Передплата 2024 ВЗ

«Мрія Польщі про кінець «Північного потоку-2» може здійснитися»

Канцлерка ФРН Меркель, пише Die Welt, не виключає: санкції проти РФ, пов’язані з отруєнням Навального, можуть зачепити газопровід

Як пише німецька газета Die Welt, після спроби отруєння російського опозиціонера Олексія Навального «німецькі політики вимагають скасу­вання німецько-російського проєкту „Північний потік-2“, або принаймні призупинення будівництва». Видан­ня наголошує: навіть федеральний канцлер Ангела Меркель, яка за­вжди була прихильником побудови другої гілки «Північного потоку», не виключає: нові антиросійські санкції можуть зачепити газопровід.

«У Євросоюзі ніхто не критикує газопровід „Північний потік-2“ голосніше й послідовніше, ніж поляки», — нагадує Die Welt. І констатує: через спробу отруєння Навального Поль­ща ще ніколи не була настільки близькою до зупинки будівництва газопроводу.

«Противниками „Північного потоку-2“ у ЄС є також держави Балтії, — коментує для tvp.info депутат Європарламенту від правлячої у Польщі консервативної пар­тії PiS Збігнєв Кужмюк. — А також західні політики, що належать до проекологіч­них партій. Вони визнають, що „Північ­ний потік-2“ становить неабияку загрозу для довкілля».

«Двох гілок „Північного потоку-2“ було би достатньо, щоб задовольнити весь попит ЄС на російський газ, — веде далі Кужмюк. — А Україну тоді поставили би до стінки. Росіяни завжди ставилися до газу як до політичної зброї, і цього разу було би так само. Німці закривали очі на реальність і ставили свою країну на пер­ше місце. Мріяли мати необмежену кіль­кість газу і не лише забезпечувати себе, а й бути головним розподілювачем росій­ського газу на Заході».

«Північний потік-2» має не економіч­ний, а насамперед політичний і військо­вий характер, — цитує Die Welt заступника глави польського МЗС Павла Яблонсько­го. — Для нас «Північний потік-2» — анти­європейський проєкт. Цей газопровід загрожує енергетичній безпеці не лише України чи Польщі, а й усього Європей­ського Союзу. Залучення підприємств ЄС до «Північного потоку-2″ під приво­дом економічного співробітництва з РФ, а також закриття очей на політику Крем­ля в останні роки — велика безвідпові­дальність і недалекоглядність».

«Якби «Північний потік-2» не побуду­вали, пише Die Welt, «у Варшаві була би велика радість». Окрім посилення енер­гетичної безпеки ЄС і зменшення ризи­ку шантажу з боку Росії, для цього є ще одна причина: польсько-данський газо­провід «Балтійська труба», мета якого — забезпечення Польщі газом із Норвегії. «Польща будує власний газопровід, який є конкурентом «Північному потоку», — по­яснює Die Welt. — Варшава була би у кра­щій ситуації, якби німецько-російський газопровід так і не побудували, адже тоді Польща могла би стати своєрідним енер­гетичним хабом для Центральної і Схід­ної Європи».

Утім, можливо, отруєння Навального -- лише привід для відмови Берліна від «Північного потоку-2». Справжньою при­чиною, каже Кужмюк, є «позиція амери­канців, які пригрозили санкціями». Євро­депутат нагадує: «Дональд Трамп дуже добре сформулював: чому США повинні захищати Європу, зокрема, Німеччину, від Росії, якщо Німеччина хоче робити з Росією гігантський бізнес… Схоже, нім­ці не хочуть ризикувати. Бачать, що Ва­шингтон не здається, і злякалися твер­дих обіцянок Сполучених Штатів».

Схожі новини