Чи виправдані шоу-програми в космосі?

Росія намагається поправити імідж відсталої космічної держави рекламними фільмами…

Як відомо, з черговим стартом космічного корабля на МКС полетіли кіноактриса Юлія Пересільд і кінорежисер Клим Шипенко. Як повідомив у своєму інтерв’ю інженер-конструктор космічного приладобудування Олександр Хохлов діячі кіно відправились в космос замість космонавта Андрія Бабкіна, який готувався до польоту все життя.

За його словами, Пересільд і Шипенко будуть задіяні у фільмі «Виклик», який «Роскосмос» знімає спільно з Першим каналом.

«Виклик» — спільний проект «Роскосмосу», Першого каналу (Костянтин Ернст запросив у Фонду кіно на фільм 400 млн рублів) і студії Yellow, Black and White. У результаті конкурсу на місце виконавиці головної ролі з 3000 заявок (як творче завдання учасниці читали монолог Тетяни з «Євгенія Онєгіна») була обрана актриса Юлія Пересільд. Їй і режисерові Климу Шипенко належить провести на МКС 12 діб, за підсумками яких планується відзняти півгодинний матеріал для майбутнього фільму. Режисер Клим Шипенко визначає «Виклик» як космічну драму. За сюжетом картини головній героїні — лікарю-хірургу — пропонують полетіти на МКС, щоб врятувати життя космонавта. Викликом в цьому випадку для неї стають незвичні обставини.

Космонавти незадоволені цим проєктом, оскільки для роботи над ним була використана федеральна космічна програма. «Замість того, щоб знайти гроші, зробити додатковий корабель, взяли корабель за федеральною космічною програмою, оплаченою урядом, на якому повинні були летіти професійні космонавти. Був план польотів, і весь цей план перекроєний», — розповів Олександр Хохлов. Він зізнався, що йому дуже шкода Бабкіна, якому понад 50 років. На його підтримку ніхто не виступив, хоча космонавт дуже довго чекав свого польоту.

Не зовсім комфортно відчувають себе і кіношники. Склад знімальної групи вкрай обмежений, то всім учасникам належить виконувати багато різних завдань. Професійні космонавти братимуть участь в зйомках як статисти. «Климу доведеться бути і оператором, і режисером, і освітлювачем. А я буду не тільки актрисою, але і костюмером, і гримером. Так, я задумалася про вимоги, які пред'являють до косметики. У космосі не може бути скла, тільки певний пластик, нічого сипучого. Консультанти в магазині довго не могли зрозуміти, що ж мені потрібно. Коли я нарешті сказала, що збираю косметичку в космос, від мене всі відвернулися», — розповідає Юлія Пересільд.

Таким чином, як вважають спостерігачі, глава космічного відомства Росії Дмитро Рогозін, якого сильно критикують за відставання від Ілона Маска і який через це насправді психологічно сильно страждає, не маючи змоги інтенсифікувати космічні дослідження, вирішив поправити імідж за допомогою реклами в кіно. Власне, замість планової роботи з дослідження космосу зайнявся тривіальною штурмівщиною.

Саме тому поза чергою в космос полетіли замість космонавтів Клим Шипенко і Юлія Пересільд. Група повертається на Землю на апараті «Союз МС-18».

Критики Рогозіна відзначають, що вперше в історії людства на навколоземну орбіту прибув кіноекіпаж для зйомок повнометражного фільму. Політ в Росії широко висвітлювався пресою, а «Роскосмос» з гордістю заявив про важливість експрес-підготовки непрофесійних космонавтів і всього проєкту для розвитку космічної галузі. Зокрема, мова йде про те, що при необхідності можна буде підготувати фахівців для польоту на МКС вже в реальних умовах (у фільмі на орбіту вирушає кардіохірург, якого грає Пересільд). Разом з тим вони стверджують, що в цьому випадку мова йде не про розвиток космічної галузі, а про заміну реальних досліджень шоу-програмами.

Так, Дмитро Рогозін, страждаючи від того, що у світі розвивається космічний та комерційний туризм, наказав теж надолужити прогаяне в цій галузі. Тому була підготовлена експрес-програма підготовки нефахівців до польоту в космос. Фактично, це досліди на людях. І тепер Дмитро Рогозін розповідає, що вони почувають себе нормально, знімають кіно, і що до них вже звернулося кілька потенційних туристів, яких раніше зупиняла тривала підготовка — не кожен мільйонер може залишити бізнес на тривалий час.

Він сподівається, що це вибудує певну чергу на російські комерційні польоти. «Зараз тільки про це і говорять. І молодь теж звернула увагу на те, що це реальні і доступні речі. Я думаю, що наступне покоління молоді буде залучено до освоєння космосу», — сказав Рогозін. Може й так, однак чи виправдає себе штурмівщина в космосі?

Читайте також: Росія мілітаризує Арктику

Схожі новини