«Смертельна» поезія, «Сестри крові» й багатогранний Андрухович
Суб’єктивні враження від книжкового фестивалю BookForum
Цьогоріч на львівському Book Forum була така кількість заходів, що хоч греблю гати… Як анонсували організатори фестивалю, кожен їхав по своє. І справді, своє було не тільки різним на колір і смак, а й для будь-якого гаманця, віку, статі, статусу тощо. Сказати, що програма форуму була насиченою, — не сказати нічого! Поділюся загальними враженнями від тих подій, на які мені пощастило потрапити.
«ШО» за смерть?
Одного прекрасного вечора на книжковому форумі я вирішила відвідати поетичну вечірку, яку організовував трендовий літературний український журнал «ШО». Довго вагалася: культурний захід щохвилини ставив своїх учасників перед вибором, оскільки багато чого відбувалось паралельно. Отож кинула монетку: вибирала між поетичною вечіркою і презентацією «Персонажки» від Феміністичної майстерні, яка мені теж імпонувала. Випала поезія. Крокуючи вулицею Сербською, довго не могла знайти зачарований заклад «Купіца». Однак усе-таки знайшла, зайшла, побачила… «ШО», мабуть, поставив за мету — шокувати, і у нього це непогано вийшло. Адже темою поетичної вечірки літератори обрали… смерть.
«Смертельно» вдягнені поети, а це Дмитро Лазуткін, Іван Кулінський, Тетяна Ковалевич, Олександра Ткаченко, Антон Полунін, Володимир Жбанков, Сергій Шабуцький і Олексій Кащеєв, презентували свої вірші на печальну тему. Таке витримає не кожен. Як виявилось, смерть приходить до людини у різному віці, за різних обставин і різними мовами. Хоча поети-учасники використали у своїй презентації лише дві — українську та російську. Російськомовна ведуча Тетяна Ковалевич міксувала виступаючих не за принципом «хлопчик-дівчинка», а за принципом «єдина країна»… Не зважаючи на смертельно талановитих молодих літераторів, я пішла далі — шукати на головному культурному фестивалі країни в україномовному Львові україномовних заходів.
Спочатку мала бути Дашвар
Третій день форуму для мене розпочався у Львівському театрі ляльок, який цьогоріч долучився до фестивалю як локація. Там було досить затишно, можна було випити кави, переглянути виставку, ролики вистав тощо. Розпочатись день мав із візиту письменниці Люко Дашвар, яка на свою презентацію… так і не прийшла. Чому? Волонтери, що пантрували на локації, не знали, а організатори глядачам не пояснили. Утім, хоча низка заходів на цій локації і почалась з «ложки дьогтю», все інше пройшло як по маслу. Спочатку відомий сучасний український письменник Юрій Андрухович презентував свого колегу Андрія Любку, який своєю чергою презентував новий роман «Твій погляд, Чіо-Чіо-сан». Плідна розмова між письменниками з двома потужними голосами та харизмами підштовхнула глядачів, з одного боку, вистояти чергу, щоб взяти автограф у Любки, а з іншого — сфотографуватись з Андруховичем. Цікаво, що останній не відмовив у цьому нікому, ба навіть записав відеопривітання для чоловіка жіночки-шанувальниці. Книги розійшлися як гарячі пиріжки…
Наступною подією, яка підганяла завершитись першу, була презентація нової книги Юрія Винничука «Сестри крові». На цей раз модерував Любка. Говорили не тільки про новий роман, а й про творчість пана Юрія в контексті сучасної української літератури та про його особливу любов до Львова, про який він, очевидно, не може не писати.
Після цього я потрапила на презентацію «Антології молодої української поезії ІІІ тисячоліття», керманичем якої був Іван Малкович. Добирати вірші для цієї книги Малковичу допомагав викладач, поет Мирослав Лаюк. Він відібрав 140 поезій, з яких пан Іван лишив вполовину менше. Лазуткін Дмитро, Сливинський Остап, Малкович Тарас, Коцарев Олег, Горобчук Богдан-Олег, Лаюк Мирослав — це далеко не повний список імен тих, кого можна направду назвати передовими поетами сьогодення. Цей список доповнює й Андрій Любка.
Завершив той, хто розпочав
Далі за програмою була розмова про заборонені форми любові і метафізику покарання в романі Юрія Андруховича «Коханці Юстиції». Над цим романом автор працював 27 років. Різні оповідання, які згодом були об’єднані одним сюжетом і стали романом, як пише автор у передмові, потребують екранізації. Юрій Андрухович на форумі виступав у різних аспектах: як модератор і ведучий, як письменник та як артист. Саме на форумі був завершальний виступ Юрія Андруховича з польським гуртом «Карбідо», який відбувся під час нічного заходу «Ніч поезії та музики Non-stop».
Оскільки на Book Forum кожен приїхав по своє, то так само по-своєму для кожного він і завершився. Попри дописи у Фейсбуці братів Капранових про те, як мало цього року людей, форум відбувся й вчергове підтвердив — українське книговидавництво не просто існує, воно конкурує, розвивається та набирає обертів. А форум — ще одне підтвердження цього.