«Кузькіна мать» повертається
Кажуть, історія повторюється двічі: спочатку, як трагедія, потім, як фарс. Зустріч очільників США та Радянського Союзу Джона Кеннеді та Микити Хрущова, у 1961 році у Відні, передувала найбільшій кризі між двома ядерними державами. А починалося усе з бажання Хрущова «стибрити» Західний Берлін
Сьогодні Західним Берліном виступає Україна, бо, як і у 1961 році, Москва вважає, що через таку «дрібницю» США не наважаться розв’язати ядерну війну.
Після Карибської кризи 1962 року Микита Хрущов просидів у своєму кріслі два роки. Його скинули з посади першого секретаря ЦК КПРС у 1964-му не в останню чергу тому, що його партійна еліта, натерпівшись страху від можливого ядерного удару по Москві, воліла бачити очільником держави людину менш схильну до блефу та авантюр.
Розгортання Росією двох військових груп чисельністю 110 тисяч військовослужбовців вздовж кордонів з Україною є демонстративною підготовкою до вторгнення. Точніше, до створення умов для шантажу українського уряду. Після повного розгортання військ неминуче буде ультиматум Україні. І вже у разі невиконання якого може статися вторгнення російських військ.
Самі по собі ці два угруповання російських військ є недостатніми, щоб подолати українську оборону, бо відстань для перекидання військ від одного угруповання до іншого становить для російських військ 1000 км, а для захисників українських кордонів тільки 500 км. Але де гарантія, що Росія не застосує авіацію або ракетні війська?
«Маршал» Давид Арахамія з фракції «Слуга народу» точно знає, що вторгнення не буде. Цікаво, куди він сховає свій язик, коли на ультиматум доведеться відповісти «ні», усвідомлюючи, що за цим настане російська агресія. Якщо Арахамія так впевнений, що навали не буде, може добряче заробити, придбавши зараз російські облігації і продавши їх, коли все обійдеться… Як повідомляє агентство Блумберг, ціни на російські облігації позики впали, бо іноземні кредитори позбавляються цих паперів з втратами для себе. Роблять це через побоювання відключення Росії від міжбанківської системи SWIFT у разі війни з Україною.
Загарбавши Крим у 2014 році, Росія захопила і ексклюзивну морську економічну зону України. А це створює загрозу й румунським та нещодавно винайденим турецьким газовим родовищам у Чорному морі.
Росія розраховувала, що їй вдасться відірвати Туреччину від підтримки України та Румунії на Чорному морі тим, що вона тимчасово не загрожує узбережжю Туреччини. Але Туреччина розуміє, якщо зараз не підтримає Україну та Румунію, наступною жертвою буде вона сама. Ці спільні інтереси України та Туреччини сприяли дружній атмосфері візиту президента України до Туреччини.
Росія була настільки розлючена позицією Туреччини, що вмить ввела проти неї економічні санкції, заборонивши своїм громадянам відпочивати на курортах цієї країни. Це дає подвійний ефект: по-перше, залишає валюту в Росії, відтак сповільнює падіння курсу рубля, що покотився вниз. По-друге, туристичній галузі Туреччини буде завдано шкоди, бо «русіш турісто» становлять значний відсоток відпочивальників на південному узбережжі Туреччини.
Нагадаю, після агресії 2014 року Росія ввела такі ж санкції проти Єгипту, заборонивши своїм громадянам відвідувати курорти Червоного моря. Тоді була розлючена тим, що Єгипет купив два вертолітоносці у Франції, які до агресії призначалися для Росії.
Хоч Росія концентрує війська на двох напрямах, більш вірогідною є агресія на півдні, тому що зі сходу і півночі нас боронять, крім Збройних сил України, ще й магістральні газогони, по яких Росія відправляє газ до Європи, тому не може піддавати їх ризику пошкодження.
Нинішня концентрація російських військ на українських кордонах мусить врешті-решт переконати Захід, насамперед Німеччину та Францію, що для агресії Росії проти України не потрібний жоден Casus Belli. Достатньо її бажання заграбастати родовища, заводи або інше майно.
Тому слід подвоїти зусилля проти введення до експлуатації Північного потоку-2. У першу чергу апелювати до громадської думки Німеччини, уряд якої просуває цей проєкт, незважаючи на теперішні агресивні приготування Путіна. Всім має стати очевидним, що введення Потоку-2 до експлуатації означає, по суті, благословення загарбання всієї України Росією.
Тим часом президент США Байден зателефонував Путіну. Це перше їхнє спілкування. Президент США запропонував зустріч Путіну найближчими місяцями на нейтральній території для обговорення усього комплексу американо-російських відносин. Зрозуміло, у разі російської агресії проти України жодної зустрічі не буде, як, нагадаю, не сталося зустрічі Хрущова з президентом Ейзенхауером у 1960 році через збиття американського літака. У заяві Білого дому наголошується, що США непохитно підтримують територіальну цілісність України.
Але перший сет цього матчу Кремль виграв, бо в очах російського електорату Байден зателефонував саме через кремлівську гру мускулами. Це може обнадіяти кремлівських мрійників, як віденська зустріч свого часу обнадіяла Микиту Хрущова, і він вдався до подальших авантюр.
Нам залишається сподіватися, що вдруге історія повторюється не у вигляді трагедії, а у вигляді фарсу. Бо схильність до авантюризму в нинішніх очільників Кремля не менша, ніж у Микити Сергійовича. Але співвідношення сил у небі, на морі і під водою змінилося не на користь Кремля. І там це розуміють.