Час для відновлення ленд-лізу
Обрання Дональда Трампа президентом, разом з контролем Сенату і дуже вірогідним контролем Палати представників Конгресу США, дає йому можливість виділяти стільки грошей Україні, скільки він вважає за потрібне
Це основний підсумок виборів для України, що відбулися 5 листопада у США.
Обраний президент вважає, що занадто багато грошей американських платників податків витрачається на Україну у вигляді подарунка.
Втім, він і під час виборчої кампанії не мав заперечень щодо надання кредиту Україні. Ленд-ліз — це найдешевший кредит, який тільки можна уявити. Не скориставшись цим кредитом з вересня 2022 року по вересень 2023 року, Україна припустилася стратегічної помилки, яка може коштувати ще 300 років російського поневолення.
Це був не просто найдешевший з можливих кредитів, це був ще й символ перемоги, оскільки попередній ленд-ліз, під час Другої світової війни, дозволив здолати агресорів. Відновлення цього кредиту буде непростим, оскільки американські законодавці ображені тим, що український уряд ним не скористався, а надав перевагу дотаціям за рахунок американських платників податків.
Тому потрібне негайне звернення Верховної Ради України до Конгресу США з проханням надання кредиту у вигляді ленд-лізу замість дотацій.
Кредит, на відміну від дотацій, не лягає тягарем на бюджет США тому, що підлягає поверненню.
Велика Британія остаточно розрахувалася з кредитом ленд-ліз, який отримала від США під час війни 1941−1945 років лише у 2006 році.
І при тому не вмерла ні її економіка, і не знизився життєвий рівень громадян. Лютий ворог був розбитий, і свобода британців збереглася. А якщо нація є вільною, то вона завжди знайде ресурси для повернення кредиту. Нагадаю, що надання кредиту ленд-ліз у квітні 2022 року було двопартійною ініціативою, яка отримала майже одностайну підтримку американських законодавців.
Перефразовуючи слова французького юриста Антуана де ла Мерта, слід сказати, що зволікання наших законодавців з проханням про відновлення ленд-лізу буде гіршим за державну зраду, бо це буде ознакою відсутності сірої речовини у їхніх головах.
Розв’язання проблеми скорочення державного боргу США від нині асоціюватиметься з іменем Республіканської партії США. Збільшення витрат на Україну погано коригується з цим завданням.
Цілком можливо, що для розв’язання цієї проблеми знадобиться більше, ніж чотири роки, на які обирається президент США. Тому не виключено, що через чотири роки Демократична партія поверне собі прихильність виборців, якщо Республіканська партія не виправдає їхніх надій. Слід підтримувати тісні зв’язки з центристськими силами обох партій, бо розбіжності між ними не такі вже й великі. Принаймні, стосовно України, вони однаково підтримують її прагнення до незалежності та територіальної цілісності.
На обрання Трампа вже відреагував путін. Він заявив, що прагнення України до НАТО порушувало домовленості 1990 року, і тому він пішов війною, а інакше поважав би територіальну цілісність України.
Ця заява розрахована на те, що в адміністрації Трампа можуть, як схочуть, у це повірити.
Але правда полягає у тому, що у 2014 році путін напав на Україну, щоби вкрасти найбільші українські родовища газу у Криму. Ні про який вступ України до НАТО не йшлося, бо ще 2008 року подруга путіна канцлер Ангела Меркель заблокувала Україні дорогу до НАТО.
росії зараз конче потрібно перемир’я, і тому путін запустив «моркву» про можливу повагу міжнародно визнаних кордонів України. Звісно, вірити у цю брехню не слід, бо якби він поважав кордони України, то й вивів би війська з окупованих територій включно з Кримом та його газовими родовищами. А також зафіксував цей факт у конституції росії.
Тому ленд-ліз від США є найкращою відповіддю путіну, бо має на меті те саме, про що говорить путін — повагу до територіальної цілісності України, яку росія зобов’язувалася поважати.
Тільки ленд-ліз це зробить на ділі, а не на словах.