Посуха може залишити нас без хліба?
Через відсутність дощів у чорноморській зоні частина посівів пшениці загинула
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/412494/fermer.jpg)
На Одещині фермер наклав на себе руки, оскільки через посуху повністю загинули посіви. Володимир Сердюченко мав в оренді 150 га землі. Аби провести посівну кампанію, взяв позику. Але всі посіви загинули. Як повідомив голова Кілійської ОТГ Павло Бойченко, у передсмертній записці чоловік написав, що не знає, як розрахуватись з боргами, взятими на посівну, та з пайовиками. Йшлося про суму 900 тис. гривень.
УТІМ, Володимир Сердюченко — не єдиний фермер, посіви якого повністю знищила посуха. За даними Міністерства розвитку економіки, Одеська область мала найменше опадів, що призвело до критичного стану сільськогосподарських культур. Втраченими вважаються 148 тис. га посівів, що становить 15% всіх площ озимих культур області. З них внаслідок несприятливих погодних умов загинуло 10% озимої пшениці, 62% озимого ріпаку та 21% ячменю. Однак самі фермери кажуть, що загинуло до 70% озимої пшениці, а ті площі, які пересіяли, також у поганому стані. За словами Павла Бойченка, практично усі аграрії у Бессарабії (частина Одеської області) не матимуть що збирати у цьому сезоні. Ще місяць тому місцева влада зверталась до президента та уряду з проханням компенсувати втрати фермерів, адже на такі випадки в Аграрному фонді закладено чотири мільярди гривень. У Києві не відмовили — звідти взагалі не надійшло жодної відповіді.
Та поки у владі заплющують очі на проблеми у сільському господарстві, які виникнуть через посуху, навіть Міжнародна рада з зерна (ІGC) переглянула свої прогнози на цей рік. У ІGC вважають, що через несприятливі погодні умови у чорноморському регіоні Україна збере на 1,2 мільйона тонн зерна менше, аніж прогнозували у березні. Причому скоротиться саме урожай пшениці. У зв’язку із прогнозним скороченням вирощування зернових в Україні у 2020/21 МР, експортний потенціал сегменту скоротиться на 3,5 млн тонн порівняно із поточним 2019/20 сезоном. З огляду на те, що у структурі українського експорту зернові культури — на другому місці (після чорних металів), то від урожаю значною мірою залежать валютні надходження в Україну. Особливо, якщо врахувати, що через пандемію надходження валюти від заробітчан будуть значно меншими, ніж торік.
«Наступний сезон 2020/21 MР, що стартуватиме в Україні за два місяці, буде непростим через збільшення пропозиції зернових у світі, падіння цін на нафту, торговельні та логістичні обмеження внаслідок пандемії. Найскладнішим цей рік буде для виробників кукурудзи — через значні перехідні запаси, розширення площ (у тому числі, пересів загиблої озимини) та несприятливу цінову кон’юнктуру ринку», — каже аналітик Українського клубу агробізнесу Валентина Кропивко.