Артишоки, морський язик, фрикасе з орябків…
Рецепти з давніх рукописів — у новій книзі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/486792/kukhniahalychyny.jpg)
У «Видавництві Старого Лева» побачила світ нова книга «Шляхетна кухня Галичини» — чудова праця, базована на документальних матеріалах та приправлена смачними подробицями. Її автори — історик Ігор Лильо та дослідниця галицької кухні Маріанна Душар — привідкривають читачам залаштунки життя найвідоміших родів Галичини наприкінці ХІХ — на початку ХХ століть.
«Книга, завдяки вдалому поєднанню історичних розвідок та оригінальних переписів страв, розповідає, як жили, мандрували, приймали гостей та організовували банкети представники аристократії, — зазначають у видавництві. — Пише про те, хто працював на їхніх кухнях, як вирощувались продукти для святкових столів, хто забезпечував учасників процесу кухонним начинням та вишуканими товарами. А ще на сторінках книги читач відшукає десятки рецептів страв, якими ласували аристократи Галичини — від фуа-ґра з желе та філе голубів з омарами до канапок та капусняку».
— Робота над книгою почалась кілька років тому із цікавої знахідки в архіві, — розповів один із авторів Ігор Лильо. — Поміж численними документами родини князя Анджея та Елеонори Любомирських є конверт з кількома десятками меню, що належали їхнім друзям чи родичам. Щоденне життя замкнутої для суспільного загалу групи часто породжує чимало вигадок чи фантазій. Тому виникла ідея «посидіти» з ними за спільним столом. Зазирнути в салон і на кухню. Привідкрити двері до спіжарки та у приватне життя господарів і тих, хто готував їжу. Ми спробували тамту Галичину «на смак», і нам сподобалось.
— Попри мою давню фахову пристрасть до галицької кухні, її смаків та рецептів, я ніколи не мала справи з кухнею еліти, — каже Маріанна Душар. — Тож коли Ігор запропонував мені разом попрацювати над книгою, яка базувалася на меню шляхетних родів Галичини, анітрохи не вагалася. Для мене це було чимось схожим на складання пазлу — розчитати давній рукописний текст, дізнатися історію страви, з’ясувати де, скажімо, в околицях Львова вирощували шпараґи…
У книзі левову частку текстів займають оповідання про те, які ж власне наїдки були на столах у шляхетної родини Любомирських. В уяві постає нескінченний стіл, на якому з’являються страви французької, польської та галицької кухонь — у поєднанні з найкращими європейськими винами.
Автори придумали, як за допомогою книжки зібрати кошти і передати на потреби війська за посередництва відомої волонтерської організації «Львівський Лицар». Маріанна Душар зініціювала лотерею для читачів з України. Серед усіх, хто зробить внески, автори розіграють примірник книги. Маріанна Душар її підпише і відправить у будь-який куточок України власним коштом. Є можливість придбати книгу і в Європі з підписом авторки. Частину вартості з кожного примірника автори теж передадуть «Львівському Лицарю» на потреби ЗСУ.
Пропонуємо читачам осучаснений рецепт із книги — «Карі зі сідла ягняти» (сідло — м’ясо з кісточкою із задньої третини спини ягняти).
Карі зі сідла ягняти
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/03/%D1%8F%D0%B3%D0%BD%D1%8F%20%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%80%D1%96.jpg)
8 шматків сідла ягняти (або молодого барана), 4 ст. ложки олії або кокосового масла, 2 великі помідори, очищені від шкірки і нарізані кубиками, 2 ст. ложки часникової пасти (або 1 середня головка часнику), 3 цибулини, нарізані кубиками, 1 ст. ложка імбирної пасти (або 1,5 см свіжого кореня імбиру), 2 ч. ложки меленого коріандру, 1 ч. ложка меленого кумину, 0,5 ч. ложки куркуми, 0,5 ч. ложки порошку червоного чилі, 2 ч. ложки гарам масала (суміш спецій), 0,5 склянки води, сіль, зелень кінзи.
У пательні з товстим дном розігріти олію та швидко обсмажити шматки ягнятини до золотистого кольору, відкласти. До цієї ж олії додати цибулю, смажити, поки цибуля не набуде світло-золотистого кольору, 8−10 хв. Вийняти цибулю на сито і забрати зайвий жир паперовим рушником. Розтерти цибулю до гладкої пасти за допомогою блендера, за потреби можна додати ложку води, відкласти. Збити блендером помідори, часникову та імбирну пасти, відкласти.
Розігріти олію, яка залишилася від смаження цибулі, і додати цибулеву пасту. Пасерувати 2−3 хв. Додати помідорово-часниково-імбирну пасти, коріандр, кумин, куркуму, порошок чилі та гарам масала, добре перемішати.
Пасерувати, доки олія не почне відокремлюватися, — це може зайняти до 10 хв.
Викласти в соус шматочки ягняти, перемішати і пасерувати близько 8 хв. Додати в пательню 0,5 склянки гарячої води і добре перемішати. Довести до кипіння, зменшити вогонь, щоб кипіння було ледь помітним, накрити покришкою. Готувати, допоки ягнятина не зм’якне. Постійно перевіряти, чи не випарувалася вода, і додавати за потреби, перемішувати, щоб не пригоріло.
Коли ягнятина приготується, викласти її на полумисок зі звареним рисом. Задекорувати кінзою.