На вулицях Івано-Франківська з’являться мовні інспектори
В Івано-Франківську вперше в Україні працюватимуть спеціальні мовні інспектори. На вулицях, у громадських місцях і державних установах вони робитимуть зауваження громадянам, які говоритимуть російською мовою, — переважно вимушено переселеним особам, які мешкають у Франківську через широкомасштабне вторгнення рф
Із такою ініціативою виступив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. Майже 80 жителів столиці Прикарпаття погодилися бути інспекторами, працюватимуть на громадських засадах.
«Мовним інспектором може бути будь-хто, — зазначив мер Івано-Франківська пан Марцінків в ефірі одного з телеканалів. — Для мене важливо, щоб Івано-Франківськ залишався україномовним. Тут стало більше чути російську мову. Інспектори робитимуть зауваження людям, які розмовлятимуть у публічному просторі російською. Будуть казати їм так: „Якщо вам важко говорити українською, то є онлайн-курси української мови, пройдіть навчання, і вам буде легше спілкуватися українською“. Положення щодо діяльності мовних інспекторів на виконавчому комітеті ще не затвердили, але пів сотні людей зголосилися ними бути. Треба стежити за дотриманням мовного законодавства, зокрема, під час обслуговування у магазинах, кафе».
«Щоб стати мовним інспектором, треба заповнити анкету, потім пройти у нас співбесіду та навчання стосовно того, як доведеться працювати, — сказав Руслан Марцінків у коментарі для „ВЗ“. — Не будемо оплачувати роботу інспекторів, але подаруємо їм від міста книжки — українську літературу добрих місцевих видавців. Так будемо стимулювати наших інспекторів. Вони пройдуть дводенне навчання, де будуть елементи психологічної роботи: як правильно спілкуватися? Це перший досвід в Україні. Країни Балтії мали своїх мовних інспекторів на законодавчому рівні, а ми впроваджуємо інспекторів на місцевому рівні. Все запрацює - все буде гаразд».
Запитую, хто ці люди, які беруться наводити лад з мовним питанням в Івано-Франківську? «80% - жінки, 20% - чоловіки, — відповів Руслан Марцінків. — Серед потенційних мовних інспекторів багато людей старшого покоління, волонтерів, учителів. Хоча є і молоді люди, їх десятеро».
Мовні інспектори, каже пан Марцінків, робитимуть зауваження не лише російськомовним ВПО (за станом на вересень в Івано-Франківську їх зареєстровано 40 тисяч), а й місцевим жителям, які досі з різних причин не опанували української мови.
Якщо російськомовні люди реагуватимуть на слушні зауваження агресивно, то мовні інспектори викликатимуть поліцію. Повідомляти про факти порушення мовного законодавства іванофранківці зможуть на «гарячу лінію» за номером 15−80.
Мер Івано-Франківська каже, що, за інформацією уповноваженого у справах української мови, зараз усе менше російськомовних вимушених переселенців відвідують курси української мови. Попит був у 2022 році, але вже через рік суттєво знизився.