Кому повірить Франція?
Шанси Макрона виграти другий тур президентських виборів – не стовідсоткові. Але кращі, ніж у Ле Пен
Соціологічні опитування, проведені у Франції за кілька днів до першого туру президентських виборів, сенсації у першому турі не обіцяли: у другий мали вийти чинний президент Емануель Макрон і лідерка “Національного об’єднання” Марін Ле Пен, причому Макрону обіцяли перемогу з відривом у три відсотки. Лідер руху “Уперед, Франціє!” цей “план” навіть перевиконав – різниця між переможцем першого туру Макроном і срібною призеркою Ле Пен становила понад 4,5%. І тепер соціологи, які перед виборами обіцяли гарячий другий тур (мовляв, можлива перевага Макрона – у межах статистичної похибки), прогнозують впевненішу перемогу чинного президента. За прогнозами, за Макрона у другому турі проголосують 54% виборців, а за Ле Пен – 46%.
Утім, сам чинний президент Франції стверджує, що насправді нічого ще не вирішено. Очевидно, у такий спосіб чинний президент намагається мотивувати своїх симпатиків прийти 24 квітня на другий тур виборів. Адже за умови низької явки тих, хто не хоче голосувати за Марін Ле Пен, лідерка “Національного об’єднання” матиме певні шанси на перемогу.
За офіційними даними, у першому турі президентських виборів, що відбувся у неділю, 10 квітня, Емануель Макрон одержав 27,84% голосів виборців, Марін Ле Пен – 23,15%. Обидва кандидати, що вийшли у другий тур, покращили свої результати 2017 року. Макрон тоді мав у першому турі на три відсотки голосів менше, а Ле Пен – на два.
Долю другого туру вирішать голоси тих десяти кандидатів, які до нього не пробилися. За інформацією Le Figaro, вісім із них закликали своїх прихильників проголосувати 24 квітня за Емануеля Макрона. Отже, знову бачимо “республіканський фронт” – так у Франції називають ситуацію, коли у другому турі більшість кандидатів у президенти об’єднуються проти претендента від правих радикалів.
Найбільш емоційно закликав своїх прихильників не голосувати за Марін Ле Пен лідер лівої партії “Нескорена Франція” Жан-Люк Меланшон (третє місце у першому турі, майже 22% голосів): “Ви не повинні дати Ле Пен жодного голосу”... Чи прихильники Меланшона дослухаються до його поради? Чимало з них, напевно, так, – але точно не всі. Французькі ліваки вважають Макрона зрадником, адже чинний президент, не позбавлений здорового глузду, намагається провести деякі вкрай потрібні Франції економічні реформи. Зокрема, Макрон навіть пропонує підвищити пенсійний вік... Після цього “нескорені” готові були чинного президента розіп’яти.
Проголосувати у другому турі за чинного президента також закликали своїх симпатиків, зокрема, лідер “зелених” Яннік Жадо (4,9% голосів у першому турі), кандидатка “Республіканців” Валері Пекресс (4,6%), комуніст Фаб’єн Руссель (2,5%), а також міська голова Парижа, кандидатка Соціалістичної партії Анн Ідальґо (1,9%). А от головний борець із “ісламською окупацією” Франції, журналіст і письменник Ерік Земмур (близько 7% голосів у першому турі) підтримав Марін Ле Пен. Земмур, якому свого часу навіть пророкували вихід у другий тур, пояснив свою позицію так: Макрон гірший від Ле Пен, тому що його “привели до влади два мільйони іммігрантів”...
Земмур відкрито підтримував путіна, стверджуючи, що “України не існує”, але з початком російської агресії проти нашої держави, яка обурила мільйони французів, “погорів”. Більш досвідчена у політиці Ле Пен, на відміну від Земмура, вчасно “перефарбувалася” й засудила напад рф. Утім, це не робить її менш проросійським політиком. Іще зовсім недавно лідерка “Національного об’єднання” заявляла, що Україна “належить до сфери впливу росії”. На думку Ле Пен, не бажаючи це визнавати, Євросоюз і НАТО фактично спровокували москву на агресію проти України... Без сумніву, Марін Ле Пен у Єлисейському палаці стала би для Києва величезною проблемою. Імовірно, за її президентства Париж намагався би розбити єдність ЄС, який зараз усіляко підтримує Україну. Тож у другому турі президентських виборів у Франції мусимо вболівати за Макрона.
Під тиском переслідування з боку Ле Пен, яка била по Макрону, зокрема, на соціальному “фронті”, чинний президент під час виборчої кампанії відчутно нервував. І тому робив кроки, яких поважний політик робити не мав би. Не досягнувши помітних успіхів під час свого візиту до путіна й численних телефонних розмов із московським диктатором, Макрон переключився на... прем’єр-міністра Польщі. В одному з інтерв’ю президент Франції назвав Матеуша Моравецького “правим антисемітом”, який не дає жити ЛГБТ-спільноті. Мовляв, насправді Моравецький хоче, щоб на президентських виборах Франції перемогла Ле Пен... Після цих закидів Макрона Варшава була змушена викликати “на килим” французького посла.
Атакуючи Моравецького, Макрон помстився польському прем’єру за його критику телефонної дипломатії президента Франції. Моравецький казав, що розмови з диктатором уже не мають сенсу... Водночас, наїхавши на консерватора Моравецького, досвідчений політик Макрон зробив приємне французьким лівакам, які підтримують Меланшона, – у розрахунку на їхні голоси у другому турі... Цілком можливо, що 24 квітня ця стратегія Макрона спрацює.
Протягом двох тижнів до другого туру Ле Пен і Макрон намагатимуться покращити свої позиції, агітуючи прихильників інших кандидатів. Лідерка “Національного об’єднання” спробує довести, що вона зовсім не путінська агентка, хоч і брала у кремля гроші на свої виборчі кампанії. А чинний президент, по-перше, продовжить приваблювати виборців із лівими поглядами, які найкраще ведуться на відвертий популізм. А по-друге, Макрон намагатиметься презентувати себе, на відміну від ізоляціоністки Ле Пен, як проєвропейського політика. Недарма ж чинний президент Франції абсолютно слушно підкреслює, що на цих виборах ідеться також про долю цілої Європи.
Шанси Емануеля Макрона на перемогу в другому турі не можна назвати стовідсотковими, але вони явно кращі, ніж у його переслідувачки Марін Ле Пен. Сподіваємося, що французький “республіканський фронт” і цього разу не підведе.
Читайте також: Чи стане Німеччина на "правильний бік історії"?