Продуктові запаси на випадок облоги
Найкраще заморозити готові страви і приготувати тушкованку
Війна повністю змінила наші звички. Якщо раніше ми не купували нічого зайвого – за потреби завжди можна було придбати у крамниці все необхідне, то тепер без запасів харчів краще не залишатися. Що купити, як зберегти продукти і приготувати їх без світла і газу?
Хліб. Нарізати скибками, покласти в пакет і заморозити. Розморожувати за кімнатної температури за кілька годин до вживання, просто вийнявши потрібну кількість з морозильної камери. Хліб смачний, як до заморожування. А коли не стане світла, то ті скибки можна засушити.
М’ясо. Якщо розморозиться, добре посолити, залишити на холоді до 3 днів, перед приготуванням промити, страву вже не солити. Можна приготувати тушкованку.
Якщо є можливість, придбати сиров’ялені м’ясо, ковбасу. А також сало – солоне, копчене, запечене. Домашню ковбасу можна залити смальцем. Можна насушити м’яса, якщо є електросушарка.
Крупи і макарони. Варто придбати 2-3 кг макаронів, 1-2 кг різних круп – гречку, вівсянку, кус-кус, булгур, манку, каші дитячого харчування, локшину швидкого приготування. Все можна заливати водою, навіть холодною, кефіром, молоком.
Консерви – м’ясні, рибні, овочеві. Їх можна додавати до макаронів. Якщо залити гарячою водою, вийде своєрідна юшка.
Жири – масло, смалець, олію. Щоб зберегти вершкове масло хоча б кілька днів – покласти його в ємність з дуже холодною водою, воду щодня міняти. Або у дуже солону воду – ропу. Можна приготувати пряжене масло.
Овочі: картопля, капуста, буряки, морква.
Фрукти: яблука, трохи цитрусових. Лимон змолоти на м’ясорубці і вимішати з цукром 1х1.
Борошно і дріжджі. Поки буде світло, можна випікати хліб – борошно, дріжджі, вода, сіль. Дріжджі також можна заморозити.
Чорний шоколад, сухе печиво, сухарики, снеки, хлібці, бублики. Сухарики можна насушити із хліба чи батона (додати сіль, спеції за бажання), зберігати краще у великих банках), бо у мішечках може завестися міль.
Спортивне харчування – зберігається за будь-якої температури, суміш просто розчиняти у холодній воді.
Сухофрукти і горіхи, арахісове масло – добре насичують та довго зберігаються.
Великий запас питної води.
Сіль, цукор, мед.
Найкраще заморожувати вже готові страви. Якщо не буде можливості готувати, просто розморозити і можна їсти.
Не забудьте про свічки, сірники, запальнички.
Тушкованка
Найкраще готувати тушкованку методом тиндалізації, термін зберігання до 3 місяців, бажано у холоді – на балконі, у погребі.
Тіндалізація – спосіб стерилізації, запропонований Джоном Тіндалем. Полягає у багаторазовому нагріванні рідин (упродовж 1 год) від трьох до п’яти разів з проміжками у 24 год. За цей час спори бактерій, що вижили за температури 100°С, проростають, і їхні вегетативні клітини гинуть внаслідок подальшого нагрівання.
М’ясо нарізати на шматки близько 3х3 см, посолити з розрахунку 2% солі на 1 кг м’яса, додати трохи спецій – чорного перцю, меленого коріандру. Банки під єврокришку ретельно вимити і простерилізувати. На дно покласти лавровий листок, щільно наповнити м’ясом, не доходячи до верху банки 2-3 см. Простерилізувати кришки і гарячими герметично закрити банки як готову консервацію. Банки помістити у велику каструлю і залити водою, трохи не доходячи до кришок. Довести до кипіння і варити від початку кипіння рівно 1 год. Залишити на плиті. На другий і на третій день доливати воду, що википіла, і знову варити 1 год. На 3-й день охолоджені банки вийняти, перевірити, чи герметично закриті, витерти та перенести на холод.
Пряжене масло
Ощадний спосіб приготування пряженого масла – на водяній бані.
240 г хорошого вершкового масла, краще селянського або магазинного 82,5%, нарізати на шматочки у каструлю. У каструлю більшого розміру налити трохи води, помістити в неї каструлю з маслом та поставити на вогонь. Коли вода закипить, залишити на помірному кипінні.
Коли масло розтопиться, на його поверхні почне утворюватися біла піна (її можна додати до соусу, каші, у випічку). Кип’ятити масло, доки воно не стане прозорим, внизу осяде сироватка, а зверху перестане утворюватися піна. Залишити масло на 2-3 год за кімнатної температури. Піну зняти дерев’яною ложкою. Масло обережно процідити – у ситечко помістіть складену в кілька шарів марлю. Зберігати у скляному або керамічному посуді у темному прохолодному місці.