Данило Галицький ще не встиг заснувати Львів, а у Дрогобичі вже добували сіль
Солеварня, яка пережила польських королів, австрійських цісарів, німецьких окупантів та радянську владу, може зникнути через людську байдужість…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/383417/img1457.jpg)
Попри те, що Дрогобич не так далеко від Львова, я була у цьому містечку разів зо два. І щоразу мені показували красиву картинку — ось тут відреставрували церкву, на цій вулиці поклали новий асфальт, а зовсім поруч йде реконструкція синагоги, у якій за радянських часів було складське приміщення, а на даху святині росли дерева. Мені ж хотілося побачити, чим живе Дрогобич сьогодні, — без прикрас. Тож коли начальник відділу маркетингу та промоції управління туризмута курортів Львівської облдержадміністрації Марина Якушева запросила у прес-тур у Дрогобич, з радістю погодилась. Одним із пунктів нашої програми було урочисте запалювання гасового ліхтаря у центрі міста.
Нас зустрів біля відновленої синагоги директор комунального підприємства «Туристично-інформаційний центр Дрогобича» Ігор Чава — місцевий ентузіаст, який мріє перетворити місто на туристичну мекку. За його словами, торік у Дрогобичі, на площі Ринок, відкопали фундаменти гасового ліхтаря початку ХХ століття.
Дрогобич — одне з перших у Європі міст, яке для освітлення вулиць використовувало гас. Здавна на околицях міста виявляли поклади нафтопродуктів та озокериту. 1788 року тут вперше запалили ліхтарі, що живилися цією горючою рідиною. Місцеві солеварні, а також військові казарми почали освітлювати гасом.
Наприкінці грудня 2018 року гасовий ліхтар з’явився у місті знову. А щоб перетворити цю подію на свято, ентузіасти з «Туристично-інформаційного центру Дрогобича» влаштували театралізоване дійство — з мером, ключником, катом і відьмою, ув’язненою у підземеллі, яку нам усією громадою довелося визволяти…
Нам розповідали про геніїв, яких Дрогобиччина дала Україні. Серед них Іван Франко — видатний український письменник та суспільний діяч, полковник Андрій Мельник — один із чільних діячів визвольних змагань. Та найбільше Дрогобич пишається своїм солеварним заводом. Це — найстаріше підприємство України, яке й досі працює. Король Данило Галицький ще не встиг заснувати місто Львів, як за 80 кілометрів від нього вже добували сіль у промислових масштабах.
У це складно повірити, але це підприємство працює з 1250 року, тобто вже майже 770 років! Це офіційно — згідно із записом у паспорті заводу. Проте перші згадки знаходять ще у патериках Києво-Печерської лаври, а це й взагалі 1097 рік. Солеварню навіть зображали на іконах.
У Дрогобичі своя технологія добування солі. Тут сіль випарюють із солоних підземних вод. Під містом протікає підземна річка, яка розмиває породи кам’яної солі, що там залягають, — так утворюється солона вода, тобто ропа. Викопують шахту розміром 2 на 3 метри та завглибшки 50 метрів, ставлять насоси і викачують цю воду. На смак вона солоніша, ніж в океані, що й не дивно. Адже в одному літрі аж 300 грамів солі!
Технологія добування солі тут не змінювалася з XIII століття. Природний розсіл переливають у чани, де його нагрівають до температури 106 градусів, від чого сіль осідає на дно. Звідти її згрібають вручну спеціальним шкребком, далі висушують останні краплі вологи. Уже згодом суху дрібну сіль вантажать на фасувальний контейнер.
Попри свою унікальність не те що на рівні України, а й усієї Європи, солеварня у критичному стані. Я собі уявляла, що на заводі має бути прохідна з охороною, асфальтовані доріжки, а з коминів мав би валити густий дим. За сто метрів перед входом на територію ми зупинилися. Складалося враження, що нас не туди привели. Розбиті шибки на вікнах якоїсь цегляної хати, старі дерев’яні двері… Під ногами таке болото, що годі перейти. Ця картинка мені нагадала знімальний майданчик фільму про Соловки або ще якогось іншого табору для військовополонених у далекім Сибіру. Навіть у страшному сні не може наснитися, що люди можуть працювати за таких умов!
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/01/IMG_1451.jpg)
У самому «цеху», якщо це місце можна назвати цехом, працювало двоє чоловіків. Пан Роман підкладав полінця у топку, а за хвильку ставав на спеціальний місток, щоб лопатою у чані розсувати вже утворену з ропи сіль, з якої випаровувалася вода. Працюють тут у три зміни, бо виробництво безперервне. Лише через 21 день його зупиняють, роблять «збивку», — збивають камінь, що пригорів. Його використовують для годівлі худоби. Пан Роман розповідав, як то все працює, а потім перепросив, бо треба було вийти на вулицю і нарубати дров. Колись тут палили газом, але відколи газ подорожчав, знову перейшли на «дідівський» метод. «Ви що, ще й дрова самі рубаєте?» — дивуюся. «Аякже! — каже чоловік. — За зміну треба добре наробитися. І це за якихось три з половиною тисячі. Для мене то сезонна робота. Я тут до весни. А далі знову поїду до Польщі. А чим маю годувати дітей? За 100 євро прогодувати сім’ю неможливо. Працюю у Польщі кілька місяців, то хоч знаю, що потім зможемо перезимувати». А ще пан Роман показав на стіну, яку недавно «зашили» ДСП-плитами. Бо перед тим вони з хлопцями працювали і у дощ, і у хуртовину без стіни!
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/01/IMG_1455.jpg)
За словами гідрогеолога солеварні Оксани Бунди, у ХІІІ столітті солевари, яких називали зваричами, були найбагатшими людьми. Бо працю зварича цінували.
У радянські часи за добу добували по 20 тонн солі. Тепер — 700 кілограмів. Колись тут працювало 100 осіб, зараз — лише 28.
Востаннє ремонт проводили… 1924 року. Чимало приміщень порожні, а територія заводу з кожним роком зменшується. Її, наче ножицями, відрізають. Гаражі «підпирають» все ближче і ближче. Ну, хтось же дав дозвіл на їх встановлення? Але, маючи таку унікальну солеварню, держава і керівництво міста не цінують цього.
На солеварні пригадала соляні копальні у польській Вєлічці. Це — неоціненний скарб поляків, про який вони дбають як про рідний дім. Соляні вєлічківські шахти — не лише історична «родзинка» Польщі, а й свого роду підземний санаторій, де лікують бронхіти та інші захворювання легень. Хоча за свою тисячолітню історію соляне родовище у Вєлічці пережило і пожежі, паводки, війни і руйнування, але продовжувало працювати. Тепер там проводять ще й екскурсії — за 25 євро можна спуститися вниз і багато чого цікавого побачити. Глибоко під землею у соляній копальні діє єдиний у світі підземний католицький храм. Щонеділі о 7.30 тут відправляють недільні меси. Тричі на рік у соляній церкві проходить урочиста Літургія на честь святої Кінги, засновниці і духовної покровительки родовища.
А чому чогось подібного не хочуть зробити у Дрогобичі? Принаймні зберегти від остаточної руйнації те, що для нас зберегли і передали прадіди.
У «Туристично-інформаційного центру Дрогобича» мріють про той час, коли у Дрогобич приїжджатимуть туристи з усього світу. Але що можуть зробити кілька ентузіастів, коли державні мужі не дбають про місто. Ну хоча б зупинитися туристам десь би треба було. А у Дрогобичі немає жодного готелю.
Свою сіль дрогобичани розкуповують, хоч вона й удвічі дорожча за, скажімо, артемівську. У місцевих кав’ярнях пропонують солону каву. Хочеться вірити, що підприємство, яке пережило польських королів, австрійських цісарів, німецьких окупантів та радянську владу, не зникне через людську байдужість…
Фото автора