Продукти від осінньої нудьги: риба поліпшить настрій, зелень додасть енергії
Нестача сонця, короткий світловий день, вітер і різка зміна температур — основні фактори, які впливають на настрій у холодну пору року. Чимало людей починають відчувати занепад сил, поганий настрій, нудьгу та меланхолію. Тому у холодну пору року слід приділяти особливу увагу своєму раціону
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/523756/frykadelky.jpg)
Чарівної їжі від осінньої нудьги не існує. Однак продукти, багаті на фолієву кислоту, вітаміни С, D і В, здатні знизити загальний рівень стресу. Крім цього, вплинути на перепади настрою можуть складні вуглеводи та білки. Саме у кишківнику виробляється близько 95% загального серотоніну — «гормону щастя», а це означає, що стан здоров’я кишківника відповідає за настрій.
Тунець, лосось і сардина багаті на омега-3 і вітамін D. Ці елементи покращують настрій і підтримують здоров’я мозку. Лосось сприяє зниженню холестерину за рахунок великого вмісту омега-3 жирних кислот. У лососі багато ніацину, вітаміну В6, рибофлавіну. Ці компоненти допомагають тілу перетворювати їжу на енергію, а омега-3 допомагає спалити жир.
Листова зелень — шпинат та рукола — є джерелом фолієвої кислоти (вітамін В9), яка бере участь у синтезі «гормонів щастя» — серотоніну та дофаміну. Вживання зелені допомагає відновити бадьорість, запобігає занепаду сил, забезпечує мозок киснем.
В авокадо багато магнію, калію, вітаміну К та вітамінів групи В. Ці мікроелементи підтримують загальний стан здоров’я та добре самопочуття.
Шоколад, у якому понад 70% какао, має протизапальні властивості та насичений магнієм. Він може підвищити рівень ендорфіну та знизити рівень гормонів стресу.
Курка та індичка без шкіри, біла риба, тофу, грецький йогурт та яєчні білки є найкращими джерелами триптофану. Це амінокислота, яку організм використовує для вироблення серотоніну.
У бананах також багато триптофану. Вживання бананів знижує рівень стресу і дозволяє почуватися спокійніше. Банани дають швидкий енергетичний заряд, оскільки містять три види вуглеводів — фруктозу, глюкозу та сахарозу, які всмоктуються у кров із різною швидкістю. Вони швидко дають відчути приплив енергії, але спад йтиме повільно, оскільки сахароза підтримуватиме стабільний рівень цукру у крові.
Коли готуєте білкові страви (з м’яса, риби, яєць), додавайте пряні трави та спеції (кмин, часник, хрін, гвоздику), сік лимона, яблучний оцет, гранатовий сік.
Фрикадельки з риби у соусі
300 г філе замороженої білої риби, 2 помідори, 1 болгарський червоний перець, 1 перець чилі, 1 ріпчаста червона цибулина, 1 картоплина, 1 зубчик часнику, 1 ст. ложка томатної пасти, 1 ст. ложка сметани, 1 склянка молока, 1 яйце, 4 ст. ложки панірувальних сухарів, 0,5 ч. ложки приправи для риби, 2 ст. ложки олії, 1 ст. ложка вершкового масла, сіль і перець, зелень — для подачі.
Філе риби розморозити, нарізати та викласти у чашу блендера. Додати 1 велике яйце. Натерти на середній тертці невелику картоплину і додати в чашу, подрібнити блендером або змолоти на м’ясорубці.
Додати приправу для риби, сіль, перець, панірувальні сухарі, перемішати. Фарш має бути густим. Поставити рибний фарш у холодильник на пів години.
На розігрітій олії обсмажити до появи аромату посічений часник і перець чилі. Овочі вийняти, олію залишити. На ній обсмажити до прозорості очищену і нарізану тонкими півкільцями червону цибулю.
Солодкий перець (без шкірки) очистити від насіння і нарізати соломкою. Додати до овочів. З помідорів зняти шкірку, нарізати і додати до овочів. Додати сметану, масло, томатний соус, посолити і поперчити, перемішати і тушкувати до готовності. Можна додати дрібку цукру. Додати 1 склянку молока чи води, посолити, перемішати і 1 хв млоїти на вогні.
Форму для запікання змастити олією і викласти овочі. Кілька ложок рідини із соусу залишити. З рибного фаршу сформувати невеликі фрикадельки, обваляти у панірувальних сухарях і викласти на овочі. Зверху полити їх рідким соусом. Накрити форму (не щільно) фольгою і запікати у розігрітій до 1800С духовці 20 хв.
Потім зняти фольгу і запікати ще 2−3 хв до невеликого зменшення рідини.
Готову страву посипати зеленню.