«Цього року дешевих овочів і фруктів не буде»
Експерти кажуть, подорожчання овочів почалося ще задовго до війни, яка цей процес лише стимулювала
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/486275/ovochi.jpg)
Весняні продуктові закупи дедалі частіше розчаровують українців. На початку березня кілограм цибулі - 50 гривень, а зараз — 53−55. Головка крес-салату — майже 100 гривень, коли ще у середині лютого було 60−65. Кілограм тепличних огірків — 170… По гаманцях ударило авокадо — 80 гривень замість 45−60. На 15−20% подорожчало також м’ясо. Теляча вирізка-філейка тепер коштує 350 гривень, свиняча — 240. Яйця коштують 60−75 гривень за десяток. Загалом, із початком весни ціни на продукти різко підскочили. Порівняно з аналогічним періодом 2022 року — на 31,5%.
Як розповів «ВЗ» керівник аналітичного напряму «АПК-інформ: овочі та фрукти» Євген Кузін, поступове подорожчання овочів (через збільшення імпорту) почалося ще задовго до війни, а широкомасштабне вторгнення рф ці процеси активізувало. Експерт каже, на другому році війни очікувати на подешевшання продуктів на полицях українських супермаркетів не варто. Ціни й далі зростатимуть.
«Цьогоріч дешевих овочів і фруктів не буде, — каже експерт. — На це є чимало причин. Українська економіка впала на рік на 30%, третина українців покинули свої домівки, частина виїхала за кордон. За оцінками Світового банку, рівень бідності в Україні зріс у п’ять разів, зараз за межею бідності перебувають 8 мільйонів українців. Що це означає для плодоовочевого бізнесу? Стало менше активних споживачів овочів і фруктів — жінок і дітей. А ті, що залишаються в Україні, за рік війни багатшими не стали… Різко впав попит на преміальні овочі й фрукти, деякі категорії яких узагалі зникли з ринку. Війна й окупація певних територій призвели до зростання імпорту тепличних овочів, цибулі тощо. За рік війни імпорт сягнув рекордної позначки — Україна витратила близько 400 мільйонів доларів на підтримку плодоовочевого бізнесу в інших країнах».
Одна з проблем, каже Євген Кузін, — якість деяких українських овочів «борщового набору» низька. «Досліджую у супермаркетах якість картоплі: якою вона була два-три роки тому, такою є і зараз, — веде далі експерт. — Що це означає для українських фермерів? Що вони не можуть її експортувати, і менше продають на внутрішньому ринку. Недавно сфотографував картоплю низької якості на полицях супермаркета у Дніпрі. Споживачі картоплі змушені були фінансувати постачальника картоплі з Нідерландів, а не залишати кошти українському виробнику цього овоча».