дала плоди там, де їх не чекали
Проголошення ЗУНР було проміжним етапом до утворення єдиної самостійної Української держави
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/379836/zunr1.jpg)
Ще до початку Першої світової війни 1 серпня 1914 р. у Львові була створена Головна українська рада на чолі з Костем Левицьким, яка мала представляти інтереси українців Австро-Угорщини в умовах війни. Військову службу на користь імперії галицька громада вважала найкращим шляхом до визволення Наддніпрянської України, що була у складі Російської імперії. Австрійський уряд підтримав ці настрої і дозволив створення легіону Українських січових стрільців. Разом з тим, австрійський уряд підтримав створення і польських легіонів. Через спротив поляків до УСС було зараховано лише 2,5 тисячі з 28 тисяч добровольців. Решту добровольців скерували у регулярні частини. Головній українській раді і добровольцям не варто докоряти за їхню віру у доброго цісаря, як це роблять деякі історики. Поляки так само воювали по обидва боки фронту.
У перспективі віра в доброго цісаря таки дала добрі плоди: Січові стрільці у вирі української революції стали однією з найкращих військових частин ЗУНР і УНР, взірцями патріотизму, на яких виховалось покоління УПА. Це було б неможливо без військового досвіду, здобутого у боях з російською армією.
Журналіст Олексій Кузьма, який служив в австрійській армії, а потім в Українській галицькій армії, в книзі «Листопадові дні 1918 р.» писав: «Аж раптом вибухла світова війна, що примусила австрійських українців зайняти ясне становище до воюючих сторін з погляду всеукраїнських інтересів. Вибору для них не було. Вони мусіли станути по боці Австрії та Німеччини, бо тільки перемога центральних держав являлася тоді корисною для українського народу. Ставати по стороні Антанти, навіть якби це серед воєнних умовин було можливим, було б актом самогубства».
6 серпня 1914 р. Австро-Угорщина, яка вірила у швидку перемогу, оголосила війну Російській імперії. Російській армії знадобилось трохи більше місяця, щоб вибити австрійців з Галичини і дійти до Перемишля. Поразки австрійців на російському фронті поляки використали для створення в австрійській уяві образу українця-зрадника, який чекає приходу росіян. При цьому галицькі українці неабияк потерпали від окупаційної політики російської влади, в той же час у російській армії було сформовано польський «Пулавський» (за місцем створення) легіон, в якому служила тисяча поляків. Тож суперництво українців і поляків за Східну Галичину почалось ще в 1914 р. з війни «фейків».
Навесні 1915 р. австрійські війська почали тіснити росіян, і в травні-червні Східна Галичина знову опинилася під австрійською владою. Зміна лінії фронту пожвавила діяльність Головної української ради. На її базі було сформовано Загальну Українську Раду, до якої також увійшли представники Союзу Визволення України і буковинці. 12 травня засади ради було викладено у маніфесті «До всіх народів цивілізованого світу!». Маніфест обстоював необхідність створення самостійної України на землях, що перебували у складі Російської імперії і коронного краю (національно-територіальної автономії), до якого мали увійти Галичина і Буковина. Після звільнення Східної Галичини від російської окупації Загальна Українська Рада продовжувала залишатися у Відні до весни 1916 року, за що була піддана критиці за надмірну лояльність до австрійської влади. Події спробував форсувати «Комітет українців міста Львова», який почав видавати газету «Українське слово». Однак його прихильникам довелося відкласти свої мрії до кращих часів; війна виснажила економіку Східної Галичини, і край не міг підтримати групу на чолі з Євгеном Петрушевичем. Внутрішні суперечки в Загальній Українській Раді одразу використали вороги української справи проти неї.
У березні 1916 р. за Російську імперію почала воювати Польська стрілецька бригада, яка налічувала 4 тисячі осіб. Нові невдачі австрійських військ на російському фронті у червні-липні 1916 р. під час Брусиловського прориву посилили «полонофільські» настрої в Австро-Угорщині ще більше, оскільки Російська імперія теж була готова загравати з поляками як «політичною нацією». Затягування війни призвело до того, що Австро-Угорщина вже вела суперництво не на фронтах, а за потенційного союзника. Це підштовхнуло Загальну Українську Раду випустити у вересні 1916 р. свою найгострішу заяву «До всіх культурних народів світу», в якій обґрунтувалось право на національно- політичний розвиток 35-мільйонної нації. Але прагнення все ще лояльних галичан занадто відрізнялись від австрійського бачення майбутньої геополітичної карти Східної Європи.
5 листопада 1916 р. Німецька і Австро- Угорська імперії створили Королівство Польське. Це королівство не мало кордонів і було маріонеткою німців, інтереси яких представляла Польська Регенційна Рада. Імітуючи польську державність, німці сподівалися заохотити поляків до війська. Також проголошувався Край Галичина, який отримував автономію під контролем німецьких представників і право в майбутньому визначити шляхом референдуму свою майбутню належність. Однак поляки не поспішали радіти, бажаючи створення повноцінної самостійної держави. А от Загальна Українська Рада, глибоко переживаючи свою дипломатичну поразку, навіть опинилася на межі саморозпуску. І хоча для цього не вистачило голосів, але стало зрозуміло, що ця Рада свій переговорний потенціал вичерпала. Ініціативу обстоювання українських інтересів перехопили українські представники в австрійському парламенті, серед яких, у першу чергу, слід виділити Євгена Петрушевича.
Тим часом Австро-Угорська імперія почала змінюватись. 21 жовтня 1916 р. соціал-демократ Фрідріх Адлер на знак протесту проти війни застрелив австрійського прем’єр-міністра Карла фон Штюрґка, а 21 листопада помер 86-річний імператор Франц Йосиф І. Трон зайняв його двоюрідний онук Карл І. Карл І був лише п"ятим у черзі на престол, але пережив всіх прямих родичів Франца Йосифа. Карл І виявив свою ліберальність, поновивши у воєнний час роботу парламенту, і навіть помилував Фрідріха Адлера, але для галицьких українців змін не настало.
У січні 1917 р. в Росії за наполяганням Брусилова було сформовано Польську стрілецьку дивізію, яка спочатку налічувала 6800 вояків, а в квітні — 16 тисяч. Влітку Польська дивізія почала свій бойовий шлях у Галичині. В той же час поляки намагалися подати діяльність наддніпрянців із Союзу Визволення України в таборах військовополонених, де перебували їхні земляки, як москвофільство. Після революції в Росії Тимчасовий уряд дав полякам зрозуміти, що не претендує на їхні землі і бачить в них потенційного союзника. Це підштовхнуло Пілсудського та інших поляків в німецькому війську відмовитись складати присягу. За це Пілсудський був ув’язнений, а польські легіони розпущені. З поляків, які погодились присягати, був сформований Польський допоміжний корпус.
У грудні 1917 р., в ході політики переформування військ за національно-територіальним принципом, на фронті з військових частин колишньої Російської імперії почалось формування двох польських корпусів. А 8 січня 1918 р. у Польщі з’явився новий «покровитель» — президент США. Вудро Вільсон виступив у Конгресі з промовою, в якій озвучив своє бачення післявоєнного облаштування світу. Один з пунктів його промови передбачав створення незалежної Польщі. В цей же час у Бресті йшли переговори, під час яких Центральна Рада все-таки змогла переконати Австро-Угорщину піти на поступки у галицькому питанні. 9 лютого 1918 р. було підписано Брестський мир, який доповнено таємним протоколом. Згідно з ним, до 20 липня 1918 р. Австро- Угорщина мала виділити Східну Галичину і Буковину у Коронний край з власним сеймом і конституцією.
Після проголошення Української держави гетьмана Скоропадського до кабінету міністрів увійшов Дмитро Дорошенко, який у 1914−1915 рр. очолював комітет допомоги українцям Галичини і Буковини. Він швидко зіткнувся з небажанням австрійського уряду йти на поступки. Складнощів додавав угорський чинник в австрійській дипломатії. Графа Форгача, посла Австро- Угорщини в Києві, Дорошенко називав ворогом українства. Його ж він називає одним із винуватців зриву виконання австрійською владою своїх зобов’язань щодо Східної Галичини і Буковини, згідно з Брестським договором. Своє перебування у Києві граф Форгач присвятив спробам переконати Дорошенка погодитись на українсько-польський кордон по лінії річки Буг. Після того, як Німеччина підтримала відмову Австро-Угорщини виконувати протокол щодо Східної Галичини, Дорошенко і В’ячеслав Липинський (який був послом Української держави у Відні) запропонували графу Форгачу новий проект: галицькі землі мали відійти під адміністрацію Угорщини за умови, що українські землі будуть відокремлені від польських. Граф Форгач, звичайно, зрадів такому проекту і виїхав до Відня, але в Україну вже не повернувся.
Поки в Українській державі чекали продовження діалогу, 1 жовтня 1918 р. прем’єр-міністр Австро-Угорщини Гусарек виголосив у парламенті промову, в якій однією з найважливіших справ часу назвав справу Польщі. Промову Гусарека перебивали окриками невдоволення не лише українці, а й чехи. 4 жовтня Євген Петрушевич виступив у парламенті з промовою, якою дав зрозуміти, що якщо Австрія бажає залишитися старою Австрією, то український народ залишає за собою право на об’єднання всіх українських земель в єдину Українську державу. 8 жовтня Польська Регенційна Рада, яка досі представляла німецькі інтереси у Королівстві Польському, проголосила створення незалежної польської держави, посилаючись на декларацію Вудро Вільсона. Українські парламентарії у Відні, своєю чергою, вирішили скликати 19 жовтня Українську Національну Раду у Львові. 16 жовтня оприлюднено маніфест імператора Карла І, яким монарх ще сподівався зберегти імперію під гаслами перебудови як союз незалежних держав. 19 жовтня Українська Національна Рада обрала президентом Євгена Петрушевича, який проголосив створення ЗУНР. Тим часом поляки знову почали нову інформаційну війну. Розуміючи, що новими володарями післявоєнного світу стали держави Антанти, поляки почали насаджувати думку, що ЗУНР є «німецьким проектом», хоча самі не цуралися шукати підтримки німців і австрійців. Відчуваючи, що настав час сподіватися лише на себе, 1 листопада 1918 р. українські патріоти із УСС підняли над Львовом синьо- жовтий стяг! Від самого початку війни галицькі українці демонстрували імперії свою лояльність, але, як засвідчила історія, перемогли поляки, неперебірливі у веденні інформаційної війни.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/zunr_2.jpg)