Фестиваль «ґаздиня Фест» у Дрогобичі
Лунали колядки, столи вгиналися від розмаїття наїдків
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/504680/festyval.jpg)
Автентичний фестиваль галицьких традицій «ґаздиня Фест» втретє провели на Львівщині. Звучали колядки, віншування, частували різдвяними стравами, якими багата культура цього етнорегіону Бойківщини.
Свято об'єднало талановитих господинь міст Дрогобича і Стебника та сіл громади, освітніх і культурних закладів, управлінь та відділів міськради. Вправні ґаздині наготували, наварили, напекли розмаїтих смаколиків: пампушків, струцлів, пляцків, тістечок. Не забули й про головний символ свят — кутю. Кожна господиня робить її по-своєму, бо додає особливий інґредієнт. А ще наварили вареників, грибної юшки, кручеників, голубців, узвару… Частували й яворівським пирогом, внесеним до нематеріальної культурної спадщини України. Були й крафтові наливки, напої.
Роботу вправних ґаздинь оцінювало компетентне журі: відома акторка, телеведуча і громадська активістка Римма Зюбіна, депутат Львівської обласної ради Сергій Оленич, міський голова Дрогобича Тарас Кучма й депутат міськради Марта Слотило. У різних номінаціях переможцями з-поміж господинь визначено Дрогобицький науковий ліцей імені Богдана Лепкого, центральну міську бібліотеку і господинь сіл Лішня та Дережичі.
За словами Лесі Татарської, ініціаторки і засновниці фестивалю, на основі рецептів ґаздинь, які представляли галицьку, бойківську, лемківську, гуцульську кухні, планують видати книгу смаколиків фестивалю.
— Сьогодні ворог робить усе для того, щоб нас знищити, — летять бомби та ракети на наші міста, підкидають нам різноманітні інфоприводи, щоб ми пересварилися, але пам’ятаймо — лише в єднанні наша сила. Маємо розуміти, що в такі темні часи маємо бути натхненням одне для одного, бо тільки світлом ми зможемо перемогти темряву. Такі автентичні дійства, як «ґаздиня Фест», покликані гуртувати нас і робити трішки щасливішими у час Різдвяних свят, — наголосила Римма Зюбіна.
Фестиваль мав і благочинну мету — збір коштів на потреби українських воїнів. Цьогоріч на фестивалі задонатили значно більше, аніж торік. Зібрані кошти скерують на 67-ий батальйон територіальної оборони.
Присутні мали змогу насолодитися колядками та щедрівками у прекрасному виконанні Прикарпатського ансамблю пісні та танцю «Верховина» і творчих колективів навчальних закладів та сіл Дрогобицької територіальної громади.
Пляцок «Чорнобривці»
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/01/%D0%BF%D0%BB%D1%8F%D1%86%D0%BE%D0%BA.jpg)
Для коржів: 250 г масла, 3 склянки борошна, 100 г цукру, 3 ст. ложки какао, 18 г розпушувача, 5 ст. ложок сметани.
Для макової маси: 400 г маку, 3 яйця, 1,5 склянки цукру, 100 г масла.
Для кокосової маси: 6 білків, 1 склянка цукру, 200 г кокосової стружки, 2 ст. ложки крохмалю.
Для крему: 6 жовтків, 1 склянка цукру, 2 ст. ложки борошна, 300 г молока, 400 г масла.
Коржі. До масла додати цукор, сметану, какао та борошно. Замісити туге тісто. Розділити на шість рівних частин: 3 частини поставити в холодильник, решту — в морозильну камеру.
Після охолодження, через близько 45 хв, вийняти по одній частині тіста з холодильника і з морозильної камери. Охолоджену розкачати, викласти у форму 22×37 см, змастити маковою масою, потім викласти кокосовою, а зверху натерти на тертці частину тіста з морозильної камери. Випікати за температури 175−180°C 15−20 хв. Так спекти усі коржі. Коли охолонуть, змастити кремом.
Макова маса. Мак запарити і змолоти. Додати яйця, цукор, розтоплене й охолоджене масло. Змішати всі інґредієнти.
Кокосова маса. Ретельно збити білки з цукром до загустіння, додати кокосову стружку, крохмаль і акуратно вимішати.
Крем. Жовтки збити з цукром, борошном та молоком. Варити на малому вогні до загустіння, коли вистигне, збити з м’яким маслом.
Дати пляцку настоятися щонайменше 6 год.