Чехи видали Штатам російського хакера

  • 31.03.2018, 10:05
  • 1 191

Чергова іміджева поразка Москви

Після запеклих судових та дипломатичних суперечок чеський уряд видав США російського хакера, звинуваченого у зламі мереж фірм з Силіконової Долини. Екстрадиції цього кіберзлочинця вимагала і Росія, сподіваючись на підтримку президента Чехії. Про це пише Анджей Кублік у Gazeta Wyborcza.

Уранці п’ятниці чеські медіа повідомили, що тамтешнє міністерство юстиції погодилося на екстрадицію до США російського хакера Євґєнія Нікуліна. Кількома годинами пізніше мінюст Чехії підтвердив ранкове повідомлення. Речник цього відомства додав, що російський кіберзлочинець вже полетів до Сполучених Штатів.

Згідно з неофіційними даними, спеціальний американський літак з росіянином на облавку відлетів зі столиці Чехії у п’ятницю опівночі. Адвокат Нікуліна твердить, що не був поінформованим про екстрадицію свого клієнта.

Вчинок чеської влади означає іміджеву поразку Росії, яка кілька місяців поспіль намагалася тиснути на Прагу, аби та не видавала Нікуліна американцям. У п’ятницю Посольство Росії у Чехії розчаровано констатувало, що «Прага укотре надала перевагу союзницькій солідарності, без огляду на всі чинники і деталі справи».

Провал Євґєнія Нікуліна у Празі

Євґєнія Нікуліна схопили в одному з празьких готелів на початку жовтня 2016 року на підставі міжнародного ордеру на арешт, виданого департаментом юстиції США. У справі затримання росіянина чеська поліція співпрацювала з агентами ФБР.

Вашингтон звинувачує Нікуліна в участі у великій крадіжці даних у 2012 році з соціальних мереж LinkedIn, а також фірм Dropbox, Formspring та інших. Росіянин відкидає ці звинувачення.

Євґєній Нікулін - російський хакер, якого вже екстрадували до США. Фото YouTube
Євґєній Нікулін - російський хакер, якого вже екстрадували до США. Фото YouTube

Про затримання Нікуліна повідомили з двотижневою затримкою. На прес-конференції речник колишнього президента США Барака Обами наголосив, що то є прикладом того, наскільки серйозно Сполучені Штати підходять до справи кібербезпеки. А компанія LinkedIn в офіційній заяві подякувала ФБР за пошук і затримання російського кіберзлочинця.

Російське міністерство закордонних справ тоді висловило протест з приводу затримання Нікуліна. І пообіцяло «активніше працювати з владою Чехії, щоб не допустити екстрадиції російського громадянина до США».

Екстрадиція контра екстрадиція

Незабаром Росія вдалася до дуже витонченої тактики захисту хакера. У листопаді 2016 року Москва зажадала від Праги екстрадиції Нікуліна, негайно оскарживши його у тому, що 2009 року через інтернет він вкрав у Росії 100 тисяч рублів (3450 доларів) — доволі скромна сума, порівняно з зисками, які міг дати продаж даних, викрадених з комп’ютерів американських гігантів з Силіконової Долини

Згодом Москва затято боронила хакера. Поза тим до суду у Празі потрапили позови від США і Росії про екстрадицію Нікуліна, а суд в обидвох випадках погодився на неї.

Минулого року захисники російського хакера надіслали листа колишньому президентові США Бараку Обамі, стверджуючи, що буцімто агент ФБР пообіцяли Нікуліну пом’якшення покарання, якщо в американських медіа він зізнається у зламі мереж і серверів демократів під час виборчої кампанії. У такий спосіб, мовляв, хотіли скомпрометувати виборчу кампанію Трампа, який кандидував від республіканців. Захисники кіберзлочинця оскаржили також згоду на його екстрадицію до США в чеському найвищому суді. Ба більше, — цю згоду було оскаржено також і в чеському конституційному суді. Там у четвер увечері, акурат перед екстрадицією росіянина до США, винесли рішення відмовити у скарзі як безпідставній.

Земан програв Раяну

Така ситуація стала викликом для чеського міністра юстиції Роберта Пелікана. Він зізнався, що на екстрадиції Нікуліна до Росії наполягав президент Чехії Мілош Земан, знаний своєю підтримкою Росії. Але американці теж вимагали від Пелікана свого. Минулого вівторка під час візиту до Праги лідер Палати представників США Пол Раян розповів журналістам, що поважаючи чеське право, Сполучені Штати «мають вагоміші підстави сподіватися на екстрадицію Нікуліна до Америки і очікують цього». Раян вказав також, що США висунули Нікуліну важчі звинувачення і зробили це раніше, ніж Росія.

Уряд Чехії також не приховував розратування, коли російське МЗС офіційно заявило, що то власне чехи могли виготовити російську хімічну зброю «новичок», яку на початку березня використали у спробі вбивства у Великій Британії колишнього подвійного агента Сергія Скрипаля і його доньки. У цій атаці з використанням забороненої хімічної зброї британський уряд звинуватив Росію і застосував проти неї дипломатичні санкції.

Минулого тижня на знак солідарності з Великою Британією майже 30 країн, а також НАТО, вислали понад 150 російських дипломатів. У рамках цієї акції уряд Чехії зажадав, щоб троє дипломатів з Росії теж покинули країну.

Переклад з польської

Схожі новини