Тисяча кіз, двадцять п’ять баранів і косуля Бембі…
Як екс-голова Львівщини став фермером і сироваром
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/379845/img4095.jpg)
Чи знали ви, що кози такі ж розумні, як, наприклад, собаки?! А козячий сир запобігає раку?! Молоко кози використовують для виготовлення дитячого харчування, бо воно максимально наближене до материнського. В Європі дитячі козячі суміші — найбільш затребувані і найдорожчі. Коза, на відміну від корови, може один раз народити і сім років давати молоко. Натомість корова щороку мусить бути тільною, і лише тоді дає молоко. А ще козяче молоко зовсім не має запаху! Специфічний запах з’являється лише тоді, коли молоко постоїть у приміщенні, де тримають козу чи корову. Якщо, наприклад, його поставити у парфумерному магазині, то набере запаху парфумів. Про це та чимало іншого я дізналася на козячій фермі, що належить родині відомого бізнесмена, колишнього голови Львівської ОДА Миколи Кмітя.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/foto-14.jpg)
Якщо їхати зі Львова, то, не доїжджаючи кілька кілометрів до Стрия, є поворот на село Вівню. Ще кількасот метрів — і перед нами ворота молочної ферми «МУККО». Біля входу на нас уже чекає Микола Кміть, який давно запрошував відвідати це унікальне сімейне господарство. Видно, що пан Микола дуже переймається цією справою, хоча насправді усім тут від першого дня займається його син Назар з дружиною Алісою. Але, звісно, без допомоги батька, який є досвідченим бізнесменом і управлінцем, не обійшлося.
Пан Микола веде до козятника. По дорозі розповідає, що ідея створити козячу ферму та побудувати сироварню належить Назару. Хлопець багато років займався футболом. Вчився в англійській футбольній академії «Болтона», грав у команді «Скала», президентом якої є Микола Кміть, був у складі національної молодіжної збірної. Але бізнесова жилка перемогла, і у 23 роки хлопець вирішив стати фермером! Довго шукали відповідні приміщення і натрапили на колишні колгоспні розвалюхи. Їх свого часу викупив якийсь чоловік, розводив тут свиней, але бізнес не пішов. Кміті у нього ферму відкупили, відремонтували старі приміщення і збудували нові.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/7619.jpg)
Козятнику вже два роки. Перших триста кіз елітної альпійської породи привезли з Франції. Зараз на фермі понад тисяча кіз. У планах мати 20 тисяч кіз — поставити своєрідний європейський рекорд! Бо наразі найбільша ферма у Голландії — там 10 тисяч кіз.
Перш ніж показати стайні, де тримають кіз, пан Микола веде нас у «зоопарк». В окремому вольєрі — молоді цапки. Їх тут з десяток. Дуже кумедні. Постійно скачуть один на одного, буцаються…
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/foto-5.jpg)
З ними також живуть два баранчики і косуля. Її принесли місцеві селяни. Дитинча знайшли у лісі. Маму, вочевидь, вбили браконьєри. Тваринку на фермі виходили, відгодували, назвали Бембі. Вона прижилася, стала ручною. Любить людей, особливо дітей, які часто приїжджають сюди на екскурсії. Бембі дає погладити себе по голові. Щоправда, косуля тримається осторонь цапків і баранчиків. Коли їм принесли обід, то цапки аж скакали на жінку, що несла їжу у відрі. А Бембі благородно лежала збоку і навіть не поворухнулася, гідно чекала своєї черги…
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/45257892_335811516977991_5721558855373029376_n.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/45061464_529497397514133_8115912593572364288_n.jpg)
Йдемо у стайні, де тримають кіз для розплоду. Тут в окремих вольєрах кози різних порід. Приблизно на 25 кіз один цап. Коза може завагітніти, коли їй виповнився рік і вона має вагу мінімум 35 кілограмів. Живуть тварини в середньому сім-вісім років. Якщо вага менша і коза не має ще року, запліднювати не бажано. «Знаєте, як вбили українське козівництво? — запитує пан Микола. — Козячих ферм в Україні майже не було, кіз зазвичай тримали селяни. Цап гуляв разом з козами і міг заскочити на ще малих, статево недозрілих. Цього ніхто не контролював. Коза вагітніла у неповнолітньому віці і народжувала маленьких, слабких дитинчат. Так і вироджувалися».
На фермі є кози різних порід. Коричневі з чорним хребтом — це альпійські. Така коштує мінімум 500 євро. Повністю білі — зааненська порода. Їх купують у Європі. А сірі та волохаті — наші, українські, з рідних Карпат. «Якщо у когось залишились кози, а переважно їх ще тримають на Закарпатті, скуповуємо тварин. Даємо для запліднення гарного цапа і так намагаємося відроджувати козівництво», — каже пан Микола. Українська коза в середньому коштує тисячу гривень.
Підходимо до одного з вольєрів. Одні кози жують сіно, інші лежать та відпочивають. Цапа можна впізнати за розкішними великими рогами. Хоча деякі кози також мають роги. «Ми роги козам не випалюємо, — каже Микола Кміть. — У Голландії, наприклад, випалюють, у Франції — ні. Рогами одна одній можуть завдати травми. Спочатку думали випалювати, та коли спробували, козенята почали несамовито пищати. Усім стало шкода тварин. Відмовились від цього».
Звертаю увагу, що на спині багатьох кіз фіолетові плями. «Це спеціальна мітка, — пояснює пан Микола. — Цапу на груди ставимо пристрій з фарбою. Коли скаче на козу, у неї на спині залишається відбиток. Відтак знаємо, що коза мала сексуальний контакт з цапом, значить, на 99 відсотків впевнені, що вагітна. Через два місяці помічену козу ведуть на УЗД. Народжує через п’ять місяців».
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/foto-878.jpg)
Для новонароджених є окреме приміщення — «роддом». Тут маму з козенятком тримають чотири дні. Потім малюка забирають від мами. На фермі є два французькі апарати, у які заливають козяче молоко, і малюки мають постійну можливість їсти. Крім того, стоять великі лампи, під якими козенята за потреби гріються.
Наразі немає жодної мами, але є багато вагітних. У лютому-березні наступного року очікують чотириста козенят.
Є на фермі і так званий дитячий будинок, де тримають молодняк. Найменші народилися у березні.
Якраз підходимо до вольєра з молодими козами. Кілька одразу підбігають до нас.
«Це фірма, — пан Микола гладить по голові козу коричневого окрасу. — Бачите, які альпійці гарні, расові».
Йдемо в інше велике приміщення, де тримають 750 кіз. Звертаю увагу, що цапи якісь геть худі і змарнілі. «Цап може запліднити за день три кози. Може і більше, але вже буде неефективно, після такого контакту коза не народить. Після запліднення 20-ти кіз цап худне на 15 кілограмів. Весною і восени у них найбільш інтенсивне сексуальне життя. Тому цапи такі спрацьовані», — сміється пан Микола.
Попри втомлений вигляд, цап принюхується до кози. «Нюхає, яка „йде в охоту“, на ту скаче. При цьому козячий запах дає не коза, а саме цап. Коли у них „шлюбний період“, залоза на чолі виділяє специфічний запах. Кози чують цей запах і біжать до нього».
Підходимо до іншого вольєра. «Це наш Борька — найкрутіший цап на фермі. Бос всіх цапів. Авторитет. Інші цапи його слухають», — продовжує пан Микола. Харизматичний Боря якраз пригледів собі кізочку, вже зібрався на неї скочити, але вона чогось не захотіла, відійшла. «Втекла», — коментую. Пан Микола сміється. «Від нього не втече. Від Борі — нереально». Тим часом кілька кіз труться біля Борі. Одна, найактивніша, відганяє від цапа конкуренток. Одне слово, шалені пристрасті!
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/foto-2466.jpg)
Виявляється, кози, як і люди, люблять інтим. Якщо кози не підпускають до себе кавалерів, досвідчені французькі фермери радили у таких випадках закривати вікна чимось темним. Особливо влітку, коли світлий день довгий. Зараз темніє рано, для сексу найкращий період.
Доять кіз два рази на день — о шостій ранку і шостій вечора. Процес доїння автоматизований. Для цього закупили спеціальне німецьке обладнання, яке коштує півмільйона євро. Перед доїнням кіз заганяють у т. зв. передбанник. Там вони п’ють воду і чекають своєї черги. Потім автоматично відчиняються дверцята, і 24 кози заходять у спеціальні кабінки. Першими заходять найавторитетніші кози. У них, між іншим, серйозна ієрархія. Під час доїння подається корм. Перед доїнням кожну дійку промивають перекисом водню. Після того, як подоїли, припалюють йодним розчином, щоб не потрапили бактерії.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/foto-17.jpg)
Молоко по трубах потрапляє у накопичувач, де зберігається за температури 4 градуси за Цельсієм. Звідти його везуть на сироварню. В сусідній кімнаті встановлене комп’ютерне устаткування, на якому висвічуються усі показники доїння: яка коза скільки дала молока. Коза дає мінімум літр молока на день, буває і три-чотири літри.
Пан Микола пригостив мене свіжим охолодженим козячим молоком. Надзвичайно смачне, солодке, без будь-якого запаху. «Запаху і не може бути, — коментує моє зауваження, — бо у нас молоко не має контакту з повітрям приміщення, де перебувають кози. А запах дає, власне, приміщення, в якому стоїть молоко».
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/IMG_4060.jpg)
Прямуємо на сироварню дивитися, як виготовляється сир. Дорогою пан Микола розповідає, що, окрім козятника, мають свій корівник, а також 25 баранів. «У перспективі плануємо й баранів розводити, — каже. — Незабаром відкриваю санаторій у Моршині, то буде дієтичне м’ясо». Принагідно зауважує, що в Україні є величезна ніша з виробництва овечого сиру. «Ми би з радістю варили, але у нас немає овечого молока. Якщо хтось має овече стадо, готові закуповувати молоко і варити овечий сир».
Усе обладнання на сироварні — з Голландії. «Усією сім’єю побували там на подібній сироварні. Частували нас сиром власного виробництва. Я спитав, як такий смачний сир зробити? Відповідь власника заводу була простою: мати свіже козяче молоко і якісне обладнання для виготовлення сиру», — розповідає пан Микола.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/6620.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/IMG_4065.jpg)
Процес сироваріння — тривалий і трудомісткий. Спочатку у велику п’ятитонну ємність заливають свіже молоко, де він і відбувається. За добу у цій ємності можна варити шість разів. Потім зварений сир стоїть під пресом: дві атмосфери тиснуть на сир і витискають сироватку. Після цього має відстоятися ще десять годин, щоб зберегти форму. Є 15-кілограмові форми, п’яти- і двокілограмові. Головки твердого сиру на добу опускають у соляний розчин. Потім три-чотири дні він сохне, після чого головки обмазують латексом.
Заходимо у величезне приміщення, де на полицях лежать сотні головок сиру. Це камера дозрівання, де температура повітря 12 градусів і вологість 75 відсотків. Тут сир відлежується мінімум три місяці. Чим довше сир лежить, тим дорожчий, бо стає твердішим і має більш насичений смак. Цим сири подібні до вина чи коньяку.
Головки сиру тут мають різний колір. Білий — це, власне, козячий. Оскільки козячого молока наразі менше, ніж коров’ячого, роблять лише один вид козячого — класичний. Інші кольори — це коров’ячий сир. Мою увагу привернули чорні головки. Виявляється, це сир з віскі. Під час варіння виливають у молоко кілька літрів шотландського віскі. Крім того, є сир з горіхом, з перцем чилі, з травами, з пажитницею (точну рецептуру тримають у секреті). Віднедавна почали виготовляти сир з трюфелем. Його у масовому продажу ще немає, можна придбати лише у кількох елітних магазинах. Пробували робити сир з медом, але наразі не виходить. Голландці такий сир варять, але зі штучним медом, а у Кмітів він натуральний, бо мають свою пасіку. Тож шукають, як удосконалити рецепт.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/foto-666.jpg)
Нарешті заходимо в останню кімнату, де дівчата у білих халатах фасують вже готовий для продажу продукт. Запитую, чи люблять їсти сир? Сміються. Річ у тім, що перед фасуванням обов’язково його тестують. «Дівчата вже не можуть його їсти, але мусять», — каже пан Микола. Хоча, якщо сир недобрий, це видно неозброєним оком — головка надувається, як м’ячик. Такий, звісно, відбраковують. Пан Микола питав у голландців, що ті роблять з таким сиром? Жартували, що продають росіянам…
Господар запрошує на дегустацію сирів. Усі надзвичайно смачні, але мені найбільше сподобався сир з віскі. Це при тому, що алкоголю я взагалі не вживаю.
Після відвідин цієї ферми у магазинах та супермаркетах шукаю сири лише фірми «МУККО». По-перше, знаю, що це натуральний, екологічно чистий продукт, бо на власні очі бачила увесь процес виробництва. А по-друге, свій до свого по своє!
Усі фото авторки