Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Торгуєш в Інтернеті мікрохвильовками? Купи касовий апарат!

З 1 квітня ціни на побутову техніку можуть суттєво зрости.

Плануєте придбати холодильник, планшет чи хлібопічку? Варто поспішити. Від суботи, 1 квітня, для продавців побутової техніки починають діяти нові правила реалізації технічно складного товару, який підлягає гарантійному ремонту, — їх зобов’яжуть працювати з касовими апаратами. У Кабміні повідомили: нововведення торкнеться 50 тисяч підприємців. Чиновники переконані: якщо змусити торговців бойлерами і фотоапаратами використовувати реєстратори розрахункових операцій, це дозволить вивести цей бізнес з тіні і наповнити бюджет. Однак експерти припускають, що заплатити за цю ініціативу у кінцевому результаті доведеться споживачу. Ціни на побутову техніку можуть зрости на 5-30%.

Власники невеликих магазинів стверджують, що у такий спосіб їх намагаються “вичавити” з ринку. “Працюємо легально. Всім покупцям видаємо товарний чек і гарантію виробника. Тепер же нас “у темпі вальсу” змушують придбати касові апарати, зареєструвати їх у податковій, оформивши купу документів, - скаржиться один з підприємців (прізвища не називає). Якщо працюєте на касовому апараті, то повинні вести касовий облік. Якщо у документах є неточності, податкова має право оштрафувати. Крім того, на цих апаратах ще треба вміти працювати, а часу навчити людей у нас немає (про зміни стало відомо наприкінці 2016 року. - Авт.). Виходить, треба шукати нових працівників. Усі витрати на закупівлю і обслуговування касових апаратів (орієнтовна вартість одного — від 5 до 7,5 тис. гривень) доведеться закласти у вартість товару. Виграють від цього потужні торговці. Мало того, що за рахунок закриття дрібних магазинів частина покупців перейде до них (у ситуації, що склалася, цього не уникнути), ще й зможуть підняти ціни. Замовляють велику кількість товару і за це мають додаткові знижки від постачальників. Важко їм буде втриматися від спокуси суттєво підняти виторги в умовах зниження споживацького попиту”.

Підприємець каже, ініціатива уряду бажаного ефекту не дасть, а тільки нашкодить, бо вдарить по малому бізнесу, який після підняття “мінімалки” й так ледве тримається “на плаву”: “Продавців алкоголю також змусили проводити всі розрахунки з покупцями на касових апаратах, однак кількість контрафактного товару на ринку від цього не зменшилася. Для продавців “контрабасу” не проблема встановити касовий апарат. Багато з них уже на ньому працюють. Повірте: якщо товар потрапив на український ринок без сплати ПДВ, кмітливі бізнесмени придумають, як його реалізувати”.

“113 тисяч гривень на рік — стільки в середньому втратить підприємство малого і середнього бізнесу через цю ініціативу, - наводить результати М-тесту, який оцінює вплив регуляторних актів на малий бізнес, голова Асоціації суб’єктів господарювання України, голова ВГО “Союз захисту підприємців” Сергій Доротич. - Звикли рахувати грошові витрати, але не рахуємо витрат часу - скільки часу “з’їсть” встановлення програмного забезпечення, підключення касових апаратів, здача звітності. Підприємець, який живе у маленькому селищі, міг продати два холодильники на рік і заробити на цьому від 2 до 6 тисяч гривень. Тепер йому доведеться “згорнути” свій бізнес. Якщо наші можновладці справді хочуть боротися з контрабандою, то треба робити це на кордоні, а не воювати з малим бізнесом, який і так ледве дихає, і споживачами (окремі депутати озвучували пропозицію штрафувати покупців нелегального товару). Касовий апарат, який МВФ подає нам як велике благо, насправді не здатен вивести бізнес з тіні. Дослідження, яке провів сам МВФ два роки тому, це показало. Чек можна вибити, а можна не вибити. Існують інші, більш нові та ефективні технології контролю”.

Схожі новини