Індексація пенсій буде, але її мало хто відчує
Пенсійні виплати збільшать на розмір інфляції, що має частково компенсувати зростання споживчих цін
У березні 2025 року, як і обіцяла влада, в Україні проведуть індексацію пенсій. Як йдеться у законі про державний бюджет на 2025 рік, індексація пенсій відбудеться на величину інфляції, що, як прогнозують, наступного року буде на рівні 9,5%.
Народний депутат, заступник голови Комітету з питань соцполітики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк в ефірі Телемарафону повідомив, що індексація частково компенсує зростання споживчих цін. «Хоча це не покриє всіх витрат пенсіонерів, це стане частковою компенсацією для найбільш вразливих категорій населення, — сказав нардеп. — Найбільше нас турбує прожитковий мінімум, бо від цього залежить мінімальна пенсія, яка, на жаль, становитиме трохи більше ніж 2300 гривень — для п’яти мільйонів пенсіонерів. Це є проблемою. Важливо, що уряд це врахував, і наступного року буде березневе підвищення пенсій — на рівень інфляції. Це, звичайно, не вирішить всіх проблем, але частково покриє рівень росту споживчих цін. Зараз іде дискусія, яким чином підтримати громадян, які мають мінімальну пенсію».
Тим часом українська пенсійна система стикається з серйозними викликами, повідомляє сайт «Патріоти України». За даними аналітичного сервісу Опендатабот, 43% із понад 10 мільйонів пенсіонерів отримують пенсії, менші за 4000 гривень (у середньому 3650 гривень). 25,6% пенсіонерів отримують виплати від 5000 до 10 000 гривень (у середньому 6860 гривень). 18,6% отримують пенсії від 4000 до 5000 гривень. І лише 12,7% пенсіонерів мають пенсії понад 10 000 гривень.
А тим часом…
В Україні вже не перший рік говорять про запровадження реформи пенсійної системи: солідарну пенсійну систему (вона діє зараз) планують доповнити обов’язковою накопичувальною та реформувати систему спецпенсій.
Наступного року цю реформу таки почнуть, повідомляє telegraf.in.ua. Відповідні положення є у законі про держбюджет України на 2025 рік. А саме: Кабміну доручено «здійснити заходи щодо запровадження з 1 липня 2025 року пенсійної реформи».
Накопичувальна пенсійна система передбачає, що частина єдиного соціального внеску (ЄСВ), яку сплачують роботодавці (22% від зарплати), буде скеровуватися на накопичувальний рахунок працівника. Цей рахунок також буде доповнюватися добровільними внесками та внесками від держави.