Передплата 2025 ВЗ

В Австрії нарешті створили уряд — без «друзів путіна»

До коаліції увійшли консерватори, соціал-демократи й ліберали

Програму нового уряду Австрії лідери соціал-демократів, консерваторів і лібералів (зліва направо) презентували у Відні на спільній пресконференції. Фото APA.
Програму нового уряду Австрії лідери соціал-демократів, консерваторів і лібералів (зліва направо) презентували у Відні на спільній пресконференції. Фото APA.

Найдовша в історії післявоєнної Австрії коаліціада нарешті добігла кінця. Через 151 день після парламентських виборів у країні створили уряд. Коаліцію сформували консервативна Австрійська народна партія (ÖVP), Соціал-демократична партія Австрії (SPÖ) і партія «Нова Австрія і Ліберальний форум» (NEOS).

Попередній рекорд із тривалості формування уряду був встановлений в Австрії 1962 року, коли коаліціада тривала 129 днів. Зараз на створення уряду пішло на місяць більше часу… Але воно було того варте: попри те, що ультраправа, євроскептична й проросійська Партія свободи Австрії (FPÖ) одержала на виборах найбільше голосів, у новому австрійському уряді «друзів путіна» немає.

Нагадаю, на вересневих парламентських виборах FPÖ одержала 28,8% голосів. Другою фінішувала консервативна Австрійська народна партія — 26,3% голосів. До парламенту також потрапили соціал-демократи (21,1%), ліберали з NEOS (9,2%) і «Зелені» (8,3%).

Попри найкращий результат ультраправих, президент Австрії Алєксандер Ван дер Беллєн спочатку не надав право сформувати уряд лідерові Партії свободи Герберту Кіклю. Бо решта політичних сил, слушно аргументував Ван дер Беллєн, не мали бажання входити в урядову коаліцію з ультраправими.

Замість повторних виборів, Ван дер Беллєн продовжив коаліціаду… І не помилився

Утім, після того, як перша спроба сформувати урядову коаліцію за участю консерваторів, соціал-демократів і лібералів провалилася, президент Австрії все-таки доручив сформувати уряд лідеру FPÖ, який розпочав переговори з «народниками».

Якби ті перемовини були вдалими, канцлером Австрії уперше в історії став би представник ультраправих, лідер FPÖ Герберт Кікль. Але кілька тижнів тому Кікль повідомив Ван дер Беллєна, що спроба сформувати урядову коаліцію з консерваторами зазнала невдачі - через ідеологічні розбіжності, незгоду щодо розподілу міністерських крісел і різні підходи до зовнішньої політики Австрії.

Після провалу коаліційних переговорів із Народною партією лідер Партії свободи Кікль запропонував президенту Австрії оголосити дострокові парламентські вибори. На яких, сподівався Кікль, ультраправі покращать свій результат… Але мудрий Ван дер Беллєн обрав варіант продовження коаліціади — у надії, що уряд без «друзів путіна» все-таки можливий… На щастя (в тому числі для України), президент Австрії не помилився.