Бензин іще можна знайти, а дизелю немає ніде
Паливна криза на АЗС триває. Уряд обіцяє покращити ситуацію до кінця травня
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/457934/palne.jpg)
За останній тиждень ситуація з бензином і дизелем на заправках практично не змінилася – пального як бракувало, так і далі бракує. Дефіцит відчувається по всій країні.
Головною причиною паливної кризи в Україні є воєнні дії з боку росії. Рашисти розбомбили найбільший в Україні Кременчуцький нафтопереробний завод , який був головним джерелом постачання українського пального, та інші заводи, які до війни забезпечували 18% нашого споживання. Також Україна припинила приймати російське та білоруське пальне, яке до війни становило 60% імпорту нафтопродуктів.
Як повідомили у пресслужбі Мінекономіки, уряд вжив комплекс невідкладних дій, аби вже у травні Україна отримала 350 тисяч тонн пального з абсолютно нових логістичних маршрутів. Це дозволить збільшити добовий обсяг ввезення з країн Євросоюзу з 4 до 12 тисяч тонн на добу. Зокрема, скасували дозволи на в’їзд автоцистерн, які везуть пальне в Україну; пальне тепер можна приймати у портах Дунаю; на митниці запустили окрему «зелену смугу» для бензовозів із Польщі. Це дозволить потенційно збільшити пропуск зі 110 до 200 машин на добу.
Завдяки цим заходам, повідомила перша віцепрем’єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко, залізницею почали завозити до України в 5 разів більше пального. У березні завезли 35 тисяч тонн, у травні очікують 180 тисяч тонн. Автомобільне завезення зросло з 5 до 85 тисяч тонн. Річковий транспорт тепер перевозить у понад 5 разів більше пального, порівняно з березнем, – не 4, а 22 тисячі тонн.
Минулого тижня делегація українських трейдерів, чиновників і фахівців держкомпаній («Нафтогаз», «Укрзалізниця») їздила у Варшаву на зустріч із владою та бізнесом Польщі, Румунії та Німеччини. «Є домовленість про початок реверсу пального трубним транспортом з Угорщини, – повідомила Свириденко. – Україна отримала підтвердження на імпорт 35 тисяч тонн на місяць, з потенційним збільшенням до 50 тисяч тонн. Сьогодні увесь обсяг імпорту можливо спрямувати на внутрішнє споживання. Нарощування запасів потребує більше часу. Аби зникли черги й дефіцит, запасів пального на АЗС потрібно мінімум на 15 днів».
За словами міністерки, у травні в Україні очікується споживання 300 тисяч тонн дизелю та 120 тисяч тонн бензину. Такий обсяг імпорту вже законтрактований українськими мережами.
Тим часом експерти стверджують, що рано чи пізно нам треба буде визнати: якщо імпортуємо пальне з Європи, то й ціна на нього має бути європейська. «Ціна на пальне в Україні сьогодні не відображає реальної його вартості, навіть зі зниженим ПДВ і відміною акцизу, – розповів в ефірі Espreso.tv експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. – Адже не просто подорожчали логістика і транспортна складова. Суть у тому, що пальне, яке ми сьогодні забираємо з країн Євросоюзу, – його там нема для нас і практично не було. Тому що це плановий бізнес, плановий на роки наперед. Усі, хто нам зараз продає пальне, вони його забирають десь у себе. Або беруть з інших джерел, там, де воно дорожче. Відповідно та ціна, яка зараз є, – нереалістична. Реальна ціна, яка сьогодні має бути – приблизно 60 гривень за літр і для дизелю, і для бензину. Тобто така сама ціна, як у Європі».
Читайте також: Колапс для «євробляхерів»