Не забудьте сплатити податок за «зайві» квадратні метри! Інакше — штраф
Осінь — час платити щорічний податок на нерухомість (квартиру або/і будинок, які є у вашій власності). Нагадаємо, податок сплачується, якщо площа вашої квартири перевищує 60 кв. метрів, а будинок — 120 кв. метрів. За несвоєчасну сплату податку (протягом 60 днів з дня вручення повідомлення-рішення) — штраф
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/498248/nerukhomistj.jpg)
Про нюанси такого оподаткування «ВЗ» розповів начальник управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області Володимир Коваль.
— Який штраф за несвоєчасну сплату податку на нерухоме майно?
— За затримки до 30 календарних днів розмір штрафу становить 5 відсотків суми боргу; за затримки понад 30 календарних днів — 10 відсотків. У разі несплати суми боргу вживаються заходи щодо його погашення відновідно до вимог Податкового кодексу України. Це накладення арешту на майно, стягнення через суд. У випадку несплати після цих заходів, інформація передається виконавчій службі для стягнення боргу у примусовому порядку.
— Як оскаржити повідомлення про сплату податку, якщо майно вже не перебуває у вашій власності?
— Немає потреби оскаржувати рішення через суд чи до ДПС України, якщо платник не згоден із сумою нарахованого податку. Достатньо звернутися до податкового органу за місцем реєстрації з оригіналами документів на право власності на нерухомість. Якщо Податкова виявить розбіжності між своїми даними та даними, підтвердженими платником податку, буде проведено перерахунок суми податку, і платник податків отримає нове податкове повідомлення-рішення.
— Хто звільняється від сплати податку на нерухоме майно?
— Податок не нараховується на об'єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім'ям, у яких виховується п’ять та більше дітей. А також на об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їхні частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаними такими відповідно до закону, дітям з інвалідністю, яких виховують одинокі матері (батьки), але не більше одного такого об'єкта на дитину.
Поряд із цим органи місцевого самоврядування мають право встановлювати додаткові пільги для окремих категорій фізичних осіб. Нараховуючи податок на майно, яке перебувало у власності фізичних осіб у 2022 році й розташоване у місті Львові, пільгу мають учасники АТО. Під час визначення податку на майно, яке перебувало у власності фізичних осіб у 2023 році і розташоване на території Львівської ТГ, від сплати податку за об`єкти житлової нерухомості, крім учасників АТО, звільняються фізичні особи, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії рф проти України.
— Чи є пільга у сплаті податку на нежитлову нерухомість?
— На нежитлові об'єкти пільга не надається. Оподатковується вся загальна площа об'єктів нежитлової нерухомості.
— Скільки у 2023 році вже сплачено податків на Львівщині?
— У поточному році сформовано понад 200 тисяч повідомлень-рішень на сплату податку на суму, що перевищує пів мільярда гривень. Надходження податку від фізичних осіб, який надходить до місцевих бюджетів у поточному році, за вісім місяців становлять понад 250 млн гривень, і цей показник вже перевищує цифри цілого 2022 року. Зокрема, сплачено за зобов’язаннями попередніх років — орієнтовно 55 млн гривень.